Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 24

Thread: Xbox Jasper: HDMI-Video & RCA-audio

  1. #1 SP
    Junior Member Nikku's Avatar

    Question Xbox Jasper: HDMI-Video & RCA-audio

    Salutari

    Se poate face cumva pe un jasper sa scot semnalul video prin HDMI pentru iesirea video(pt televizor HD) si sa scot cumva pe RCA semnalul audio pentru un sistem 5.1? La televizorul care il am folosesc cablu HDMI din iesirea HD a xboxului dar sunetul se aude stereo pe boxele TV-ului(TV-ul binenteles ca nu are iesire 5.1 ).
    Ideea e ca eu am un sistem 5.1(acel Genius de 120w de lemn mai vechi) care are mai multe intrari pentru diferite surse dar nu are decat intrari anologice(RCA-3 pentru surse stereo, get tv-uri vechi si altele, iar 2 pentru surse 5.1-una din ele de cu 3 jack-uri de 3.5mm de casti folosita la PC iar cealalta de 5.1 cu intrari RCA de dvd player) si as putea sa il conectez prin cabluri RCA numai ca nu prea stiu cum. Singura idee care imi vine acum este sa las cablul HDMI pentru semnalul video si ori sa folosesc un splitter de HDMI+ un covertor HDMI>RCA pentru semnal audio(daca exista) ori sa folosesc un cablu de XBOX cu iesiri composite pentru audio+HDMI pt video, dar stiu ca nu merg folosite si cablul HDMI si cel XBOX impreuna pt ca iesirile sunt prea apropiate una de alta.

    Intreb de varianta cu intrari RCA pe langa cablul HDMI pentru ca in caz ca nu imi ajung cablurile rca de la xbox pana la sistemul audio, pot folosi un alt sistem audio care are numai 1 set de intrari RCA( e unul venit bundle cu un DVD player).

    Mersi si sper ca nu v-am incurcat cu mini romanul care l-am scris mai sus

  2. #2 SP
    Member dogdan's Avatar
    da introduci cablul hdmi si cablul component in xbox , hdmi-ul il bagi in pc iar RCA-urile audio de la component le prelungesti in sistemul tau audio , trebuie sa desfaci carcasa de la cablul component ca nu incap amandoua in in acelasi timp....e si un clip pe youtube ....

  3. #3 SP
    Junior Member Nikku's Avatar
    mda, nu e chiar ce caut eu. Eu nu vreau sa conectez Xboxul la monitorul de la PC+ audio

    Eu vreau sa conectez prin HDMI xboxul la un TV HD(care il am deja) iar audio sa conectez Xboxul la un Sistem Audio prin RCA(ca sa am sunet 5.1 in loc de stereo de la boxele TV-ului)

  4. #4 SP
    Member kane86's Avatar
    offtopic: altul care tine monitorul pe consola...criminali oamenii astia

  5. #5 SP
    Member dogdan's Avatar
    Quote Originally Posted by kane86 View Post
    offtopic: altul care tine monitorul pe consola...criminali oamenii astia
    offtopic: daca nu are bani de un hdtv sau vrea sa economiseasca bani folosind pc-ul si consola pe aceasi monitor .care a problema ,vrei sa se joace pe SD ?

  6. #6 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by Nikku View Post
    mda, nu e chiar ce caut eu. Eu nu vreau sa conectez Xboxul la monitorul de la PC+ audio

    Eu vreau sa conectez prin HDMI xboxul la un TV HD(care il am deja) iar audio sa conectez Xboxul la un Sistem Audio prin RCA(ca sa am sunet 5.1 in loc de stereo de la boxele TV-ului)
    Am ingrosat si scris cu rosu. Ce monitor vedeti fratiolor? Omul vrea doar sunet 5.1

  7. #7 SP
    Member Xristina's Avatar
    Idea era ca tine monitorul pe consola.

  8. #8 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    pff... I got owned

  9. #9 SP
    Member dogdan's Avatar
    snap... I got owned too !!

  10. #10 SP
    Member Xristina's Avatar
    *sarcasm detected*

    Vorbeam de postul lui dogdan

  11. #11 SP
    Junior Member Nikku's Avatar
    Deci?Nici o idee?

  12. #12 SP
    Junior Member R@Z0R's Avatar
    eu am Cablu VGA + audio , si merge perfect pe monitorul de la pc (nu are hdmi) si conectat sunetul la sistem 5.1 , are o amplificare extraordinara xbox-ul , se aude foarte puternic

  13. #13 SP
    Junior Member Nikku's Avatar
    Audio in ce sens? Ai acel cablu care are 2 RCA pentru audio? Daca da in cazul asta inseamna ca nu e chiar 5.1 ci e emulat(StereoX2 cel mai probabil).Pe mine ma intereseaza 5.1 real ca asa pot conecta si eu sistemul audio prin sursa stereo dar nu e chiar 5.1 e cum am spus in paranteza.

  14. #14 SP
    Junior Member R@Z0R's Avatar
    probabil nu e 5.1 nu am stat sa verific

  15. #15 SP
    Junior Member Nikku's Avatar
    Pai da, dar oricum e diferenta enorma intre ele, grafica,gameplay si storry fac doar 80% din joc. Pana nu ai jucat un joc cu sunet surround nu poti sa zici ca nu e diferenta(sa auzi in spate cum incearca AI-ul sa te ia prin surprindere, sau cum vorbeste un membru al echipei cu tine care este un pic mai departe de tine in spate si il auzi mai incet asa din boxa din spate , sa fugi de AI cand trage in tine si sa auzi armele in spate cum trag spre tine in timp ce tu te retragi e genial). Sunt chestii marunte dar care fac sa te joci un joc cu mult mai multa placere.

  16. #16 SP
    Junior Member R@Z0R's Avatar
    da stiu, la filme 5.1 e superb
    Nu prea joc shootere, mai mult racing / simulator DiRT rullz :X

  17. #17 SP
    Junior Member Nikku's Avatar
    Sa inteleg ca nimeni de pe forum nu are 5.1(nu emulat) conectat la Xbox?

  18. #18 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    si daca n-ar fi emulat de ce s-ar chinui cineva de pe forum pentru 2-3 jocuri cu suport nativ 5.1

  19. #19 SP
    Junior Member Nikku's Avatar
    Dar nu trebuie sa fie neaparat numai pentru jocuri. DVD-uri cu filme 5.1(pentru ca s-ar vedea mult mai bine pe 26'' fata de monitorul de PC de 19''), mai e si varianta asta.Plus ca daca am deja sistem 5.1 si xbox, de ce sa nu il conectez la sistem?Intrebarea mea e daca exista o solutie optima sa il conectez, eventual si mai ieftina, nu daca e rentabil sa imi iau un sistem 5.1 care sa il conectez la xbox.

  20. #20 SP
    Member mariusonweb's Avatar
    se gasesc decodoare audio digital to analog pe la noi? pe la un pret mai bun? nush o solutie cat mai ieftina sa scoti analogic 5.1 din consola...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts