Am de ales pana vineri intre un MacBook Air Mid 2013 (Haswell) 13", 128GB SSD, Intel Core i5, 8 GB RAM si un MacBook Pro cu Retina Late 2012 13", 128GB SSD, Dual-Core i5 si 8GB RAM.

Imi place foarte mult design-ul de la Air,atat de mult incat Pro-ul mi se pare foarte gros. E un laptop pe care o sa il car dupa mine destul de mult timp. O sa il folosesc pentru lucruri minimaliste - web browsing,documents si poate light video editing. Bateria ma face sa ma indrept spre Air,care are 12 ore,in timp ce Pro are doar 7. Diferenta de pret e iarasi sesizabila. Air-ul e 6000,in timp ce Pro-ul e 7400. Amandoua au flash storage,deci acolo nu exista diferente. Stiam sigur ca imi doresc Air.
DAR,am fost ieri in iStyle si am comparat cele doua laptop-uri. Toate bune si frumoase,pana cand am vazut display-ul lui Pro. O bijuterie. Desi nici Air nu are un display urat,diferenta mi s'a parut ca de la cer la pamant. Fiind obisnuit cu display-urile Retina de la iPhone si de la iPad,am vazut pixelii pe Air si o mult mai redusa atentie la detalii. Am inceput sa umblu prin setari ca sa vad daca nu cumva e de vina luminozitatea. Nici vorba. Asa e ecranul. Si am impresia ca o sa fie deranjant pentru ochi sa trec la un astfel de display in conditiile in care sunt obisnuit cu Retina de o vreme.

Totul tinde sa faca ca Air-ul sa atarne mult mai greu in balanta,except for that thing.
Ce imi recomandati ?