Ce-mi plac mie ideile astea cu 'croud funding' care vin in special de la oameni pe care nu-i vad verzi - deci nu sunt Premium - deci nu au donat - deci vorbesc in necunostinta de cauza. Noi cu greu am reusit sa strangem ceva bani de hosting daramite sa strangem pentru un programator serios.

Eu unul nu sunt de acord cu solutii d-astea 'de mana a doua', cu cineva care sa faca o lista. Mai ales avand in vedere ca sunt mii de mesaje de vanzare pe saptamana. Plus ca trebuie sa urmaresti fiecare thread in parte, sa vezi daca s-a vandut, daca nu s-a vandut, daca a scazut pretul. Trebuie sa verifici userul sa vezi daca nu cumva are rating slab, altfel lista nu are niciun sens decat sa ajute tzeparii. E o munca titanica pe care nici dracu' nu cred ca o va face.

Aici trebuie un sistem serios, unde sa-si poata introduce userul singur toate cele. Sa poata sa se sorteze pe categorii gen second hand, noi, cu cod folosit, cod nefolosit, cu starea produsului (zgariat, nezgariat), cu poze, cu sortari dupa pret, cu optiune de filtrare dupa localitate, cu filtrare dupa modalitatea de livrare, cu afisare de rating pe sistemul iTrader, cu scoatere automata a userilor care sunt banati, cu linkuri la threadul de vanzare sau cumparare. La fel cum trebuie impartit intre vanzare si cumparare, unde sunt criterii diferite. De exemplu la cumparare trebuie introdusa o marja de pret. Trebuie facut un sistem prin care ceilalti sa poata face oferte, sa existe o optiune de a combina mai multe produse, s.a.m.d.

Heheee, nu e simplu deloc. Am intrebat azi un programator de la firma (dar care lucreaza in asp deci nu ar putea ajuta) cam cat ar costa asa ceva, si mi-a raspuns cu o intrebare: 'Auzi, dar tu ce vrei sa faci acolo? Un sistem mai tare decat pe okazii.ro?'. A zis ca probabil discutam de preturi de la 10.000 EURO in sus.

Deci momentan eu zic ca e bine asa cum e. Eu unul mi-am gasit de fiecare data ce am avut nevoie. Pentru toate celelalte exista ebay si okazii.