Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: The New Apple TV

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    The New Apple TV

    Initial am vrut sa continui discutia referitoare la Apple TV pe threadul inceput initial aici, dar m-am gandit un pic si mi-am dat seama ca noul Apple TV se compara cu vechiul Apple TV (merci Apple pentru diversitatea in denumiri) asa cum ai putea compara mere cu pere. Da, e tot o chestie micuta... si da, principiul e cam acelasi: "watch stuff on TV". Dar la naiba, diferenta e de la cer la pamant. Si hai sa exemplificam:

    Pai, in primul rand, la vechiul Apple TV primul lucru pe care ti-l doreai sa-l faci era sa tragi un jailbreak, ceva... pentru ca te simteai extrem de limitat. Well, cu noul Apple TV (si al sau nou tvOS), se schimba cam totul, in primul rand datorita AppleStore-ului si a posibilitatii de a instala jocuri, aplicatii, and so on.

    In al doilea rand, cu noua telecomanda, datorita touch-ului si a giroscop-ului, control-ul iti permite de n ori mai multe functii (inclusiv jocuri care-mi aduc aminte de Nintendo Wii). Initial mi-a displacut un pic noua telecomanda, but hell... now i love it!

    In al treilea rand, Apple a deschis extrem de mult OS-ul si mai toate jocurile accepta si gamepad-uri via Bluetooh... so hell yeah! We have a new console!

    Da, stiu... micutul chip A8 din a 4-a generatie de Apple TV, impreuna cu gpu-ul PowerVR Series 6XT GX6450 si ai sai 2GB RAM, nu par o combinatie impresionanta. Dar sincer, tot ce am pus pe el in 1080p s-a miscat excelent (si ganditi-va ca merge cu un OS la inceput de drumuri)! De exp. eu n-am vazut diferente intre ce am jucat pe Apple TV intre ce am jucat pe nVidia Shield Android TV (sau consola nVidia, pe scurt).

    Avem WiFi standard AC acum, Dolby Digital Plus 7.1... dar din pacate a ramas pe cablu 10/100. Din fericire recupereaza cu spatiul, eu avand versiunea de 64GB.

    Scuze ca apar asa tarziu cu detalii despre noul Apple TV... dar de la lansare a stat in cutia nr. 142 (m-a omorat mutarea asta), si de 2 zile incoace a devenit hub-ul multimedia al casei (in combinatie cu AirPlay-ul, Infuse, VLC, Plex, HBO Go, Netflix & Co. face minuni). N-a crashat niciodata, nu s-a plans la nimic, e inaudibil (no cooler), consuma in jur de 10W si ruleaza orice-i dai fara sa cracneasca! Nu l-am incercat pe 4K, dar nici nu cred ca are HDMI 2.0, so no comment...

    Daca aveti intrebari sau noutati legate de noul Apple TV, let us know!
    Attached Images Attached Images apple-tv-2015.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si un mic teardown marca iFixit:


  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu face output in 4K, vei avea parte doar de un upscale de la TV (in caz ca stie asta). In rest, pentru mine nu aduce nimic in plus fata de consolele noastre, pentru ca in final il vei folosi pentru Netflix, iar in 1080p merge si pe console. Daca vorbeam de 4K era alta treaba.

    Pretul mi se pare putin deranjant, are insa imensul avantaj ca e extrem de mic si in caz ca esti pe drumuri des poate deveni util.

    Si ca tot ziceai de NVIDIA Shield, aia macar stie video output in 4K, Netflix merge in 4K, suporta orice HDD extern pentru poze/filme si poti juca niste jocuri gen Half Life 2 sau seria Trine. Dar nu e la fel de mica precum Apple TV. Ah, mai are si un controller foarte bun, iar pretul e aproape la fel.

    Ma rog, pentru mine Apple TV nu merita pentru ca nu stie 4K, dar cred ca odata ce rezolva Apple niste probleme cu codecurile (din cate am inteles asta e motivul pentru care nu au introdus 4K) si aduc output video in 4K voi lua unul, pentru ca atunci cand esti pe drum e extrem de util fiind atat de mic. Pana atunci raman cu Google Chromecast.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu stiu man, nu am 4K inca... pana o sa-mi iau probabil mai trece o generatie de Apple TV

    Meanwhile, o sti Shield-ul sa scoata 4K... sa se lege la PC... sa platesti pt. cloud gaming... dar vai de mama lui de Android TV (ca doar asta e baza). Cred ca ai vreo 20-30 de aplicatii la dispozitie si vreo 20-30 de jocuri. Si ATAT! Pe cand pe Apple TV am instalat/jucat/testat zile bune... ai tone de jocuri si apps. Si comparandu-le, tvOS-ul e un mic copil (de-abia au inceput developerii sa scoata si pt. tvOS) pe cand pe Android TV nu ma asteptam (la naiba, cred ca am mai multe aplicatii si jocuri pe TV-ul LG cu Android)... Pacat de design si de hardware, pt. ca e foarte tare Shield-ul (gamepad-ul aproape de perfectiune, designul complet diferit la consola decat orice am vazut pana acum, and so on...)

    Cat despre a-l mai folosi si pe Apple TV pt. Neflix, neah... deja sunt satul de cate device-uri stiu de Netflix, HBO Go & so on. Am un feeling ca in curand pana si frigiderul o sa vina preinstalat cu asa ceva. Mie imi place asa, ca un tot unitar. E micut, e fun (multe jocuri sunt ca pe Nintendo Wii, te joci cu telecomanda Siri), usor de folosit, se misca impecabil (mi-a picat fata cand am vazut ca am pana si Task Manager), se aude impecabil, nu mai are asa multe restrictii...

    Cat despre Google Chromecast, no comment. Desi am platit putin... chiar si in ziua de azi imi pare rau ca am cumparat o asemenea aberatie. Nu stiu cum o fi ultima versiune, dar dupa prima mi-am pierdut interesul...

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu stiu man, eu inteleg nevoie de ceva gen Apple TV/Chromecast/NVIDIA Shield TV pentru cei fara console, dar in mare functionalitatea media e aceasi. Eu nu ma joc Angry Birds si prostioare de joculete de mobile pe TV de 60", e aberant din punctul meu de vedere. Cat despre aplicatii, majoritatea vor Netflix, Spotify, Youtube, astea sunt cele mai folosite. Iar astea sunt deja pe console, caz in care pentru noi, marii "consolisti", functionalitatea device-urilor astora nu e nimic in plus.

    Sunt bune insa pentru cand esti plecat pe undeva (mai ales Apple TV si Chromecast), pentru ca ai acces la cele de mai sus intr-un pachet extrem de mic. Acum fiecare vede lucrurile altfel, dar pentru home use astea nu prea au cine stie ce functionalitate din punctul meu de vedere, sunt doar un device in plus care sa ocupe un port HDMI suplimentar.

    Momentan am AppleTV-ul vechi care e excelent cand plec pe undeva, dar in ultima vreme am folosit mai mult Chromecast pentru ca e mai mic si n-are cabluri.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eeh, au si ele target-ul lor. Poate eu si tu nu suntem cei mai "nimeriti", pt. ca avem PC-uri generoase, console, smart tv si alte alea... dar pt. multi o jucarie de genul acesta poate fi mana cereasca (si cu un pret decent)... Desi daca te chinui, faci cam acelasi lucru si cu o tableta pe care o legi frumos pe TV, ii tragi un gamepad si telecomanda/tastatura... si aia e.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pot sa va confirm ca gamepad-ul Mad Catz CTRLi functioneaza perfect pe Apple TV 4th gen! Atat de bine incat fata de iOS, aici il poti folosi in orice meniu (inclusiv Home) si aplicatii... nu doar in jocuri. Recunosc ca initial nu m-a incantat foarte tare gamepad-ul (ma gandeam ca suprafata lucioasa il va face foarte slippery), dar in timp mi-am schimbat parerea si e chiar super OK. Avand in vedere ca-l puteti folosi si pe iPhone-uri... la 40 de euro nu-i rau!

    Atentie, a nu se confunda cu versiunea Mad Catz Micro CTRLi, unde "Micro" is the key! Aceste este mult mai compact... probabil mai usor pentru gaming la purtator, dar mai putin ergonomic. Avantajul sau e ca-i si mai ieftin cu vreo 10 euro. Si da, ambele sunt MFi certified!

    P.S. Adaptorul pentru smartphone se poate detasa complet (are un "surub" care se poate desface tool-less) in 5 secunde.
    Attached Images Attached Images 61y5wtgnmul._sl1111_.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 09-04-2014, 02:06
  2. Replies: 0 Last Post: 26-04-2012, 11:43
  3. Replies: 0 Last Post: 22-03-2012, 14:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts