Single post: Ultimul joc devorat

  1. #3284 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    The Godfather


    + Grafica
    + Soundtrack-ul
    + Corleone
    + Familiile
    + Unele momente ale povestii
    + Vehiculele
    + Orasul
    + Sistemul de upgrade
    + Modurile de a castiga teritorii



    - Storyline
    - Gameplay
    - Misiunile secundare
    - Repetitiv
    - Plictisitor




    Nu am idee de ce am reluat chestia asta. Mi se parea mai bun acum 7 ani cand l'am jucat prima data si poate nu sunt foarte obiectiv,dar in 2013 mi se pare un joc ATAT de defect...Povestea nici macar nu se apropie,din punct de vedere calitativ,de capodopera cinematografica. Gameplay-ul e foarte stangaci. Vrei sa faci o miscare (cover,de exemplu),trebuie sa fii lipit de zid intr'o anumita pozitie. Neaparat. Poate ca e optimizat mai bine pe PC si pe PS2. Parca nu ar fi stricat nici un pic de diversitate in povestea principala,adica sa faci si altceva in afara de a trage incontinuu. Asta ti se spune in 90% din momentele in care incepi o misiune : "We go in and shoot the bastards." Si cam la asta se rezuma tot. Misiunile secundare nu aduc nici ele prea multe lucruri noi.
    Are si anumite parti bune (desi sunt puse grav in umbra de catre cele proaste). Vito Corleone e reprezentat foarte bine,iar orasul este fabulos. Este prezentat si conflictul dintre familii,insa ilustrat printr-un gameplay care inseamna exclusiv impuscaturi si actiuni lipsite de finalitate. Tot din categoria elementelor care mai salveaza jocul exista stapanirea a cat mai multor teritorii,cand obligi proprietari ai unor magazine sa plateasca taxe de protectie sub diferite metode.

    The Godfather e unul dintre jocurile pe care abia am asteptat sa il termin a doua oara dupa 7 ani,pentru a putea trece cat mai repede la urmatorul.



    6.0/10
    Attached Images Attached Images 250px-godfather.jpg godfather-game-3.jpg godfather-game-4.jpg