Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 108

Thread: Conectare Xbox live

  1. #21 SP
    Member momi's Avatar

    Talking

    Quote Originally Posted by momi View Post
    salutare...am si eu o problema ...am folosit cu succes pina acum ics...dar cind am vrut sa ma conectez pentru update ul la consola nu am mai putut....mtu failed...ceva sugestii....?
    (am refacut ics...am bagat ip, dns manual..auto...am restartat computerul...consola si nimic...)
    de mentionat ca pina acum foloseam dns introdus manual in consola(cele oferite de rds) dar acum imi da failed si nu trece testul decit daca dau pe auto, insa nu trece de mtu .....

    ....din pacate revin cu aceeasi problema ...chiar si dupa ce am incercat tcpoptimizer( thanks Q)...partea ciudata (cel putin pentru mine)...este ca se conecteaza la live fara probleme doar atunci cind la conexiunea de internet apare un triunghi galben cu semnul exclamarii(limited or no conectivity) si totul este perfect(download si multiplayer pe live) pina in momentul cind conexiunea "teoretic isi revine" si semnul galben de limited or no conectivity dispare ...consola se deconecteaza si la efectuarea testelor ...bineinteles mtu failed...

    am cautat si pe google o zi intreaga o solutie si nu inteleg unde este problema...nu sunt un "profesor "in calculatoare si nu inteleg de ce uneori functioneaza si alteori nu....

    poate reuseste cineva mai luminat decit mine sa imi explice ce ar trebui sa fac....

  2. #22 SP
    Junior Member fender's Avatar
    va rog ajutatima si pe mine sa ma conectez la net cu xbox-ul meu am internet de la rds am bagat cablul in consola am facut ip-ul si toate cele da la ip imi da eroare sper sa ma poata ajuta cineva

  3. #23 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    eu nu reusesc sa imi conectez consola la PC.Cand vreau sa ii dau share media din Media player 11 in Vista ,imi zice ca nu exista nici o connexiune.Desi am cablu de la Xbox de retea conectat atat la consola cat si la PC,iconita de retea imi arata reteaua cu X,ca si cum nu ar fi nici un cablu bagat in placa de retea.

    Stie careva ce are?

  4. #24 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Este cablu PC->Router sau PC->PC ? In cazul tau trebuie Pc-PC care este diferit de celalalat.

  5. #25 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    pai eu am pus cablu de la xbox(din pachet)
    nu stiu de care e.

  6. #26 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    nu este bun cablul care vine cu 360... iti trebuie un cablu mufat cross-over

  7. #27 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    nu este bun cablul care vine cu 360... iti trebuie un cablu mufat cross-over
    Ms.Eu credeam ca asta e cross-over.

  8. #28 SP
    Member Zaktan's Avatar
    Cum ma conectez la Xbox Live fara Router,am inteles ca se poate,dar cum?
    Am net de la RDS...
    Am ip dinamic.
    Am incercat odata dar nu mia iesit,se bloca la ip zicea failed...
    Vreau sa ma indrume cineva cum pot face fara erori...

    Cum aflu Macul??

  9. #29 SP
    Junior Member brehoff's Avatar
    SALUTARE ,

    Baieti
    Cine ma poate ajuta si pe mine ... mi-am luat o consola in septembrie.. , evident consola fiind XboX360.
    ca tot omu' am vrut sa imi pun net pe consola...de unde au si inceput problemele...
    1) am avut probleme cu cablul(le-am rezolvat)
    2) acum intimpin o problema cu i.p. ul consolei... (providerul meu de internet e ... RDS... ei bine... mi-am luat un roother, considerind ca este cea mai buna cale de a oferi net consolei(rootherul este cu cablu, NU WIERLESS) cind intru pe XboX live nu pot conecta consola... intru la "test conections" si imi apare cablul conectat insa i.p.-ul nu il gaseste.... i-am sunat pe cei de la retzea si mi-au spus ca rootherul e ok ... si ca el is face treba bine.. problema e a Xboxului( spun ei) mi-au recomandat sa il setez i.p.-ul AUTOMAT.. insa (dupa cun se poate vedea cu ochiul liber, nu ma pricep la p.curi , sau la console) nu vad nici o optiune unde sa imi setez i.p.-ul automat...


    ______Multumesc anticipat___

  10. #30 SP
    Junior Member beddei's Avatar
    dumnezeule.. mai este un thread la fel.. si nici acolo nu s-a ajuns la o rezolvare.. cel putin nu una evidenta.. doar cu router se poate rezolva aceasta problema? altfel nu? clonarea mac-ului nu a mers.. eroarea ip completat desigur userul si parola respectiva si totusi nu.. de ce? un raspuns? ii chiar atat de greu de conectat o consola la net prin rds??? (btw: exista cumva vreo mufa care se poate atasa la monitor pentru a face mai usor transferul dintre consola si pc? cva de genu "with a flip of the switch...") mc anticipat

  11. #31 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Problema are rezolvare simpla, RDS are o baza de date cu MAC-urile asignate pe user/pass PPPoE. Sa luam exemplu, am placa de baza cu 2 x placi de retea (LAN1 si LAN2), internet RDS PPPoE:
    LAN1 - cind conectez pe prima placa, totul merge bine, dialup PPPoE > user/pass > connected (RDS recunoaste MAC-ul pe user/pass respective)
    LAN2 - cind incerc sa conectez prin a doua placa imi da eroare la dialup PPPoE user/pass si acolo ramine (in acest caz pentru cei care din diverse motive schimba placa de retea se poate suna la serviciul asistenta tehnica rds pentru reactualizarea MAC-ului).
    Acum pentru cei care nu au PPPoE, au IP dinamic (DHCP) si luam cazul in care cablul este infipt in PC si totul merge perfect dar infipt in consola nu asigneaza IP, vinovatul este din nou MAC-ul. In cazul acesta solutia simpla si comoda este router. Bun, router-ul este cel care, pe o parte iese pe net prin PPPoE, DHCP, Static, etc. in functie de tipul conexiuni iar pe de alta parte asigura asignarea IP-uri locale pentru device-urile din LAN si distribuirea conexiunii internet la acestea. Pentru ca router-ul sa se conecteze fara probleme va trebui clonat IP-ul PC-ului.

    Am atasat si citeva screen-uri cu router-ul meu insa setarile in mare masura sint cam alea pe orice router. Sper ca a fost indeajuns de clara explicatia. Bafta !
    Attached Images Attached Images 2008-11-24_dlink_dir635_1.png 2008-11-24_dlink_dir635_2.png

  12. #32 SP
    Junior Member beddei's Avatar
    cu alte cuvine.. fara router nu se poate rezikva?

  13. #33 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    merge si fara router insa daca ai PC si Consola este problematic, iti imaginezi, suni odata la RDS tehnic si spui ca ai avut o problema (ex. sa fript placa de retea ai inlocuit-o) si ai alt MAC, ok toate bune si frumoase, reactualizeaza MAC-ul la ei si ai net pe consola insa daca muti pe PC se complica ... iar suni ? nu stiu daca convine ori daca o sa mearga povestea la infinit. O alta solutie este sa introduci net-ul in PC si sa folosesti inca o placa de retea pentru conexiunea catre consola si activezi ICS (Internet Connection Sharing) din Windows. Problema cu ICS-ul este ca nu tot timpul este stabil/fiabil, insa este o solutie daca router nu ai la indemina.

  14. #34 SP
    Member piratu360's Avatar
    dak nu vrei sa iti iei router suni la aia de la RDS si le zici sa iti activeze alt MAC (dintr-un motiv care vrei tu), si le dai MAC-ul consolei iar la PC schimbi MAC-ul placii de retea cu cel al consolei.....si gata...

  15. #35 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    clonare de mac merge facuta si pe 360

  16. #36 SP
    Member piratu360's Avatar
    sau asa...

  17. #37 SP
    Junior Member brehoff's Avatar
    ce pot sa zic decit merci p.t ajutorul si opiniile voastre... am reusit sa imi conectez consola( noroc cu screen-urile postate) merci inca o data p.t cei ce vor sa imi dea " add" la Xbox live vyky23 ^_^

  18. #38 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Va rog sa ma ajutati si pe mine.De 1 saptamana si ceva nu mai pot sa ma conectez pe live.Se blocheaza la mijloc la network>internet.Imi apare eroarea asta:
    Attached Images Attached Images sp_a0351.jpg

  19. #39 SP
    Junior Member a6vip96's Avatar
    sall all am un xbox 360 merge live pe wireless dar vreau sa mai cumpar unu in alta camera pot sa il conectez si pe celalalt tot pe wireless pe acelasi router si sa joc online cu alt user name? merg 2 conturi diferite pe acelasi ip de net? thxx

  20. #40 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    La mine nu a mers.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Conectare la Xbox Live By thegreath223 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 10 Last Post: 11-02-2014, 13:24
  2. Problema conectare Xbox Live By AlexAlexT1 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 5 Last Post: 07-07-2013, 10:56
  3. Problema conectare live! Ajutor ! By IRRODGAMER in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 2 Last Post: 16-08-2012, 09:05
  4. Conectare Xbox Live By Zaktan in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 46 Last Post: 22-08-2010, 10:37
  5. Conectare la Xbox live pe wireless By petredragos in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 1 Last Post: 26-09-2008, 21:45

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts