Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 31

Thread: iPhone 5C

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Lightbulb iPhone 5C

    Sunt din ce in ce mai multe zvonuri legate de noul "The Budget iPhone", asa ca ar fi bine sa-i dedicam si lui un thread separat. Mai ales ca tocmai a aparut un filmulet (care pare prea detaliat pentru a fi adevarat) in care e prezentat... La urma urmei, pentru a fi ceva la un pret special, ma astept sa vad un iPhone cu hardware ceva mai bun decat pe un iPhone 4, dar cu o carcasa mai cheap (plastic). Daca iese la 99-150 USD, va fi perfect (nu toata lumea isi permite sa plateasca un pret premium pe un smartphone in perioade de criza).

    Nu mi-ar displace sa aiba chiar backplate-ul "de schimb" (sa se reintoarca ideea de "fata de Nokia la schimb")

    Attached Images Attached Images iphone_5c_blue.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si 2 imagini gasite "pe surse" cu iPhone-ul de buget redus...
    Attached Images Attached Images low_budget_iphone_2.jpg low_budget_iphone_1.jpg

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Sanse fff mici sa fie la banii care speram noi. Cred ca cel mai ieftin il vom lua la 350-400 EUR, ceea ce, din punctul meu de vedere, prefer sa-mi cumpar un 4S sau chiar 5 de la "baieti" (nu inteleg de ce le zice asa, nu or fi si fete care vand ? ).

  4. #4 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Chiar ca arata ca un "budget iPhone".

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Daca chiar fac treaba asta, respect level -100. Ori e firma premium ori nu mai e. E ca si cum Jaguar ar incepe sa faca masini de oras la 10.000€. Strica imaginea firmei. Toate produsele Apple sunt extrem de bine construite si mereu au imbunatatit materialele de la o generatie la alta. Desi se vrea a fi un alt telefon, nu ii vad rostul. Bine ca nu fac si un telefon cu diagonala de 6" sa se bata cu Note. A bagat Samsung frica in Apple.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai stai un pic tudyniuz... ca eu nu vad legatura intre "firma premium" si inca un iPhone cu pret mai mic. Mai ales ca, fara suparare, dar policarbonatul acela il foloseste si Nokia la produsele "premium". Sau vad pe multi care au iPhone dar il acopera cu tot felul de plastice, ca sa nu se zgarie. Asa, stii ca ai o carcasa ieftina (pe care ar fi optim sa o poti schimba)... si toate beneficiile Apple (sper ca va avea Retina totusi).

    Asta bineinteles, daca in acelasi timp vor scoate si un iPhone 5S sau iPhone 6... daca vin doar cu un "low budget iPhone", atunci consider ca ai dreptate.

  7. #7 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Nu vad unde e problema , si iPad mini e o versiune mai cheap de la cel de 9.7 si totusi sunt materiale de calitate.
    iPhone mini + iPad Mini pentru femei
    iPhone 5s +iPad 6 for the "big boys"

  8. #8 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Este extrem de simplu sa scoata un iPhone de buget. Saptamana asta ma uitam pe un site din China la oferta : quad-core, 1 Gb ram si 4 Gb spatiu stocare, 5.3 inchi - 104 $ nou nout. Pret de vanzare al site-ului, probabil pretul de productie se invartea in jurul sumei de 20 $ !!! Deci pentru Apple sa scoata un IPhone de buget in jurul sumei de 250 € - 300 € ar fi extraordinar si ar avea vanzari garla ( sa-mi iei aifon mami, plssssssssss ).

  9. #9 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Raman la ideea lui Tudy.

  10. #10 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Trefla0874 View Post
    Nu vad unde e problema , si iPad mini e o versiune mai cheap de la cel de 9.7 si totusi sunt materiale de calitate
    Vezi ca ai inteles gresit. iPad Mini nu e o versiune cheap a iPad, ci una mai mica, dar tot cu materiale premium. la iPhone nu se pune problema de o versiune mai mica, ci de una cu materiale mai ieftine.

  11. #11 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Uhm ... n-am citit exact ce a scris Monky , credeam ca este zvonul de pe CNET cu un iPhone 5 de 3.5 inch.Pentru mine plastic = garbage , pot sa faca ca si cei de la Samsung sa ii puna un nume pompos cum este "policarbonat" ca tot plastic ieftin ramane.

  12. #12 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mah, da nu cred ca e chiar asa. In mod sigur aceste modele sunt facute in principiu pentru tarile subdezvoltate (inclusiv rromanica noastra, logic) nu cred ca va fi disponibil absolut peste tot.

  13. #13 SP
    Senior Member Mask's Avatar

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehe... zici ca e un Nokia Lumia

  15. #15 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Foarte diferit de orice iPhone de pana acum. Uitati-va cat de cheap arata in comparatie cu un iPhone 4 sau chiar si un 3GS. Nu mai vorbesc de 5 sau de iPod Touch-ul cu lightning. Sper ca toata povestea asta sa ramana la stadiul de zvon, sau daca nu, sa nu fie plastic. Un iPhone Mini, dar conceput pe aceeasi idee ca iPad-ul, mi s-ar parea OK. Desi, sincer sa fiu, daca si Detroit Borg-ul a vorbit despre asta, sunt toate sansele sa apara asa ceva.

  16. #16 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Man, nu te va obliga nimeni sa-l iei. Spre deosebire de samsung, aici va ramane optiunea de a cumpara iPhone 5S/6/and so on, calitative si cu super design.

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hmm, si se pare ca vom avea o multitudine de culori pentru iPhone 5C (if that's real).
    Attached Images Attached Images blue_iphone_5c.jpg blue_white_yellow_iphone_5c_packaged.jpg

  18. #18 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    nu-mi place directa spre care se indreapta Apple, daca e adevarat tot ce a aparut pe net in ultima vreme iPhone 4s, (probabil ca 5 in viitorul mai indepartat) vor fi singurele telefoane pe care le voi folosi de la Apple, bineinteles cu ios 6 instalat.

  19. #19 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Si eu spun asta an de an. Din leak-uri si preview-uri, anumite bucatele din OS si o buna parte din hardware mi se par oribile inainte de lansare si in timpul lansarii. Dupa lansare, cand am produsul in mana, imi dau seama ca design-ul e superb si e un produs pe care ajung sa mi-l doresc.

    Astept sa vad iOS 7 in varianta finala, nu m-am atins de niciun beta, desi mor de curiozitate sa il incerc. Cat despre 5C, nu m-ar mira sa fie o bijuterie de telefon, desi in poze ...

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    nu-mi place directa spre care se indreapta Apple, daca e adevarat tot ce a aparut pe net in ultima vreme iPhone 4s, (probabil ca 5 in viitorul mai indepartat) vor fi singurele telefoane pe care le voi folosi de la Apple, bineinteles cu ios 6 instalat.
    Nu inteleg... spre ce anume se indreapta Apple? iPhone 5C se vrea a fi o varianta mai cheap, pentru cei care nu-si permit. Cei care pana acum au vrut flagship (gen 4S, i5) vor putea sa-si ia in continuare (probabil va fi eliminat iPhone 4 de tot din oferta si vor ramane iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5C si iPhone 5S).

    Au raspuns si ei cererii actionarilor... aia vor de ani de zile un iPhone mai ieftin... acum o sa-l dea si pe asta ca alternativa. Sa fiu sincer, desi Apple pana acum a mers numai pe produse "de top", cred ca sunt sanse ca de data asta sa faca o miscare destul de buna. La urma urmei, uitati-va la concurenta. Samsung = 99% plastic, LG = 99% plastic, Nokia = 99% plastic... Inseamna ca sunt multi clienti carora chiar le place policarbonat-ul, si se conformeaza si Apple. Oricum, daca e din plastic, asta nu inseamna ca trebuie sa aibe si vreun hardware de 2 lei. Adica, eu sper sa nu se prosteasca atat de rau incat sa nu existe Retina Display, sau sa vedem vreo aberatie gen "are 256MB RAM".

    Despre iOS7 si eu am mari temeri... dar pana nu-l vad final, puricat din toate punctele de vedere, nu mai comentez. Inca sunt agasat de prea multa albeatza si chestii stralucitoare plus prea multa "translucenta". Dar vedem, poate va exista si o optiune de "disable this or that". One can only hope

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  3. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts