Da, dar nu in totalitate. Acum m-am intors din Datacenter si pic de somn. Ceea ce trebuia sa dureze maxim o ora s-a prelungit la 6 ore. Din fericire downtime-ul a fost undeva sub o ora... dar am pierdut enorm de mult timp pentru a testa memoriile de server. Ocazie cu care am aflat si eu ca Memtest pe un server cu ECC este cam egal cu zero. Mai exact... desi una din memorii era busita, Memtest-ul a dat OK.

Din fericire, cu ultimul update de BIOS de la Intel am sarit si de limita de 16GB... a recunoscut si noile procesoare. Am pus si HDD-ul mai rapid si mai mare pt. backup. Dar, ramane problema memoriei busite, care automat a dezactivat memoria pereche. Prin urmare acum stam cu "doar" 24GB pana trimit memoria defecta in UK... si astept alta.

Una peste alta, nu e rau. Dar sunt rupt de oboseala... asa ca optimizarile pt. ceva mai mult RAM si testele le voi face dupa ce trag un pui de somn. Inca odata, sorry pt. downtime, dar era necesar.

P.S. Pana se termina backup-ul... va fi un load ceva mai mare decat de obicei, pentru ca nu am mai stat sa si copiem la loc de pe vechiul HDD (pt. a scurta downtime-ul).

---------- Post added 22-07-2013 at 09:58 ----------

Mbon, intre timp vad ca a aparut si tranzactia pe card. Au tras 1727 RON (adica echivalentul a 335 GBP cu tot cu shipping)... In EUR ar veni cam 390 EUR. Eu zic ca e bine, avand in vedere ca estimarea initiala era de 5-600 EUR. Oricum, voi suporta eu cheltuiala pt. shipping back & replacement la memoria busita. Tough luck