Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: Ventilator de Xbox360

  1. #1 SP
    Banned dragosito's Avatar

    Ventilator de Xbox360

    Sper sa nu se creada ca am facut reclama dar asa ceva te scapa de rod ? THERMOSTATIC COOLING SYSTEM 2 FOR XBOX 360

  2. #2 SP
    Member mariuck's Avatar
    Nush daca te scapa de rod dar nici eu nu vreau sa fac anti-reclama dar oamenii de pe site ala, decat sa iei ceva de la ei sau sa ii intrebi ceva mai bine..... torni bezina pe chiloti si incerci sa treci prin foc... parerea mea.. eu am vrut sa intreb odata cat costa la ei modarea soft la xbox, si ei imi vindeau nush ce piesa dupa care sa ma duc la altu cu piesa aia si nusj ce sa-mi faca ala si le-am zis "fratilor soft vreau, vin cu 360 il desfaci conectezi la PC apesi 3 butoane si ai terminat ce caca imi vinzi tu acolo" raspuns lui "piesa aia este modare software" .... asa ca....

    Ask donely

  3. #3 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Ventilatorul este mai mult frectie la picior de lemn. Joaca-te linistit pe el si cand se arde il duci in garantie.

  4. #4 SP
    Banned dragosito's Avatar
    ok dar am auzit pe un site ca daca scoti dvd-romu si joci cu el afara rezolva problema ....

  5. #5 SP
    Member SpitFire's Avatar
    Quote Originally Posted by mariuck View Post
    Nush daca te scapa de rod dar nici eu nu vreau sa fac anti-reclama dar oamenii de pe site ala, decat sa iei ceva de la ei sau sa ii intrebi ceva mai bine..... torni bezina pe chiloti si incerci sa treci prin foc... parerea mea.. eu am vrut sa intreb odata cat costa la ei modarea soft la xbox, si ei imi vindeau nush ce piesa dupa care sa ma duc la altu cu piesa aia si nusj ce sa-mi faca ala si le-am zis \"fratilor soft vreau, vin cu 360 il desfaci conectezi la PC apesi 3 butoane si ai terminat ce caca imi vinzi tu acolo\" raspuns lui \"piesa aia este modare software\" .... asa ca....

    Ask donely
    Asa i-au facut si unui amic deal meu cu PSP-ul, voiau sa il lase peste noapte ca sa-l modeze, WTF?! Eu personal am luat un cablu component pentru PSP si a fost totul OK. Oricum, Bobby is right, joacate linistit, crapa o duci la garantie

  6. #6 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by dragosito View Post
    Sper sa nu se creada ca am facut reclama dar asa ceva te scapa de rod ? THERMOSTATIC COOLING SYSTEM 2 FOR XBOX 360
    NU te scapa nimic de RROD. Si fara link la modchip.....

  7. #7 SP
    Member mariuck's Avatar
    Quote Originally Posted by SpitFire View Post
    Asa i-au facut si unui amic deal meu cu PSP-ul, voiau sa il lase peste noapte ca sa-l modeze, WTF?! Eu personal am luat un cablu component pentru PSP si a fost totul OK. Oricum, Bobby is right, joacate linistit, crapa o duci la garantie

    ) da am mai auzit.. sunt asa de "ocupati" ca trebe sa lasi consolele cu zilele la ei ca sa o repare sau mai stiu eu ce... DONELY rullez inca o data.. si de fiecare data.. pana la moarte

  8. #8 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by mariuck View Post
    ) da am mai auzit.. sunt asa de \"ocupati\" ca trebe sa lasi consolele cu zilele la ei ca sa o repare sau mai stiu eu ce... DONELY rullez inca o data.. si de fiecare data.. pana la moarte
    Tocmai din cauza asta nu vreau sa le vad numele pe consolegames. Numai cate console am reparat eu dupa ce le-au macelarit ei.

  9. #9 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    Quote Originally Posted by mariuck View Post
    ) da am mai auzit.. sunt asa de \\"ocupati\\" ca trebe sa lasi consolele cu zilele la ei ca sa o repare sau mai stiu eu ce... DONELY rullez inca o data.. si de fiecare data.. pana la moarte
    lool

    +1 ptr donely

  10. #10 SP
    Banned Driv3R's Avatar
    cum zice si donely, de rrod nu te scapa nimic, punand magarii din alea pe spatele consolei face doar ca acel rrod sa apara mai repede. Cel mai sigur mergi pe inlocuirea pastei termoconductoare, xclamp fix + treci coolerele stock pe 12V.

  11. #11 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    De ce atata bataie de cap? Garantie si gata. Daca ajunge sa iti iasa din garantie atunci iti faci probleme din acestea. Pana atunci, don't worry, play happy.

  12. #12 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    and play hard

  13. #13 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar

    Talking

    Quote Originally Posted by Bobby View Post
    De ce atata bataie de cap? Garantie si gata. Daca ajunge sa iti iasa din garantie atunci iti faci probleme din acestea. Pana atunci, don't worry, play happy.

    asta zic si eu...am un prieten care dupa ce a aparut primul RRod,garantie.....urmatorul nu a intarziat prea mult sa apara la noua consola(dupa 4 luni),again garantie....dupa alte cateva luni..sia modat consola si la 2 luni de la modare....exact "RRod"

    ce credeti ca a facut
    sa dus la garantie(consola era modata la donely.)au skimbato aia(dovada ca intradevar garantia ramane dupa ce o modezi la donely)...si acum o tine intr-un colt prin casa... si sia luat ps3

  14. #14 SP
    Junior Member gociu's Avatar

    Thumbs up Cooler xbox360

    A m vazut pe la o prezentare undeva o platforma cu coolere pe care se pune xboxul360.Vreau sa il intreb pe donely de unde pot cumpara asa ceva si cat costa.Merci donely pt modat mere super consola si xbox liveul.

  15. #15 SP
    Member the_fool2k's Avatar
    Eu am avut coolere si paracoolere la XBOX si tot am luat RROD. Nu ajuta cu nimic. Nu dati banii pe astfel de nimicuri. Mai bine va luati un joc bun si va distrati

  16. #16 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    corect
    "the_fool2k"

  17. #17 SP
    Junior Member Petea's Avatar
    Da si nu. Eu am pus un termometru digital pe radiatorul GPU al consolei, sonda fiind bagata intre doua lamele ale radiatorului la capatul din stanga (opus procesorului). Temperatura uzuala in joc e de 58...60 grade. Interesant este ca nu se observa o modificare notabila daca joc de pe hard sau daca joc de pe DVD (tot aceeasi temperatura e).
    Deoarece gaurile pe unde trage aer mi s-au parut cam mici i-am tras 2 ventilatoare de carcasa de PC (cele mai ieftine gasite) la partea "de jos". Temperatura in aceleasi conditii (acelasi joc si aceeasi durata) scade de la 58 de grade la 53.
    Am mai pus inca doua ventilatoare pe unde iese aerul (la spate, cele galbene din fotografie) iar teperatura scade la 48 de grade. Practic, prin amplasarea celor 4 ventilatoare reduc temperatura cu 10 grade.
    Am uitat sa precizez ca ventilatoarele au alimentare separata iar temperatura camerei era de 27 de grade.
    Acum, senzorul este plasat la un capat al radiatorului GPU. Evident ca temperatura pe GPU este mai ridicata decat cea masurata de mine dar tot este o scadere semnificativa. Poate si la 48 de grade poate sa apara RROD dar sansele ca sa nu apara mai cresc un pic.
    Dezavantajul major este dat de zgomotul facut. Daca joci noaptea si nu poti da boxele mai tare, se aud bine.
    imgp0018.jpgimgp0017.jpg

  18. #18 SP
    Member GoroMare's Avatar
    Cum ai prins radiatoarele alea, le-ai lipit?....interesant....oricum o scadere de temperatura e notabila, si mai interesant e faptul ca temperatura nu a scazut in ai rulat jocurile din hard....e bine totusi 10 grade

  19. #19 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    Quote Originally Posted by Petea View Post
    Da si nu. Eu am pus un termometru digital pe radiatorul GPU al consolei, sonda fiind bagata intre doua lamele ale radiatorului la capatul din stanga (opus procesorului). Temperatura uzuala in joc e de 58...60 grade. Interesant este ca nu se observa o modificare notabila daca joc de pe hard sau daca joc de pe DVD (tot aceeasi temperatura e).
    Deoarece gaurile pe unde trage aer mi s-au parut cam mici i-am tras 2 ventilatoare de carcasa de PC (cele mai ieftine gasite) la partea "de jos". Temperatura in aceleasi conditii (acelasi joc si aceeasi durata) scade de la 58 de grade la 53.
    Am mai pus inca doua ventilatoare pe unde iese aerul (la spate, cele galbene din fotografie) iar teperatura scade la 48 de grade. Practic, prin amplasarea celor 4 ventilatoare reduc temperatura cu 10 grade.
    Am uitat sa precizez ca ventilatoarele au alimentare separata iar temperatura camerei era de 27 de grade.
    Acum, senzorul este plasat la un capat al radiatorului GPU. Evident ca temperatura pe GPU este mai ridicata decat cea masurata de mine dar tot este o scadere semnificativa. Poate si la 48 de grade poate sa apara RROD dar sansele ca sa nu apara mai cresc un pic.
    Dezavantajul major este dat de zgomotul facut. Daca joci noaptea si nu poti da boxele mai tare, se aud bine.
    Attachment 14904Attachment 14905
    am si eu axact acelas tip de termometru si la mine arata maxim 50 grade cand joc,indiferent daca joc de pe hard sau nu.Senzorul e pus intre PCB si Radiatorul de la GPU.Totusi am un ventilator care bate din afara exact pe radiatorul care e in prelungire de sub DVD-ROm printr-un heatpipe.Daca opresc ventilatorul pus de mine temperatura in timpul jocului ajunge peste 60 grade. http://www.consolegames.ro/forum/39319-post130.html

  20. #20 SP
    Junior Member Petea's Avatar
    GoroMare: ventilatoarele albastre amplasate in laterala sunt prinse cu banda dublu adeziva, la cele patru colturi (un triunghi mic de banda adeziva la fiecare colt). Ventilatoarele galbene de la spate nu am avut cum sa le prind deoarece xboxul are o forma curba asa ca le-am rezemat pur si simplu pe 3 carcase de CD fara sa le prind fizic de xbox (daca te uiti cu atentie in poza se vede). Singura chestie pe care am facut-o la ventilatoarele galbene a fost sa le unesc cu banda dublu adeziva la mijloc.
    Pisboy: consola ta arata super, felicitari. Eu a trebuit sa pun doua ventilatoare pe intrare deoarece nu am avut rabdarea sa tai carcasa iar aerul trebuie sa intre prin gaurelele carcasei de plastic si ale carcasei metalice (gauri ce sunt cam mici si cam opun rezistenta, asa ca era necesar un flux mai mare de aer). E cam tiganeala cu ventilatoarele alea colorate diferit si cu firele atarnand afara dar bugetul a fost mic si am cautat cele mai ieftine ventilatoare (partea proasta e ca sunt si printre cele mai zgomotoase).

    L.E.: Pisboy, ce e ala PCB ?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Problema ventilator PS3- turat maxim By lucc in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 17 Last Post: 09-09-2013, 10:22
  2. Ventilator xbox 360 slim By silviu242003 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 0 Last Post: 17-04-2013, 10:45
  3. Replies: 1 Last Post: 08-06-2011, 20:50

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts