Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 67

Thread: Sala Xbox

  1. #1 SP
    Junior Member adrianx's Avatar

    Sala Xbox

    Salut, vreau sa deschid si eu o sala de xbox-uri in Bucuresti, ceva micut 2-3 xbox-uri ca mai mult nu imi permite spatiul si nici bugetul, e ceva asa mai de cartier, spatele blocului intre prieteni, ceva modest dar cu gust.

    Ma poate ajuta cineva cu informatiile legate de licentele necesare pentru console si jocuri ?
    De unde se procura, cu cine trebuie sa vorbesc, cam cat costa acestea, cat dureaza optinerea lor? Am rasfoit tot netul pana am ajuns pe forumul vostru.
    Am vazut ca multi ati fost decurajati din cauza licentelor.

    E chiar atat de imposibil de procurat licentele pentru cateva jocuri ca fifa, mortal kombat si call of duty ?

    Multumesc anticipat.
    Attached Images Attached Images xbox.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    adrianx: s-a mai tot discutat aceasta problema. Din pacate nu ai ce licente sa iei (mai ales de la Microsoft Romania, pentru care Xbox 360 nici nu exista la noi in tara). In plus, daca citesti EULA si pe fiecare joc vei vedea ca scrie negru pe alb (sau alb pe negru, dupa caz): "Unauthorised copying, reverse engineering, transmission, public performance, rental, pay for play, or circumvention of copy protection is strictly prohibited".

    Ce cred ca ai putea face (dar trebuie sa iei legatura cu un avocat ca sa vezi daca se poate asa ceva) este sa iti deschizi un club unde sa ai diverse metode de relaxare (cum ar fi si gaming-ul pe console). Nu iei bani pe jocuri, console, etc... dar le faci un abonament la club. Repet, nu am idee daca se poate asa ceva, dar e o idee.

  3. #3 SP
    Member Hazer's Avatar
    Ma bag si eu in discutie. Daca nu se poate face o asemenea afacere, de ce exista locul ala in AFi (deasuprea magazinului Real) unde suntvreo 10 TV-uri cu Xbox-uri 360 si toate jocurile posibile. Mereu e bataie pe ele acolo si e Pay to Play.. ceva gen 15 lei 30 minute. Ei de unde si-au luat licentele?

  4. #4 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Trebuie licenta de la Microsoft sau de la producatorii de jocuri, gen EA etc. ?

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Hazer View Post
    Ei de unde si-au luat licentele?
    Cine ti-a zis ca ei au luat licente? Ilegal poti sa faci ce vrei in tara asta... pana te prinde cineva
    In plus, poate acolo e o alta situatie... de ce nu-i intrebi pe ei cum au facut (poate au franciza, poate sunt sub incidenta jocurilor de noroc, etc...)?
    Cert este ca n-am auzit ca Microsoft sau Sony sa fi acordat vreodata licente pe jocuri de console pentru pay to play (worldwide, nu doar in Romania).

  6. #6 SP
    Junior Member adrianx's Avatar
    Nu cred, in nici un mall din tara asta baietii care au sali cu console stau cu ele ilegal.Sau toate salile din Romania sa fie ilegale sau toate cluburi de recreere.
    Logic: daca ar fi club de recreere sau orice fel de club, tot platesti o taxa deci tot scoti bani de pe urma lor deci intrii iar in aceleasi drepturi de autor, oricum o dai.
    Daca ii calca garda dau spagi mult prea mari deci afacerea pica.


    Am gasit ceva informatii aici legate de licente https://lancenters.com/ , nu am inteles prea mare lucru, poate intelegeti voi mai bine ca mine si ne lamurim unu pe altu odata pentru totdeauna ?

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by adrianx View Post
    Nu cred in nici un mall din tara asta baietii care au sali cu console stau cu ele ilegal. Daca ii calca garda dau spagi mult prea mari.
    Crezi ce doresti. Daca vrei sala de jocuri pe Xbox 360, cel mai bine trimite un email la Microsoft Romania. Pot sa-ti spun de-acum care va fi raspunsul. Dar te las pe tine sa ne lamuresti.
    Quote Originally Posted by adrianx View Post
    Am gasit ceva informatii aici legate de licente https://lancenters.com/ , nu am inteles prea mare lucru, poate intelegeti voi mai bine ca mine si ne lamurim unu pe altu odata pentru totdeauna ?
    Cred ca tu confunzi jocurile de PC (si LAN party-urile sau LAN center-urile din acel link) cu jocurile de console.

  8. #8 SP
    Junior Member adrianx's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Crezi ce doresti. Daca vrei sala de jocuri pe Xbox 360, cel mai bine trimite un email la Microsoft Romania. Pot sa-ti spun de-acum care va fi raspunsul. Dar te las pe tine sa ne lamuresti.
    Stiu, raspunsul este nu.

    Iar in legatura cu lancenters.com am crezut ca poate ofera licente si pentru xbox nu doar pc-uri, totusi au parteneriate cu microsoft, ea, gameloft ...

  9. #9 SP
    Junior Member adrianx's Avatar
    monky, in urma unui email trimis celor de la lancenters.com am rezolvat cu licentele jocurilor pentru xbox, mai ramane a ma descurc de licenta pentru console, se pare ca nu esti chiar atat de informat.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    My friend... ma bucur ca ai rezolvat cu cei de la lancenters.com. Probabil ca si acum inca rad de tine. Pe ei (in US) ii doare la basca odata ce ti-au luat banii. Tu vrei sa-ti deschizi sala in Romania, nu in US... corect? Cand legile din US se vor aplica in Romania, sa-mi spui si mie te rog. Pana atunci, bafta!

  11. #11 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Din cate vad eu aici iGames - Lan Centers Lancenters au acorduri pentru Europa cu cativa publisheri pentru licentiere.

    Nu este vorba despre legile din SUA care s-ar aplica sau nu in Romania, atata timp cat unii publisheri probabil au autorizat o firma sa acorde licente de uz comercial in anumite zone din lume. Din ce vad eu au acorduri si cu Microsoft, deci ar fi posibila si obtinerea unei licente pentru console.

    Atata timp cat Microsoft-ul din SUA ar da licente printr-un intermediar in Europa nu vad care ar fi buba.

    Cand e vorba despre legile din SUA care s-ar aplica sau nu in Romania probabil te-ai referit la jocurile sau consolele masluite.

    (Cred ca MS din SUA e mult mai puternic decat MS Romania).

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    SWTFU: ca de obicei, habar n-ai despre ce vorbesti...

  13. #13 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Asa o fi. Dar explica-mi si mie daca eu obtin licenta pentru jocul FIFA, de exemplu, de la EA sa-l folosesc pentru uz comercial, ce lege din Romania imi poate anula acea licenta ca sa n-o pot folosi ?

  14. #14 SP
    Junior Member adrianx's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    My friend... ma bucur ca ai rezolvat cu cei de la lancenters.com. Probabil ca si acum inca rad de tine. Pe ei (in US) ii doare la basca odata ce ti-au luat banii. Tu vrei sa-ti deschizi sala in Romania, nu in US... corect? Cand legile din US se vor aplica in Romania, sa-mi spui si mie te rog. Pana atunci, bafta!
    Inceteaza sa mai duci lumea in erroare, fiind in necunostinta de cauza.

    Europe
    Austria Belgium Bulgaria Cyprus Czech Republic Denmark Estonia Finland France Germany Greece
    Hungary Ireland Italy Latvia Lithuania Luxembourg Malta Netherlands Norway Poland Portugal
    Romania Slovakia Slovenia Spain Sweden Switzerland UK

    Astea sunt tarile cu care lucreaza si tarile pentru care ofera ei licente, daca citesti atent vezi acolo clar ROMANIA.
    Ca sa intrii in legalitate din punct de vedere al licentelor trebuie doar sa platesti, licenta costa 10$ / joc .
    Stii proverbu cu vulpea ? Acrii-s strigurii.

    Si daca tot nu ma crezi, citeste aici: http://lancenters.com/membership/information-eur.aspx .
    Sa stii ca asteptam cu totii niste scuze din partea ta, mai bine nu dai sfaturi daca nu esti in cunostinta de cauza decat sa induci lumea in eroare, sau ai ceva de castigat incercand sa ne imbarligi pe noi ca e imposibil de obtinut licentele ?

    Quote Originally Posted by SWTFU View Post
    Asa o fi. Dar explica-mi si mie daca eu obtin licenta pentru jocul FIFA, de exemplu, de la EA sa-l folosesc pentru uz comercial, ce lege din Romania imi poate anula acea licenta ca sa n-o pot folosi ?
    Absolut nici o lege, daca eu obtin licenta pentru FIFA pentru uz comercial, nimeni nu are cum sa o dea la intors. Practic licentele astea sunt niste hartii in care scrie ca tu x-ulescu ai voie sa folosesti jocul original pentru uz comercial, cumparat de la colt cu facutura si chitanta pe firma ta.

    Aceste licente sunt doar niste acorduri din partea lor, pe care le poti obtine de oriunde.

    Lan centers ofera strict pentru jocuri, nu si pentru console, in urma mailurilor schimbate cu ei.
    Singura problema aici este ca actele trimise de ei trebuiesc traduse si legalizate aici.
    Asa scapi de birocratia si nesimtirea oamenilor de la birourile din Romania.

  15. #15 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    Exista o " sala" Xbox in AFI. Sa inteleg ca opereaza ilegal

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    adrianx: initial vroiam sa-ti dau raspunsul oficial primit de la Microsoft Romania precum si cel de la BSA (The Software Alliance), dar avand in vedere tonul tau, nu cred ca meriti si te las sa te simti bine. In loc sa-mi dai exemplul cu lancenters.com (pe care chiar nu-i intereseaza cine le cumpara licentele, atata timp cat cumpara), mai bine ti-ai pune capul la contributie si te-ai intreba in primul rand cat de legal ai putea folosi tu in scop comercial o consola Xbox 360, fara acordul Microsoft... Chiar daca ai trece peste Microsoft Romania (in mod ilegal, desigur), ma intreb daca ti-ai putea folosi imaginatia si te-ai intreba cum vei putea tu seta consolele intr-o locatie din Romania, avand in vedere ca Romania nici nu exista in lista de tari suportate.

    Si daca toate cele de mai sus nu ti-au fost suficiente, mai ia o pauza si intreaba-te daca tu vei deschide un Lan Center (desi tu intrebi de o sala de jocuri, ceea ce este cu totul alta mancare de peste), fara a avea multiplayer. Pentru ca, in caz ca nu stiai, nu exista Xbox Live pentru Romania. Ori LAN Center fara multiplayer = stupid ideea!

    Vroiam sa te pun in legatura cu o persoana (importanta) care a incercat sa-si deschida sala de jocuri pe console in Romania... si dupa ce a consultat 2 avocati, firma de contabilitate de prestigiu, a angajat firma de PR pentru a-i face legatura cu Sony, Microsoft si Nintendo... I-au luat mai bine de 6 luni (si o caruta de bani) ca sa primeasca raspunsul NEGATIV. In Romania, NU SE POATE in mod legal. Insa, nu cred ca are rost sa te pun in legatura cu el, pentru ca tu se pare ca ai descoperit apa calda. Good luck!

    mentorica: Da, ai inteles corect.

    ---------- Post added 03-10-2013 at 09:13 ----------

    P.S. Cat despre "strugurii sunt acrii", serios acum... te-ai gandit mult inainte sa-mi spui asta tocmai mie? Eu incerc sa promovez consolele si m-ar bucura enorm de mult sa vad internet cafe-uri si sali cu console la fiecare colt de strada... Insa spre deosebire de multi altii, eu sunt mai realist si ma informez inainte de a deschide gura. Daca se putea, iti dadeam "copy/paste" la ce iti trebuie si-ti doream succes. Iti doresc succes oricum... desi la cum te comporti nu cred ca meriti.

  17. #17 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Deci omu primeste licenta pentru jocuri de Xbox in Romania printr-o firma acreditata de MS din SUA dar nu poate obtine licenta pentru console din cauza ca Liveul nu e pentru Romania. Monky, tu zici ca MS din SUA nu poate trece peste MS din Romania? Atunci de ce sunt legale vanzarile de jocuri si console XBOX in Romania? Daca ar fi ilegale vanzarile de ce nu se sesizeaza MS Romania? Jocurile de Xbox se pot juca in sistem link sau multiplayer offline.

    adrianx: ia legstura cu MS din SUA pentru licenta de consola si vezi ce zic aia. Ca daca sunt ilegale in Romania de utilizat presupun ca sunt ilegale si de vandut. Jocurile, prin urmare, sunt ilegale in Romania ca doar nu le joci pe o rasnita de cafea.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    SWTFU: iar n-ai inteles nimic. Compari folosirea in scop comercial cu cea pentru uz personal. Pentru uz personal tu poti sa-ti cumperi Xbox 360 din ce tara vrei tu (inclusiv din Romania daca o gasesti) si sa o folosesti linistit. Nu e nimic ilegal in asta (cu exceptia faptului ca iti declari adresa incorecta pe UK sau US). Insa pentru uz comercial, trebuie sa indeplinesti anumite conditii. Pe care nu ai cum sa le indeplinesti in Romania, unde Microsoft nu comercializeaza Xbox 360 si nu-l suporta oficial! E simplu. Dar daca esti asa interesat sa dai un sfat... nu mai bine iei tu legatura cu Microsoft Romania? Ca la pareri vad ca te pricepi...

    Cat despre Live care nu e pe romania... citeste si tu tot ce am scris, nu doar partial. Spune-mi te rog cum treci tu de primul pas? Cel de setare al consolei? Pui UK/US, nu? (ca Romania nu exista). Din start e ilegal ce faci. E greu de inteles?

    Iar la faza cu SUA nu poate trece peste Romania... m-a bufnit rasul. E clar ca n-ai idee despre legislatie. Si chiar si asa, putei sa te uiti in Termenii de folosire la Xbox 360 si scrie clar acolo, negru pe alb:
    8. APPLICABLE LAW.

    a. United States. If you acquired the application in the United States, the laws of the state where you live govern the interpretation of this agreement, claims for breach of it, and all other claims (including consumer protection unfair competition, and tort claims), regardless of conflict of law principles.

    b. Canada. If you acquired the application in Canada, the laws of the province where you live govern the interpretation of this agreement, claims for breach of it, and all other claims (including consumer protection, unfair competition, and tort claims), regardless of conflict of law principles.

    c. Outside the United States and Canada. If you acquired the application in any other country, the laws of that country apply.
    Iar in Romania, pentru a putea folosi un produs in scop comercial, ai nevoie de anumite aprobari, printre care si cel al producatorului. In cazul de fata Microsoft Romania. Si uite asa ne intoarcem in acelasi cerc vicios...

  19. #19 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Tipul care detine sala din AFI spunea ca a obtinut toate aprobarile si licentele ptr jocuri de afara..si oricum la cate asemenea sali exista si la cata boala au astia de la garda financiara pe afaceriile mici care nu prea pot "cotiza" inseamna ca sunt in legalitate..

    adrianx: poti merge la AFI spre ex...iti iei o ora acolo si ii tragi si tu de limba pe baieti

  20. #20 SP
    Junior Member adrianx's Avatar
    Adica Microsoft ofera licente pentru jocuri dar pentru console nu ?

    Legat de licentele de la lancenters alea-s pe bune, si sunt acreditati in tara, orice ai zice nu ai cum sa o dai cotita cu licentele de la ei.
    Problema ramane insa cea de la Microsoft pe console care se poate ocolii cum s-a mai vorbit de atatea ori.

    Legat de termenii de la xbox 360 as vrea sa ii vad si eu, dar cei de pe cutie / hartiile aferente jocului original, nu pe cele de pe site-ul xbox.com deoarece acolo scrie clar ca se refera doar la site si produsele online din xbox.com.

    Daca mai are cineva cutia, hartiile si are chef sa ne lamureasca si pe noi, as apecia enorm. Multumesc anticipat

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Iar in Romania, pentru a putea folosi un produs in scop comercial, ai nevoie de anumite aprobari, printre care si cel al producatorului. In cazul de fata Microsoft Romania. Si uite asa ne intoarcem in acelasi cerc vicios...
    Pai e imposibil de luat licenta, pentru ca ei nu ofera suport in romania, deci daca nu ofera suport nu au cum sa dea licenta, daca nu au cum sa dea licenta tind sa cred ca nici nu au ce sa faca ca sa te opreasca sa le folosesti.
    De aici vine si raspunsul negativ la toate cererile de licente, niciodata ei nu or sa-ti zica tie, poti sa le folosesti fara licenta pentru ca noi nu avem ce sa facem in cazul de fata. MS Romania, nu este producator xbox, este doar un alt departament care se ocupa cu totul si cu totul altceva decat xbox si probabil nici nu au cum sa te traga la raspundere.

    Este doar o teorie, dar cred ca licentele jocurilor + aprobabrile de la orda rezolva toata problema asta.
    Cel mai bine o poate zice un avocat.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Sala Gaming Sfaturi By RAWGXG in forum Console Club
    Replies: 4 Last Post: 02-05-2017, 08:44
  2. Sala jocuri console By mihai gru in forum Console Club
    Replies: 73 Last Post: 17-02-2014, 04:29
  3. Sala Xbox Brasov? By Plasture in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 7 Last Post: 16-05-2013, 14:04
  4. Sfaturi Sala Jocuri By andrai886 in forum Console Club
    Replies: 10 Last Post: 29-12-2012, 14:27
  5. Opinii sala console By Ares in forum Offtopic
    Replies: 19 Last Post: 21-08-2010, 15:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts