Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: Recomandare achizitie iMac

  1. #1 SP
    Member cimaron's Avatar

    Recomandare achizitie iMac

    Salut comunitatea consolegames.
    As vrea sa achizitionez si eu un Imac model 2013 si as vrea niste recomandari din partea dvs.
    Sunt nou in domeniu, nu am avut nici macar un iphone pe care sa-l butonez nu mai vb de ipad, sau alte produse Apple.
    As vrea sa stiu de unde pot cumpara acest produs la pretul real fara adaosul firmelor din Romania si mai ales fara bisnitareala si jaful clasic din domeniul It&C care se parcatica in tara.
    Cam asta ar fi produsul ideal pentru mine Configure - Apple Store (U.S.)
    Astept pareri chiar nu ma pricep la segmentul asta asa ca orice sfat este bine venit

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Fara adaos, shipping, taxe (gen tva) nu ai cum sa-l iei din tara decat "la negru" (unde poti risca sa fie furat) sau second hand. La pretul dat de tine din US sunt slabe sanse... decat poate daca ai vreo cunostinta in US si il aduce "in bagaj". Altfel platesti transport + asigurare + taxe vamale... si tot cam pe la pretul de "jaf clasic" iesi.

  3. #3 SP
    Member cimaron's Avatar
    Mersi frumos pentru promtitudine

  4. #4 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Daca esti student poti avea reducere pana la 15% din valoarea produsului.

  5. #5 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    www.farataxe.com

    Intri, iti faci cont, primesti o adresa de US pe care iti va fi livrat produsul. Intri la Apple pe site, dai comanda utilizand adresa din State, produsul ajunge acolo in cel tarziu vreo 3 zile, dupa care pe FaraTaxe iti va aparea la comenzi de plata comisionul lor (care e undeva la 20$/kg). In momentul in care il achiti (poti prin card sau Paypal), dureaza maxim 3 zile pana e curierul la usa cu produsul tau. Am comandat un iPod Nano si o husa pentru iPad prin intermediul lor, insa cunosc personal pe cineva care si-a comandat un MacBook si pe altcineva care si-a comandat un iMac si nu a avut nicio problema. Review-uri sunt putine, insa din experienta mea, au fost extrem de prompti si de comunicativi, atat la chat, cat si pe telefon.

    Pont : sa faci comanda cu un card de credit. Eu am comandat saptamana trecuta de la Apple un MacBook Pro refurbished cu un card de debit, insa pana mi-au procesat mie comanda, altcineva il luase si mi-au anulat-o. Astfel, am ramas cu 1700$ blocati pe card, iar aia de la banca mi-au spus ca banii raman pe hold in jur de doua saptamani. Cu un card de credit, asa ceva nu se intampla.

  6. #6 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Daca esti student poti avea reducere pana la 15% din valoarea produsului.
    Unde ai vazut 15%? Cam toti au 5%...

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Reducerea de student e pana la 7% si se aplica doar daca esti student in tara respectiva. Profesorii au reduceri si mai mari, poate pana la 15% cum zice trickz, dar mai mult ca sigur trebuie sa fii profesor in aceasi tara.

  8. #8 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Reducerea de student e pana la 7% si se aplica doar daca esti student in tara respectiva. Profesorii au reduceri si mai mari, poate pana la 15% cum zice trickz, dar mai mult ca sigur trebuie sa fii profesor in aceasi tara.
    E valabila si in RO reducerea pt. profesori?

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu stiu sa iti spun, banuiesc ca da. Cea de student exista.

  10. #10 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    La iStyle pe site scrie ca reducerea e de 5% pentru Mac si de 3% pentru iPad. Bataie de joc, dupa mine.

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu am primit 6% la un Macbook Pro in Olanda. Astea sunt reducerile peste tot.

  12. #12 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Eu am ajutat un amic sa isi cumpere Macbook de la Istyle, pe datele mele de student (in mai). Discount-ul a fost de 15%. Daca s-a negociat sau a fost direct, nu stiu, eu doar am venit cu carnetul, dar imi amintesc ca pe pliantul de la ISIC primit la inceputul lui 2014, era intr-una din reclamele de pe verso, trecuta FIX aceasta reducere de 15%...

    Edit: Pe site-ul isic romania nici macar nu imi gaseste in lista, la electronice, altceva in afara de Flanco...

  13. #13 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Adaosurile nu sunt asa mari , preturile sunt lafel ca in orice tara europeana Vad ca multi uita de taxe si compara direct pretul din US cu cel din EU.

  14. #14 SP
    Junior Member d@nn's Avatar
    Eu intreb altceva: esti dispus sa dai banii aia pe un produs fara garantie? Pentru ca doar portabilele au garantie internationala, desktop-urile nu.

  15. #15 SP
    Member cimaron's Avatar
    Va multumesc din suflet pentru sfaturi si pentru discutia de aici. O sa incerc sa vad cum pot beneficia de reducerea respectiva. Sper sa reusesc. Nu am avut nici un produs Appel si chiar as vrea sa incerc un Imac. Va multumesc

  16. #16 SP
    Junior Member florianro's Avatar
    Este promotie Apple Back to School...
    Back to School - Mac - iSTYLE - Apple Premium Reseller - Magazin, Service, Training

    Îți alegi un model. Trimiți un email ce va conține: modelul de laptop ales, copie de buletin împreună cu o copie de carnetul de elev / student / legitimație de profesor.
    Campanie valabilă în perioada: 01.09.2014 - 09.11.2014

    Noumax - Prima pagina
    Back to School 2014
    Orice student sau profesor beneficiază de o reducere de 12% la cumpărarea unui Mac eligibil si de 10% discount la cumpararea unui iPad din promotie.
    Persoane eligibile : elevi, studenti sau profesori, legitimati prin carnet de elev/student sau legitimatie de serviciu si carte de identitate.
    Produse eligibile: iMac, MacBook Pro, MacBook Air, iPad Air* si iPad mini Retina*.
    * iPad Air si iPad mini Retina de capacitate 128GB nu intra la promotie.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandare achizitie monitor By ymess in forum Hardware
    Replies: 1 Last Post: 10-08-2013, 22:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts