AndRewqp: sa stii ca nu fugim dupa numarul mare de useri. Numarul respectiv a ajuns acolo fara a fi nimic fortat. Acum avem 23.000. Te rog sa ma crezi ca daca vrem, in maxim o luna putem avea 50.000 (limitandu-se accesul userilor de tip guest, care automat vor fi obligati sa-si faca un cont). Insa pe noi nu ne intereseaza (ca pe altii) sa fie acolo un numar cat mai mare... ci sa fie cat mai aproape de realitate. Sunt aproape 2.000 de useri banned (in general clone). Daca ne-ar fi interesat sa avem doar un nr. cat mai mare de useri, le "dadeam drumul" la toate cele.

Cat despre influenta... nu stiu ce sa spun. Imi place insa sa cred ca suntem printre putinii care nu suntem influentati de nimeni si nimic. Nici macar de lipsa banilor pentru hosting. Adica, sa nu creada cineva ca daca vine un sponsor care zice "va platesc eu hostingul, dar omorati orice tine de vanzarile second hand"... acest lucru se va si intampla. Sau "platesc eu, dar vreau sa fiu exclusiv... sa fiu singurul care poate vinde jocuri noi". Chiar am avut propuneri de genul acesta (se stiu ei)... si am refuzat. La fel cum am avut propuneri sa vand site-ul (si am refuzat categoric).

Din pacate multi din afara nu stiu ca pe consolegames.ro nu se discuta doar despre console... si considera de fiecare data ca vorbesc de un segment de nisa si atat. Este si motivul pentru care am incercat sa mai ridic in picioare si alte arii... si sa punem stiri din diverse categorii, astfel incat sa se poata discuta despre orice si sa se poata dezbate orice subiect. Slava Domnului ca nu avem multe chestii de tip CanCan. Desi dau bine la search engines, aduc hit-uri multe, pot spune ca suntem curati din punctul asta de vedere.

Desi multi "hulesc" tipul de moderare pe CG... si unora nu le convine ca nu exista threaduri publice de scandal (pentru fiecare infractiune in parte)... trebuie sa recunosc ca a fost o alegere foarte buna, CG-ul fiind cel mai curat site de discutii libere pe care-l stiu (cel putin din Romania). Intrati pe site-urile mari, detinute de Intact, Media Pro & Co... si o sa va ingroziti. Nu doar ca nu cenzureaza cuvintele urate, dar moderatorii cred ca se ocupa cu altceva. Poti sa injuri linistit, atata timp cat le aduce mai mult trafic si hit-uri. Not gonna happen in here!

Singura mare problema pe care o avem aici... este cea legata de bani. Si colac peste pupaza a venit si duda asta cu slowdowns, load-uri mari. Am inceput sa fac teste pe un nou search engine, sa optimizez bazele de date, sa mai inlocuiesc sau sa modific anumite functii... dar in final, din software nu poti contra balansa ceva ce ar trebui rezolvat hardware. La urma urmei, cu exceptia RAID-ului si a HDD-urilor Enterprise, sa nu uitam ca totusi avem un server care face 5 ani! Eu zic ca a rezistat eroic (normal, doar a costat o caruta de bani)...