Quote Originally Posted by Geo2160 View Post
Ma chinui degeaba sa explic
Eu cred ca nu ar trebui sa te chinui... personal sunt suficient de informat si imi trec suficient de multe produse prin mana zilnic pentru service si tech support ca sa mai accept explicatii chiar de la oricine. Ma intereseaza doar cele realiste, nu calcule pe hartie. Parerea fiecaruia conteaza aici pe forum, dar asta nu inseamna ca eu unul trebuie sa accept orice se scrie.
Quote Originally Posted by Geo2160 View Post
este clar ca esti facut pentru iPhone si Windows Phone
Este clar ca nu ma cunosti. Am si Android si iOS (ultimul Windows Phone l-am dat mamei, atat de "bun" a fost)... asta nu inseamna ca trebuie sa am ochelari de cal si sa nu vad diferentele si sa aleg ce mi se pare mai fiabil, mai ok din toate punctele de vedere. Punctele mele de vedere, desigur... ca doar pentru mine il iau si nu pentru ca "asa e moda".
Quote Originally Posted by Geo2160 View Post
nu stii care-i diferenta intre doua procesoare complet diferite, intre un sistem open si unul closed si a cui este sarcina sa faca optimizarile unui OS.
Multumesc ca m-ai luminat. Simteam ca e ceva care imi scapa... intr-adevar, de-asta se misca mai bine in aceleasi aplicatii un i5 fata de un S4... pt. ca sunt procesoare si OS-uri diferite. Dar asta inseamna sa accepti faptul ca Androidul e optimizat prost si are nevoie de putere de procesare mult mai mare pentru a reusi sa ruleze un kernel de linux pe care ruleaza un framework de java care la randul lui ruleaza pe un apache. Peste care vin aplicatiile. E un fel de sandwitch prost gandit din start.

Intr-adevar, e mai open... dar e atat de open incat printr-un simplu SMS sa poti sa-i faci omului wipe la telefon (slava Domnului ca unele device-uri au rezolvat problema)... atat de open incat NSA a fost fortat sa faca statement public prin care sa declare ca a scris (si scrie in continuare) cod pentru Android, si ca poate activa si asculta oricand orice smartphone cu Android.

Dar astea sunt alte discutii... pe alte teme pe care se pare ca nu-i intereseaza pe multi. Important e sa intelegem din ce ne-a explicat Geo2160 ca "al meu quad core x il bate pe al tau dual core y". Asa cum Batman il bate pe Spiderman, Bruce Lee pe Van Damme si tot asa...

Noi sa fim sanatosi si sa avem de unde alege!