Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Acum depinde si cat de rapid functioneaza. In toate filmele in care super agentii secreti isi folosesc degetul pentru a trece de usile blindate care adapostesc arme albe, scanarea dureaza vreo 5 secunde. Sa deblochez aifon-ul acum imi ia 1 secunda. Deci nu imi convine. Sunt curios cum va functiona incat sa ia locul acelui swipe.
Iti dai seama ca acolo vorbim de scanere "standard", unde o lampa trece si lumineaza zona unde se scaneaza. Aici vorbim de o chestie de cativa milimetri patrati. Nu ai avut niciodata un notebook cu scanner de amprenta? E instant, dar trebuie sa faci tu "swipe" (cel putin asa e la majoritatea).

O sa incerc sa caut acel patent... poate asa vom intelege mai bine ce/cum vor proceda. Stiu ca initial erau niste zvonuri cum ca acest lucru s-ar putea realiza chiar si pe suprafata ecranului prin pozitionarea a inca unui filtru. Dar daca e vorba de butonul de home, presupun ca i-ar lua locul o camera mica de tip BSI (pt. ca lumina din exterior nu are) cu rezolutie foarte slaba, care sa faca o poza rapid si sa scaneze eu stiu... 50 sau 100 de zone.

Vom trai si vom vedea... spuse orbul.