Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Xbox 360 Jasper -> intretinere

  1. #1 SP
    Junior Member aconstedani's Avatar

    Question Xbox 360 Jasper -> intretinere

    Saltare tuturor, ma cheama Dani, sunt din Bacau, si evident Xbox ! Sincer nu stiam ca exista acest site/forum, dar de cateva zile m-am alaturat comunitatii , sper sa ma primiti

    Am doua xbox 360 jasper : 1) este al meu , fabricat in 17.10.2008, Arcade, dar ulterior i-am atasat un HDD, modat LT + 3.0 (daca jocul este reusit il cumpar, ex GTA 4 si GTA 5, Metro etc), functioneaza pana in prezent. Asa arata in interior si 2) un alt 360 cu hdd de 60 (cred ca o fost pachet premium, nu-mi mai amintesc exact), dar culoare neagra , de data asta este fabricat in 12.10.2009, care este al fratelui meu, la fel modat LT + 3.0, functioneaza pana in prezent; la interior arata asa

    Acum nu stiu ce sa zic daca Microsoft chiar a facut o treaba buna cu Jasper sau am nimerit noi niste console prea bune , ideea e ca a venit timpul sa le schimbam pasta termica. Ma gandeam la un Arctic silver 5 , dar as dori sa-mi dati cateva idei cu Xclampsurile alea, ce as putea pune in locul lor ? am gasit pe Youtube o idee XClamp Fix January 2011 - YouTube (vedeti de la minutul 1:35 pana la 2:47).

    Sincer sunt putin ingrijorat cu Xbox-ul fratelui meu , care desi este Jasper, nu mai prezinta acel heatsink suplimentar care vine de la GPU, cica Micro$$$$oft zice ca este inutil si fara el scad costurile de productie, dar mi se pare putin deplasata treaba, era mai bun ala vechi... Ma gandeam sa caut un X360 cu RROD (il iau cu 30-50 ron, sunt destui care vand pe toate gardurile) si sa-i schimb heatsink-ul ..

    Sa speram ca o mai duc cele 2 console cativa ani, chiar m-am atasat de ele, si sunt fericit ca nu am avut probleme ca foarte multi alti posesori , dar nah cu Micro$$$$oft nu se stie niciodata ... Astept idei si sugestii !

  2. #2 SP
    Member BlackSnake's Avatar
    Vorbeste cu userul Donely. Aicea: http://www.consolegames.ro/forum/f10...-360-slim-wii/

  3. #3 SP
    Junior Member aconstedani's Avatar
    Quote Originally Posted by C3zar View Post
    Ms, am vazut si date de contact, poate si Donely (vad ca are multa experienta) si alti membri vor veni cu idei/ sugestii pe acest thread, cine stie, poate or fi si altii in aceeasi situatie

  4. #4 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by aconstedani View Post
    Ms, am vazut si date de contact, poate si Donely (vad ca are multa experienta) si alti membri vor veni cu idei/ sugestii pe acest thread, cine stie, poate or fi si altii in aceeasi situatie
    1. Termina cu discutatul despre LT, nu se discuta despre modare pe forum, citeste Regulamenul Consolegames.ro
    2. Donely e cel mai avizat, are peste 2000 de console care i-au trecut prin mana, stie el ce trebuie cel mai bine.
    3. Unde ai vazut ca i-a venit "timpul" sa-i schimbi pasta termica ?
    4. AC 5 e cea mai recomandata de toti DAR e o pasta foarte subtire care necesita niste ore de funcionare pentru a intra in parametrii. Si ce am gasit eu pe procesorul consolelor e mult mai gros decat AC 5-ul , deci am niste dubii...
    5. Termina cu prostia de X-Clamp, iti indoiesti placa de baza a consolei si dupa ce o arzi iti trece sa mai faci asa ceva.... Am deja 3 console arse care mi-au trecut prin mana si doar una a raspuns cu succes la inlocuirea x-clamp.
    6. Ce ai tu in poze una este Jasper si alta este Falcon daca vad eu bine, dupa ce te iei tu ca sunt ambele Jasper , dupa MFR Date ? Uita-te mai bine la mufele de intrare ale sursei si dupa cati Watti scoate.
    Attached Images Attached Images xbox360_model_guide.jpg connector-info.jpg

  5. #5 SP
    Junior Member aconstedani's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    1. Termina cu discutatul despre LT, nu se discuta despre modare pe forum, citeste Regulamenul Consolegames.ro
    2. Donely e cel mai avizat, are peste 2000 de console care i-au trecut prin mana, stie el ce trebuie cel mai bine.
    3. Unde ai vazut ca i-a venit "timpul" sa-i schimbi pasta termica ?
    4. AC 5 e cea mai recomandata de toti DAR e o pasta foarte subtire care necesita niste ore de funcionare pentru a intra in parametrii. Si ce am gasit eu pe procesorul consolelor e mult mai gros decat AC 5-ul , deci am niste dubii...
    5. Termina cu prostia de X-Clamp, iti indoiesti placa de baza a consolei si dupa ce o arzi iti trece sa mai faci asa ceva.... Am deja 3 console arse care mi-au trecut prin mana si doar una a raspuns cu succes la inlocuirea x-clamp.
    6. Ce ai tu in poze una este Jasper si alta este Falcon daca vad eu bine, dupa ce te iei tu ca sunt ambele Jasper , dupa MFR Date ? Uita-te mai bine la mufele de intrare ale sursei si dupa cati Watti scoate.
    1. Nu discut despre modare -> este modata deja, nu ma intereseaza alta modare
    2. Da am sa vorbesc si cu el,
    3. Au 5 ani de folosinta si pasta de la Microsoft stim cu totii ca lasa de dorit
    4. AC5, da am vazut si eu ca are nevoie de cateva ore de functionare pentru a intra in parametri, nu cred ca este asta o problema
    5. N-am auzit pe nimeni sa fi intamplat probleme cu asa ceva...
    6. Ambele sunt Jasper, atat mufa cat si 12V-12,1A, 5v-1A si daca te uitai putin pe Google (sau citeai mai bine descrierea mea), observai ca Microsoft a scos o a 2-a versiune de Jasper (unii zic ca se numeste Jasper 2, altii Jasper 1,2 etc poftim uite aici exact
    ) ,vezi si poza 2 in care i-a pus heatsink-ul vechi pe motiv de costuri de productie si cum ca ala nou ar fi inutil ..

    Apropo eu la PC schimb din an in an pasta termica, este ieftina (50 lei max) si de ce sa nu pun una noua ?

  6. #6 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Exact asta spuneam, cand iti prezinti problema nu incepi cu " am un xbox modat LT" ci e suficient sa spui am un Xbox 360 model, revizia.....vreau sa-i schimb pasta termica, altfel pare lauda !

    Dupa radiatoare parea Falcon, ceea ce nu era neaparat un lucru rau fiind revizia cea mai apropiata de Jasper ca si fiabilitate. De aceea ti-am sugerat sa verifici sursa de Watti si conectori, nu din rautate.

    La PC nu as schimba pasta termica de lene in principal, ca sa ma apuc de desfacut laptopul ma apuca frigurile numai cand ma gandesc la cat am de dezmembrat In plus laptopurile Alienware sunt destul de solid contruite pe partea de racire asa ca nu ma mai complic...

    Daca ai citi bine ghidurile de inlocuire X-clamps ai observa ca multa lume recomanda sa ai grija cu strangerea suruburilor altfel se ajunge la indoirea placii de baza si intreruperea unor circuite : Llamma's Xbox 360 3RLOD (three red light error) X-Clamp Fix

    La Xbox marea problema venea din partea racirii, radiatoarele era la baza ok, dar ventilarea carcasei era prost gandita din start.
    Attached Images Attached Images xbox-360-phat.jpg xbox-360-slim.jpg

  7. #7 SP
    Junior Member aconstedani's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Dupa radiatoare parea Falcon, ceea ce nu era neaparat un lucru rau fiind revizia cea mai apropiata de Jasper ca si fiabilitate. De aceea ti-am sugerat sa verifici sursa de Watti si conectori, nu din rautate..
    daca era Falcon sincer nu cred ca ar fi rezistat pana acum (pacat de ele si de ideile traznitilor astora de la Microsoft, ca le-au trebuit 4 ani de zile sa scoata o varianta buna...) Dar mie nu-mi place deloc heatsink-ul ala, zilele astea am zis sa le mai curat putin de praf si am observat, nici mie nu mi-a venit sa cred .. Practic e un Jasper cu racire de Xenon , ma si mir cum de a rezistat 5 ani..

  8. #8 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Exagerezi man, am avut un Falcon cumparat in august 2008 de la emag, functioneaza bine mersi si in ziua de astazi !

    Si Falcon-ul nu a fost cea mai proasta revizie
    Attached Images Attached Images xbox-revision.jpg

  9. #9 SP
    Junior Member aconstedani's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Exagerezi man, am avut un Falcon cumparat in august 2008 de la emag, functioneaza bine mersi si in ziua de astazi !

    Si Falcon-ul nu a fost cea mai proasta revizie
    Da, interesant si Falconul, ce sa zic, cred ca-i in functie de folosinta si locul in care este tinuta.. Sigur, in anii de garantie, nu ne doare capul de un posibil RROD, ca o schimbam instant Reusesc zilele astea sa fac rost de un radiator de GPU (cu picior suplimentar, ca in prima poza) de la un Falcon cazut la datorie si mai trebuie sa caut suruburi si saibe. Cred ca ma leg la cap chiar daca nu ma doare, dar you never know

  10. #10 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Mi-au trecut prin mana peste 30 de console. Daca vrei sa faci o treaba calumea si vrei neaparat x-clamps ai grija la strangerea suruburilor. Pentru o presiune cat mai naturala eu am folosit saibe din cauciuc. Poti incerca totusi sa lasi x-ul original insa sunt sceptic in privinta presiunii alocate de el, am avut cazuri cand a fost ok si asa dar parca mai bine e cu x-clamp facut de tine.
    Legat de pasta, Arctic Silver 5.
    Iar cel mai important lucru pe departe e ventilatorul, am facut 1k de teste si cu termometre, pasta standard, pasta arctic silver,etc.... Daca ii cuplezi ventilatoarele la 12v de la cablul de dvdrom va fi sloi, pui untul pe ele si nu se topeste.
    In legatura cu acel radiator, e mult mai bun cel cu pipe.
    Eu folosesc un xbox360 din....2005 si ma tine de minune, are foarte multe ore la activ, foarte multe...
    Attached Images Attached Images 2013-04-27-14.14.27.jpg

  11. #11 SP
    Junior Member aconstedani's Avatar
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Mi-au trecut prin mana peste 30 de console. Daca vrei sa faci o treaba calumea si vrei neaparat x-clamps ai grija la strangerea suruburilor. Pentru o presiune cat mai naturala eu am folosit saibe din cauciuc. Poti incerca totusi sa lasi x-ul original insa sunt sceptic in privinta presiunii alocate de el, am avut cazuri cand a fost ok si asa dar parca mai bine e cu x-clamp facut de tine.
    Legat de pasta, Arctic Silver 5.
    Iar cel mai important lucru pe departe e ventilatorul, am facut 1k de teste si cu termometre, pasta standard, pasta arctic silver,etc.... Daca ii cuplezi ventilatoarele la 12v de la cablul de dvdrom va fi sloi, pui untul pe ele si nu se topeste.
    In legatura cu acel radiator, e mult mai bun cel cu pipe.
    Eu folosesc un xbox360 din....2005 si ma tine de minune, are foarte multe ore la activ, foarte multe...
    Wow da ai facut ceva "tuning" la el Si asa il tii sau are carcasa pusa ? Am vazut pe youtube parca, despre ventilatoare ca ar fi bine sa fie puse pe 12V.. Treaba asta de la DVD-rom imi cam suna a ban pe X-Live, asa o fi ? Mai stii exact ce suruburi ai folosit si ce saibe ? (dimensiuni si cate) .. Am gasit pe un site niste denumiri prin engleza : " 12mm Cheese Head Screws + M5 Nylon Washers - 1 mm thick + M5 Steel Washers - 1 mm thick " dar nu cred sa gasesc pe la noi asa ceva.. am sa caut prin Dedeman, Baumax

  12. #12 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Il tin fara carcasa. Nu are niciun fel de legatura ban-ul cu alimentarea. Tu doar cuplezi alimentarea de la DVD-rom la ventilatoare, nu e nevoie sa desfaci drive-ul. Folosesti orice surub de 5, legat de saibe, eu le-am luat dintr-un targ/piata. In Baumax nu gasisem. Daca esti pe langa zona Bucurestii Noi, 99% gasesti acolo, e o Piata numita 16februarie si intrebi de ''la rusi''. Sa ma uit pe acasa sa vad daca mai gasesc eu ceva pe la mine...

  13. #13 SP
    Junior Member aconstedani's Avatar
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Il tin fara carcasa. Nu are niciun fel de legatura ban-ul cu alimentarea. Tu doar cuplezi alimentarea de la DVD-rom la ventilatoare, nu e nevoie sa desfaci drive-ul. Folosesti orice surub de 5, legat de saibe, eu le-am luat dintr-un targ/piata. In Baumax nu gasisem. Daca esti pe langa zona Bucurestii Noi, 99% gasesti acolo, e o Piata numita 16februarie si intrebi de ''la rusi''. Sa ma uit pe acasa sa vad daca mai gasesc eu ceva pe la mine...

    Nu, nu sunt din Bucuresti... sunt din Bacau.. Apropo de DVD-rom, o sa functioneze in parametri normali ? Pe internet scriu astia ca cica o sa iasa/intre mai greu tavita, nu se mai poate juca de pe el etc..

  14. #14 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    A functionat in parametrii normali, exact ca inainte.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts