Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 31 of 33 FirstFirst ... 21 29 30 31 32 33 LastLast
Results 601 to 620 of 645

Thread: Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

  1. #601 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu am sunat la ei si am facut o cerere sa vina cineva sa schimbe cablul. Presupun ca e la fel si in cazul unui contract nou, daca ai primit doar contractul pe mail.

  2. #602 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    I-am sunat de doua ori, o data apelul a durat 23min iar in cealalta data 11min. De fiecare data au zis ca ma va contacta cineva de la suportul lor tehnic.

    Acum deja faceam cerere sa fiu sunat si de Orange, ma simt ca-ntr-un Killing Spree, sper sa nu sfarsesc cu trei abonamente diferite facute din lipsa de comunicare.

  3. #603 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai ai si tu putina rabdare. Oamenii aia de pe teren sunt de o la solicitare la alta. Nu cred ca rezolvi in cateva ore cu totul.
    Daca au zis ca te suna, probabil revin mai tarziu/maine, cand au si ei un raspuns si pot face o programare pentru deplasarea la tine si instalare.

  4. #604 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Daca te suna si iti spun ca sunt acolo, poti reprograma pentru o zi in care esti la locatie.
    Am pus eu Digi acum o saptamana undeva la tara si am vorbit cu echipa de instalari sa vina sambata cand m-au sunat sa programam instalarea. Programarea era pentru ora 13, dar au venit pe la 16. Nu a fost nicio problema, atata timp cat au venit in ziua respectiva.

  5. #605 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Am facut pe dracu-n patru si am luat legatura cu cineva de la ei si mi-a spus ca o sa fiu sunat pana la sfarsitul saptamanii pentru instalare si abonare servicii.

    Sper sa nu fie o greseala si sa mearga netul in MP corespunzator, fara pierdere pachete date sau cine-stie-ce alte minuni.

    Este cineva de pe aici care are interent de la ei si a avut probleme similare cu ale mele? Macar mai am timp sa renunt.

  6. #606 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu cred ca gasesti ceva mai stabil la noi, sincer. Eu nu am avut probleme niciodata de cand sunt la ei, cu absolut nimic. Si pica si fffffff rar.

  7. #607 SP
    Admin MonkY's Avatar
    RDS inca sunt cei mai buni. Doar ca ai nimerit cea mai aglomerata perioada a lor. Tocmai au avut Black Friday, toti si-au facut abonamentele la ei fix acum (sau upgradat). Sper ca ai prins si tu oferta de BF, cu 50% costuri pe un an...

    P.S. O alta duda e ca le pica echipele pe capete. De la covid. Si nu e gluma...

  8. #608 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Desi majoritatea electronicelor le iau mereu de BF si imi place sa fac cumparaturi in perioada asta, de oferta cu 50% reducere nu am stiut iar culmea este ca am vorbit cu ei la telefon despre abonament exact pe 13 noiembrie, acel consultant nu mi-a spus nimic de vreo oferta promo de BF. Asta este, in final suma redusa nu ar fi fost atat de mare.

    In alta ordine de idei, am fost sunat astazi de ei si maine in intervalul 09-12 vor veni sa-mi instaleze internetul, abonamentul FiberLink 300 l-am ales.

    Banuiesc ca vor trage fibra optica pana in camera iar de acolo va fi un mediaconvertor. Aveti vreun sfat in legatura cu ce anume ar trebui sa verific la instalare? Nu mai vreau, ca din necunostinta de cauza, sa mai patesc ca data trecuta, sa imi puna de la stalp in casa un cablu subtire UTP sau sa fie vreo situatie similara, vreau sa le evit.

    Ceva recomandari la care sa fiu atent inainte de instalare sau in timpul ei?



    LE: In recomandarile de la Xbox aparea ca ar fi bine sa fie IPv6. Cei de la Digi par sa suporte acest lucru. O veni default sau va trebui sa le spun eu sa-l activeze?

  9. #609 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sunt 2 moduri prin care iti vor face instalarea. Ori vor veni cu fibra pana la un switch/mediaconvertor si de acolo pana la tine pe cablu gigabit, fie vor veni cu un epon sau gpon pana la tine in casa (deci cu fibra pana acolo), si de acolo depinde daca vrei sa folosesti routerul tau sau il folosesti pe al lor. Daca e al lor, atunci ei se ocupa de toate cele, tie iti trebuie doar un user/pass sa poti sa iti setezi wifi and stuff. Daca e al tau, atunci le spui sa seteze epon-ul sau gpon-ul in mod bridge (adica sa nu faca nimic in afara de mediaconvertor), routerul tau preluand toate cele.

    Atentie mare, daca mergi pe routerul tau, oricand ai probleme, ei nu se baga pe altceva decat routerele lor.

    In mod normal la instalare trebuie sa faci tu sau ei un test de viteza (speedtest.net sau testul de viteza de la digiromania.ro de pe site). Pacat ca ai luat doar 300... pt. 10 lei diferenta aveai 1000, si aveai de unde sa "scazi".

    Cat despre IPv6, eu il dezactivez pe oriunde il prind. Nu am intalnit un singur device care sa se inteleaga bine cu IPv6, ma indoiesc ca o consola face bine treaba asta... Da, eu am dezactivat IPv6 la RDS.

  10. #610 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Oameni buni, in primul rand va multumesc pentru sugestii!

    In al doilea rand, lucrurile incep sa ajunga la normalitate si-n camera mea de gaming. Am apucat sa ma joc folosindu-ma de noul internet aproximativ 30min. A fost ok.

    Au venit astazi sa-l instaleze. Am precizat sa il puna doar in modul bridge, el doar sa ofere internet actualului meu router care va trebui schimbat.

    Nu s-au bagat la router-ul meu, doar mi-au dat setarile de user/pass si le-am trecut eu manual.

    In momentul de fata sunt doua probleme:

    1. Double Nat Detected. Ca un user responsabil care cauta inainte sa intrebe, am facut cateva cautari pe forum si am gasit un post de-al tau, Monky, vechi de vreo trei ani si unul recent de-al lui Paul. In abele cazui ati scris ca rezolvarea ar fi sa selectez IP-ul consolei in DMZ-ul routerul personal. Am facut acest lucru insa la fel imi arata, dublu nat. In Warzone imi apare NAT OPEN insa as vrea sa fie selectat asa si din meniul consolei, la netul vechi imi arata OPEN NAT.


    2. Abonamentul este de 300Mpbs insa viteza de download si upload tot ~90Mpbs a ramas. Routerul actual de 150Mpbs nu ar trebui sa dea viteza 150Mpbs doar prin wi-fi iar prin cablu sa fie full-speed?


    Probabil a doua problema o fi o limitare de a routerul meu actual care oricum va fi schimbat in scurt timp insa ma ingrijoreaza prima problema, aveti vreo idee de rezolvare?
    Attached Images Attached Images 1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.png

  11. #611 SP
    Admin MonkY's Avatar
    @Teo: Pai daca ai in continuare acel "Tp-Link wr740n" (despre care ti-am spus ca este o relicva), atunci nici in vecii vecilor nu va depasi 100Mbps, pentru ca nu are porturi Gigabit. Culmea este ca ai fi putut lasa GPon-ul lor (care este cu siguranta gigabit) in locul relicvei si ar fi sarit de 100Mbps...

    P.S. Acel Double NAT iti apare fie pentru ca routerul Digi nu este in mod bridge (si atunci routerul tau se duce in routerul lor - Gpon-ul), fie pt. ca te-au pus intr-o retea unde primesti IP local, care e forwardat spre extern (asta e o chestie care tine de zona, si nu cred ca o poti rezolva fara sa ceri IP fix, dedicat).

  12. #612 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Am preferat sa le spun sa-l treaca in modul bridge pentru a ma folosi la maximum de noul router pe care il voi achiziona in zilele ce urmeaza, acesta de acum este doar provizoriu.

    I-am sunat sa le spun de problema iar baiatul de acolo nu cred ca stia despre ce este vorba, nu stiu daca se mai lovise de problema cu ''double nat''. Si el mi-a confirmat ca in sistemul lor routerul de la Digi apare ca fiind bridge.

    O sa ii mai telefonez atunci inca o data maine sau poimaine cand voi fi langa router si le voi solicita IP FIX. Daca va mai vine vreo idee, poate o fi o setare de la vreun router, o astept cu bucurie, am mai vazut pe thread-ul cu ''Series X Probleme'' ca mai sunt persoane in situatia mea.

  13. #613 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Sa-mi spui daca rezolvi cu IP fix. Eu am rezolvat cu pus-ul IP-ului consolei in DMZ, insa trebuie sa dau check connection la "Nat type" de fiecare data cand deschid cosnola ca sa imi apara ca NAT Open. daca nu fac asta imi arata tot double NAT (si la mine routerul Digi a fost tredcut in bridge mode).

  14. #614 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Eu asta am facut si la mine aparea Double Nat chiar si dupa ce apasam la Xbox pe Test NAT Type.

    Adresa IP a consolei am trecut-o in routerul personal, acela mai apropiat de consola, si era acelasi rezultat cu Double NAT.

    Mi-a mai scris un baiat ca ar avea aceeasi problema cu internetul de la DIGI, ar fi perfect daca am gasi o solutie universala, eu din pacate doar in seara asta mai apuc sa fac teste, pe urma abia marti seara mai ajung acasa. Incerc sa ma echipez astazi cu toate optiunile de test disponibile.

    Pe mine ma intereseaza cel mai mult partea de conectare cu cablu, ma gandeam daca nu ar fi o solutie sa legam un Switch la GPON-ul de la Digi si sa pastram doar cei 100Mpbs pe Wi-Fi.
    Attached Images Attached Images 7.png 3.jpg

  15. #615 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Quote Originally Posted by kragod View Post
    Sa-mi spui daca rezolvi cu IP fix. Eu am rezolvat cu pus-ul IP-ului consolei in DMZ, insa trebuie sa dau check connection la "Nat type" de fiecare data cand deschid cosnola ca sa imi apara ca NAT Open. daca nu fac asta imi arata tot double NAT (si la mine routerul Digi a fost tredcut in bridge mode).
    Am refacut acum cateva teste.

    La mine este total aleator, cateodata imi apare Double NAT / Moderate, iar cateodata NAT Open. Se intampla sa dau restart consolei si sa apara NAT Open iar dupa, in joc sa imi arate Moderate, este pur aleator la mine.

    Am incercat si cu IP-ul consolei in DMZ insa am incercat si cu DMZ OFF, acelasi rezultat aleator la mine si imi este sa nu cumva sa fie asa si la tine, sa nu fi influentat cu nimic acel DMZ.

    Daca mai are cineva o sugestie, o asteptam cu drag, cred ca suntem mai multi in situatia asta. Pentru mine este destul de stresanta, m-am si bucurat ca am facut upgrade internetului si acum am problema asta care nu ma lasa sa ma bucur de multiplayer.

  16. #616 SP
    Manager paul's Avatar
    De ce folositi doua routere? Ce nu va convine la cel de la Digi?

  17. #617 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Al meu are doar doua porturi de LAN iar viteza Wi-Fi este limitata la 100mpbs.

    Peste partea de Wi-Fi as trece dacă problema ar fi rezolvata dacă as atașa un switch la gpon și ar funcționa cum trebuie.

  18. #618 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    De ce folositi doua routere? Ce nu va convine la cel de la Digi?
    Digi de obicei ofera mai multe variante. Iar cel "default" care ti se monteaza este o pocnitoare (care nici macar dual band nu e). Trebuie sa le ceri tu ceva mai OK (le spui ca vrei banda de 5Ghz), si ti-l schimba (fara extra costuri). Pentru un home use cele cu dual band sunt decente. Insa daca vrei sa faci ceva mai mult, sunt sub cele mai ieftine routere chiar si de la TP-Link. In sensul ca au setari foarte restrictionate, iar la unele chestii nici macar nu ai acces (doar RDS-ul are).

    Also, n-ai sa vezi asemenea rezultate pe WiFi-ul routerului de la Digi... cam niciodata. Si asta pe telefon, ca pe un calculator cu o placa buna deja ai pe WiFi ca si pe cablu.
    Attached Images Attached Images 2020-11-27-23.34.35.jpg

  19. #619 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Aseară după ce am tot făcut teste, i-am sunat sa îmi treacă mizeria aia a lor în modul router.

    A fost activat în 20 de min însă a trebuit sa sun și în aceasta dimineața la ei pentru a îl activa ei din sistem, nu mergea deloc înainte, chiar după primul apel.

    Am scăpat de problema cu Dublu NAT însă în continuare îmi apare NAT moderat. I-am sunat azi sa le spun sa îmi activeze UpNP. Nu se poate.

    Am făcut un test de doua minute în Warzone și conexiunea era în jur de 80-100ms. La netul vechi aveam constant aproximativ 40-50ms.

    Nu am idee ce as putea sa fac, exceptând pachetele de date care lipseau în mod aleator, netul de la acea firma de cartier ma satisfăcea mai tare. Sper sa găsesc cumva o soluție cu cei de la RDS.
    Attached Images Attached Images dsc_0085.jpg dsc_0084.jpg

  20. #620 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

    Ai putea sa-ti cumperi un router serios care stie sa faca port forwarding ca la carte si sa treci routerul lor inapoi in mod bridge.

    Iar daca ai pierderi de pachete, cheama-i sa verifice traseul, niciun router nu va functiona in parametri in momentul in care apar pierderi de pachete.

    Atat UPNP cat si DMZ sunt de nerecomandat daca tii la securitatea retelei tale. Singura optiune este Port Forwarding.


    Dublu NAT cu routerul lor in mod bridge poate aparea doar daca ti se aloca o clasa de IP-uri din CGN(Carrier-grade NAT) ceea ce este ca dracu pentru ca nu vei putea face port forwarding si alti draci.

    Sent from my iPhone using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 31 of 33 FirstFirst ... 21 29 30 31 32 33 LastLast

Similar Threads

  1. Probleme si solutii PC By AndRewqp in forum Hardware
    Replies: 976 Last Post: 09-10-2023, 12:18
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Replies: 146 Last Post: 29-07-2021, 21:43
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts