Eu inteleg si ce vrea sa spuna Tudor. Totusi, nu e un produs aparut de 6 luni,ci unul care in maxim 3 va fi outdated. Pe cand Air-ul e proaspat.
MacBook-ul il primesc cadou si imi propun sa il utilizez pentru operatiuni basic, insa in principiu cand sunt la distanta. In weekend-uri sunt plecat 90% din timpul anului, urmeaza sa merg in strainatate de cateva ori si vara aceasta, si unde mai pui plecarile "colaterale" - cabane,excursii etc. Poate o sa il folosesc si la facultate. Nu stiu exact cum si de ce. Conteaza enorm portabilitatea si bateria. Aspecte in care iPad-ul exceleaza, dar mi se pare mult mai facil un laptop.
Vreau sa inlocuiesc sistemul principal (un PC cu Windows 7) in toamna. I've been saving for an iMac for a while now. Si cine stie...poate va avea Retina. Oricum,si modelul de anul trecut are un display superb. Stiu ca Pro-ul cu Retina e foarte capabil, insa poate sunt eu de moda veche,dar vreau ca sistemul "primary" sa fie desktop. Tocmai de aceea imi doresc MacBook acum, sa ma obisnuiesc cu OS X, iar peste doua-trei luni, sa schimb PC-ul si incet, incet sa ma indepartez de Windows.


Monky - sunt cam mari preturile, dar il voi lua pe PFA si atunci ajung la o suma OK. Chiar mai buna decat cumparat de afara.

Va multumesc pentru sugestii. Dat fiind faptul ca nu va fi sistemul principal, cred ca display-ul nu e o problema atat de mare. In continuare inclin spre Air, desi inca nu sunt 100% decis ce sa fac.