Dupa cateva luni de folosit BlackBerry OS 10 ma declar destul de multumit. Da, nu exista apps, nimic. Sunt de umplutura. Dar sa nu uitam ca si pe Android era asa la inceput. Dezavantajul celor de la BlackBerry este ca nu vand destul, doar ei isi fac telefoanele. Am vrut sau nu, majoritatea telefoanelor comercializate sunt pe Android, si atunci normal ca se face development.

Pe OS10 de la BB se pot instala aplicatii de Android si ruleaza destul de decent. Era mai civilizat sa ai aplicatii esentiale gen imdb, instagram, shazam, pulse, etc pe BB, dar nu exista.

In afara de aplicatii nu am ce sa ii reprosez sistemului de operare. Este printre cele mai bune pe care le-am folosit pe o platforma mobila. Cu Android nu m-am inteles niciodata, iar iOS e invechit. OS-ul de la BlackBerry e ca o gura de aer proaspat. Niciodata nu mi s-a blocat. E la fel de fiabil ca un iPhone + multitasking adevarat, swipe gestures, etc.

Nu cred ca sunt de blamat pentru chestia ca accepta orice. Ei nu au nicio aplicatie. Niciuna, nimic. Cand nu ai nimic si altii se lauda cu sute de mii, faci orice sa ii ajungi cat de cat din urma. E o chestie de marketing. Da bine la public sa spui ca ai 80k apps.

Eu in locul lor, pentru ca sunt mult in urma, faceam un parteneriat cu Google, prin care sa am acces la Google Store si astfel impacam pe toata lumea.