Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 39

Thread: iPad Mini

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    iPad Mini

    dupa o perioada indelungata de speculatii, Apple a anuntat in sfarsit evenimentul in cadrul caruia se va lansa noul iPad Mini (cel putin asa se crede in 99%), acesta va avea loc pe 23 octombrie. cateva infromatii despre viitorul device:

    iPad mini 23 October media event confirmed (Invitations by Apple)
    iPad mini: Apple Orders Parts For 10 Million Units !! | Redsnow Jailbreak
    http://redsnowjailbreak.net/ipad-min...ing-next-week/

    ce parere aveti, credeti va fi la fel de popular ca fratele sau mai mare ?
    Attached Images Attached Images jbl-14.jpg bits-applec-tmagarticle.jpg jbl-2.png purported-photos-actual-ipad-mini-appear-online-1.jpg purported-photos-actual-ipad-mini-appear-online-.jpg purported-photos-actual-ipad-mini-appear-online-2.jpg ipad-mini-leaked-photos-may-show-final-design-03.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    iPad Mini

    Va fi un succes,desi eu nu mi-as cumpara niciodata. Galaxy Tab-ul si Kindle-ul s-ar putea sa aiba serios de suferit.

    iPad-ul cel mare mi se pare ideal pentru o tableta ca dimensiuni,9.7 is just perfect.

  3. #3 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Firezu View Post
    iPad-ul cel mare mi se pare ideal pentru o tableta ca dimensiuni,9.7 is just perfect.
    Sunt de aceeasi parere, ba chiar nitel mai mare n-ar strica. 10.1" e foarte ok si pe viitor (cand tabletele vor deveni mai subtiri si rama de pe margine va fi aproape inexistenta) 12" s-ar putea sa fie un nou standard.

    O tableta de 7" e o strutocamila caruia nu-i vad rostul, am mai zis de mai multe ori, dar daca am ocazia mai repet O tableta de 7" e prea mare pt a fi "portabila" lejer si prea mica pentru a citi pagini web confortabil pe ea.

    Cat despre succesul unu iPad Mini... la ce avant au luat vanzarile de tablete si la ce succes au produsele Apple acum, nici nu se pune problema - se va vinde "ca painea calda", sunt destui care ar cumpara si o piatra daca are desenat un mar muscat pe ea (no offense fanilor Apple). Si nu m-ar mira deloc ca multi sa cumpere iPad mini chiar daca au deja iPhone5 si new iPad.

    Iar in ritmul asta nu m-ar mira sa scoata si un iPhone5 Max (de 5"). Si la fel, vor fi destui care vor avea iPhone5, new iPad, iPad mini si ghiciti... da, vor cumpara si un iPhone Max

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Sunt de aceeasi parere, ba chiar nitel mai mare n-ar strica.
    Pentru cel care calatoreste mult, diferenta dintre 9.7" si un 7" este enorma. Si ca greutate, si ca dimensiuni.
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    10.1" e foarte ok si pe viitor (cand tabletele vor deveni mai subtiri si rama de pe margine va fi aproape inexistenta)
    Rama aproape inexistenta nu va fi niciodata... pentru ca ar fi o aberatie. Mai exact, nu ai avea cum sa-l tii in maini fara sa atingi ecranul cu mainile.
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    12" s-ar putea sa fie un nou standard.
    12" la tablete... personal ma indoiesc. Gandeste-te ca totusi nu e laptop, si daca vrei il poti apropia ceva mai mult de tine, si gata... ai "diagonala mai mare" Insa nu mai zic hop pana nu sarim gardul, ca asa a fost si cu smartphone-urile... si acum se pare ca sunt la moda lopetile de peste 5".
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    O tableta de 7" e o strutocamila caruia nu-i vad rostul, am mai zis de mai multe ori, dar daca am ocazia mai repet O tableta de 7" e prea mare pt a fi "portabila" lejer si prea mica pentru a citi pagini web confortabil pe ea.
    Si eu am tot repetat asta, si o sa o fac (fiind unul care am avut aproape un an 7", dupa care iPad 1, 2, 3): pentru portabilitate. Cineva care a avut un 7" stie cat de usor e sa iei tableta cu tine, oriunde mergi. Intr-adevar, nu e la fel de portabila ca un smartphone, dar totusi... Insa o poti folosi timp indelungat cu o singura mana fara sa obosesti, ceea ce nu poti spune despre un 9.7" (vorbim totusi de 650grame vs 350grame, aproape dubla greutatea). La un 9.7 nu doar ca obosesti, dar datorita diagonalei e si incomod de tinut cu o singura mana.
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Cat despre succesul unu iPad Mini... la ce avant au luat vanzarile de tablete si la ce succes au produsele Apple acum, nici nu se pune problema - se va vinde "ca painea calda", sunt destui care ar cumpara si o piatra daca are desenat un mar muscat pe ea (no offense fanilor Apple). Si nu m-ar mira deloc ca multi sa cumpere iPad mini chiar daca au deja iPhone5 si new iPad.
    Eu am new iPad si nu cred ca imi voi cumpara iPad Mini... deci nu cred ca e o regula generala. Mai mult, daca va avea acelasi ratio la ecran ca si iPad-urile precedente, s-ar putea ca factorul de "mini" sa nu fie chiar atat de acceptabil (pentru ca ar fi totusi greu de utilizat cu o singura mana - fata de "concurenta" care merge pe un ratio apropiat de 16:9 la modelele de 7"). Dar, ramane de vazut... poate vor proceda ca si la iPhone 5, si vor da peste cap toate calculele

  5. #5 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    iPad Mini

    Scot 2 iPad-uri anul acesta si aproape ca pot sa-mi pun viata la bataie ca in martie vom vedea iPad 4,the 5th iPad.

    Ma lasa destul de rece aparitia lui Mini,chiar daca probabil voi urmari keynote-ul din 23.
    Eu astept sa actualizeze linia de iMac-uri. Regret ca nu am aruncat PC-ul pe geam in vara lui 2011 si nu l-am cumparat cand a aparut,mai ales ca aveam banii.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca ceea ce au spus cei de la Sharp referitor la IGZO se va adeveri (referitor la consum mult mai mic)... s-ar putea ca iPad Mini sa vina cu o super surpriza: autonomie imensa (poate chiar peste 20h). Caz in care, atunci iPad Mini ar deveni un adevarat "benchmark" pentru toti ceilalti. Dar, ramane de vazut... Mai e un pic

  7. #7 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pentru cel care calatoreste mult, diferenta dintre 9.7" si un 7" este enorma. Si ca greutate, si ca dimensiuni.
    Am mai avut discutia asta. Eu unul nu pot intelege ideea ta, dar o accept, fiecare om e diferit, are conceptiile lui, nevoile lui, etc. Cine stie, poate odata chiar o sa ma lovesc de o situatie si o sa-mi schimb parerea actuala. Pana atunci insa nu pot sa-mi imaginez exact ce vrei sa zici, mai ales ca folosesti expresia "diferenta este enorma".

    Iau 2 tablete apropiate, produse de aceeasi firma, doar ca una e de 7", cealalta e de 10"
    Samsung P1000 Galaxy Tab - Full phone specifications
    Samsung Galaxy Tab 10.1 P7510 - Full phone specifications

    380 grame vs 560 grame, e o diferenta de 180 grame. Nu zic, nu e 5 grame diferenta sa nu o simti, dar nici nu as cataloga ca "enorma" diferenta. Mai ales cand trebuie sa ne gandim si la situatia in ansamblu - cine calatoreste mult probabil ca va avea si bagaje mai serioase, nu doar tableta.

    Si cel mai important aspect e urmatorul: daca 180 grame chiar ti se pare o diferenta enorma iti iei un telefon de 5.5", are doar 180 grame, deci mai putin de jumate fata de tableta de 7" (sau cu 200 grame mai putin). Si e diferenta doar de 1.5", nu de 3".

    Ideea e urmatoarea: downgrade-ul de la 7" la 5.5" (sau chiar 5") merita din plin, acolo chiar se vede diferenta de greutate, si chiar si de marime fizica, dar downgrade-ul de la 10" la 7" nu se justifica deloc, pierzi multa suprafata vizuala si castigi cam putin la greutate si dimensiune fizica.

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Rama aproape inexistenta nu va fi niciodata... pentru ca ar fi o aberatie. Mai exact, nu ai avea cum sa-l tii in maini fara sa atingi ecranul cu mainile.
    Nu de aia e touchscreen ca sa atingi ecranul cu mainile? Si acum foarte serios - cum naiba sa nu ai cum sa-l tii? Din lateral se poate tine foarte usor cu ambele maini (cand citesti) Iar cand ai nevoie sa tastezi ceva nu conteaza ca tii cu o mana si peste ecran, oricum scrii. Plus ca se pot inventa tot felul de "manere" retractabile in spate sau pe lateral, nu asta e problema. Eu sunt 100% convins ca in viitorul nu foarte indepartat vom avea tablete cu rama de doar cativa mm si vor fi foarte ok.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    RaverX: Referitor la greutate, tu vorbesti din "auzite", eu vorbesc din experienta. Tu faci calcule matematice, eu iti spun cum e dupa o ora-doua de folosit o tableta pe care o tii in mana. Si vorba aceea, am avut "tablete" si de peste 2.5Kg. Da, la folosire indelungata, se simt si 100g, daramite 180. Unde mai pui ca 99%, la greutatea tabletei aceea vei adauga si un case (sau back-cover in cazul meu).

    Referitor la atins ecranul cu mainile in cazul in care marginile ar deveni inexistente, iar vorbesti vorbe. Tu spui (cred ca la misto) ca "de aia e touchscreen ca sa atingi ecranul cu mainile", iar eu iti spun ca atata timp cat nu poti tine tableta ca pe un telefon (in causul palmei), nu ai cum sa faci asta fara sa atingi ecranul... ceea ce ar face o tableta useless. Singura modalitate prin care ar functiona ce zici tu, ar fi in cazul in care tableta sta pe un suport sau un dockstation si tu ai scrie de la tastatura, sau te-ai intinde ca sa apesi pe ecran (ori aceea nu ar mai fi tableta, ci laptop). Iti pun 2 poze ca sa vezi cum se tine o tableta, ca sa te edifici...

    Si ca sa nu fim complet off-topic, eu ma uit pe "mock-up-urile" de la iPad Mini, si zic ca asa cum este marginea pe verticala, este spatiul minim care poate fi acceptat la o tableta... chiar si asa, cred ca va fi mai usor de folosit in mod landscape decat in mod portrait...
    Attached Images Attached Images how_to_hold_a_tablet_landscape.jpg how_to_hold_a_tablet_portrait.jpg

  9. #9 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    RaverX: Referitor la greutate, tu vorbesti din "auzite", eu vorbesc din experienta.
    Nu vorbesc chiar din auzite si "nu voi ca sa ma laud, nici ca voi sa te-nspaimant", dar am avut acces la un numar deloc mic de tablete in ultimul timp (lucrez la dezvoltare software pt android si ios). Ideea e ca mie (iar punctez - parere personala) nu mi s-a parut diferenta asa mare de greutate intre 7" si 10". Dar ai dreptate - n-am stat cu o singura tableta in mana ore in sir si nici nu le-am "carat" dupa mine, doar ma gandesc ca (asa cum am mai zis) daca mergi des in calatorii ai bagaje care cantaresc suficient de mult ca sa nu se simta deloc 200 grame in plus.

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    pun 2 poze ca sa vezi cum se tine o tableta, ca sa te edifici...
    OK, eu iti spun ca tineam si tabletele de 10" altfel, degetul mic sub rama, degetul mare in lateral. Poate-s mai "tare" in antebrat, nu stiu ce sa zic, ca mana nu e mare deloc. In fine, asa cum am mai zis, tine de fiecare, maine am zi libera ca am niste chestii de rezolvat, dar luni promit ca o sa "spionez" discret colegii sa vad cum "manevreaza" ei tabletele

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In bagaj nu se simte diferenta de 200 grame... asta e clar (mai ales daca mergi ca mine si cu DSLR-ul care sare linistit la 2Kg). Eu le-am carat dupa mine peste tot pe unde am fost... si trebuie sa recunosc ca cea de 7" era vis (aproape ca manevram toate cele cu o singura mana). Insa atunci cand stai tolanit in pat (a se citi relaxat) si vrei sa te joci de exp... cu cat mai mare diagonala cu atat mai bine. Problema apare daca faci sesiuni de gaming de cateva ore... si iti dai seama ca ajungi sa rezemi tableta de ceva, pt. ca devine obositor si pentru 2 maini, daramite pentru una singura. Dar, cine stie... poate cei mai "tari in antebrat" e posibil sa nu aiba o astfel de problema.

    Revenind on-topic, cert e faptul ca daca iPad Mini vine cu o autonomie revolutionara (tinand cont ca IGZO consuma aproximativ 50% mai putin curent - sau asa se lauda Sharp), daca vine cu stereo speakers (asa parea din mock-ups) si alte nebunii care la iPad 3 lipsesc cu desavarsire... s-ar putea sa fie un mare hit, care sa-i faca pana si pe posesorii de iPad 3 sa-si doreasca jucaria.

    De exp. ar fi fost de coma ca iPad Mini sa vina si in varianta de 128GB... Asta chiar ar fi bomba (si funny, sa te gandesti ca un Mini e de fapt 2 x Maxi ).

  11. #11 SP
    Member Mythul's Avatar
    bun, acum stiu ce cadou imi cumpar de craciun.

  12. #12 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    o imagine face cat o mie de cuvinte, nu ?
    Attached Images Attached Images ipad-mini-rumors1.jpg

  13. #13 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    iPad Mini

    Sunt eu nebun sau au lansat 2 iPad-uri?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #14 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mda...Nu stiu de ce dar oricat de Apple fanboy sunt, incep sa ma satur de gogosile pe care le tot vand...

    4th generation iPad care este un 3rd generation iPad, dar cu lightning , A6x si facetime HD.

    iPad Mini care este iPad2 micsorat (ceea ce pe mine ma bucura ca eu imi pot pastra al meu iPad2 inca cel putin un an ca voi primi suport pentru configuratie si rezolutie )

    New iMac care este aproape identic cu cel vechi (ca si configuratie), identic la rezolutie (desi ma asteptam la un retina display la ceva 4K), au scos drive-ul (care oricum este inutil) si card reader-ul si l-au facut mai subtire in parti.

  15. #15 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Mda...Nu stiu de ce dar oricat de Apple fanboy sunt, incep sa ma satur de gogosile pe care le tot vand...

    4th generation iPad care este un 3rd generation iPad, dar cu lightning , A6x si facetime HD.

    iPad Mini care este iPad2 micsorat (ceea ce pe mine ma bucura ca eu imi pot pastra al meu iPad2 inca cel putin un an ca voi primi suport pentru configuratie si rezolutie )

    New iMac care este aproape identic cu cel vechi (ca si configuratie), identic la rezolutie (desi ma asteptam la un retina display la ceva 4K), au scos drive-ul (care oricum este inutil) si card reader-ul si l-au facut mai subtire in parti.

    Subscriu. Desi au lansat o tona de produse astazi,nici macar unul nu m'a facut sa spun "wow". Gradul de "inovatie" seamana mult cu cel din 12 septembrie - minim.

    Pe linia de Mac,pot spune ca e bine ca au facut MacBook Pro-ul cu Retina mai affordable (vorba vine,e 1699$) reducand dimensiunile. In rest...meh. Nici noul iMac nu mi se pare cu nimic mai bun decat cel din 2011. Dar o sa mi'l iau,va fi primul meu calculator Apple.


    Si totusi...de ce se insista atat de mult pe ideea asta de "thinner,lighter" ? Pot spune ca inteleg asta la iPad,deoarece e o tableta si pentru o anumita categorie de persoane e mai OK sa o tina intr'o singura mana,dar care e smecheria la iMac ? D-zeule.

  16. #16 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Versiunea mai veche a imac-ului daca nu stii, a avut probleme serioase cu incalzirea, si mai ales cu acele pete pe ecran care apar, orice ai face. Banuiesc ca au lucrat si la aceste probleme, asta ramane sa aflam in curand.
    Btw, sa nu-mi zici ca nu-ti place cum arata imac-ul, ca nu te cred

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am facut un mic "keynote" aici, si pus si imaginile cu noul iPad Mini. Enjoy: http://www.consolegames.ro/forum/f11...i-macbook-pro/.
    Eu unul, ca posesor de iPad 3... voi face tot posibilul sa schimb cu noul iPad 4... Chiar sunt curios daca la iStyle imi vor face upgrade
    Cat despre iPad Mini... ma tenteaza. Rau de tot! Pentru plimbare (si pentru femeie) e perfect! Astept sa se mai ieftineasca, si poate de sarbatori fac un cadou femeii... in felul asta ma lasa si pe mine mai mult pe iPad

  18. #18 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Am facut un mic "keynote" aici, si pus si imaginile cu noul iPad Mini. Enjoy: http://www.consolegames.ro/forum/f11...i-macbook-pro/.
    Eu unul, ca posesor de iPad 3... voi face tot posibilul sa schimb cu noul iPad 4... Chiar sunt curios daca la iStyle imi vor face upgrade
    Cat despre iPad Mini... ma tenteaza. Rau de tot! Pentru plimbare (si pentru femeie) e perfect! Astept sa se mai ieftineasca, si poate de sarbatori fac un cadou femeii... in felul asta ma lasa si pe mine mai mult pe iPad
    Cunosc senzatia cu femeia si ipadul Este ca un meci de fotbal intre romania si franta, in care eu sunt Romania si am posesia 10% Doar cat sa fac update-uri si sa cumpar aplicatii/jocuri. Daca urmatorul ipad nu vine cu macar 128 eu zic pas. M-am saturat sa stau cu ea plina si sa nu stiu ce sa sterg.

    L.E: Si makeup si fashion nu?! 2 foldere de asa ceva.

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu ma bucur ca daca-i iau un Mini automat scap de "porcarioarele" de jocuri care-s numai pentru ea (bilutze si alte nebunii). Deci inca un castig in plus

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    OK. Now, look carefully at this... when i count to 3, you will go and buy one!
    1... 2... 3
    Attached Images Attached Images mini_ipad_hypnosys.gif

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. iPad Mini Retina By MonkY in forum Apple
    Replies: 37 Last Post: 14-06-2015, 02:21
  2. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  3. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  4. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03
  5. Noi zvonuri despre iPad Mini By iUser in forum Tech News
    Replies: 1 Last Post: 15-10-2012, 17:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts