Single post: Keyboards guide/help/reviews

  1. #7 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Taw, nici eu nu ii vedeam rostul pina nu am riscat si mi-am luat (impresionat de comentariile pozitive pentru ca nu am avut unde sa o testez inainte), iar alex, in disperare de cauza a riscat si el. nu ai cum sa sesizezi diferenta de feel decit in momentul in care pui efectiv mina pe asa ceva. daca nu ai incredere in mine, macar ai in el si daca poti sa o testezi la el, fa-o.

    DAR probabil ca nu ai citit tot cirnatul de text (hint: primul post) si ma 'enervezi' cind comentezi pe linga (joking dude, sper ca te-ai prins, dar chiar imi vine sa iti trag una uneori). am spus clar ca printr-o tastatura de calitate inteleg (tactile feel, build quality, N-key rollover si design profi). trei din cele trei criterii sunt obiective (in afara de primul care sa zicem ca tine de fiecare in parte). ca tu le ignori si preferi o tastatura ieftina, e problema ta, nu a noastra. e ca si cum te-as intreba de ce nu te limitezi la un fighting stick ieftin si vrei ceva custom sau mai scump. e aiurea sa te intreb asa ceva pentru ca in primul rind as da dovada de ignoranta deoarece, in mod evident, si in cazul unui fighting stick se aplica o serie de criterii obiective care dau o valoare ridicata unui astfel de produs scump/custom, criterii care nu pot fi negate, doar ignorate din diverse motive (personale, financiare, etc).

    later edit: dintre tastele de la cherry potrivite pentru gaming parerea generala este ca cele black/linear sunt cele mai bune (precum cele de pe steelseries 7G) insa datorita mecanismului ele sunt mai tari, opun mai multa rezistenta. tastele maro asa cum am eu si cu alex sunt bune pentru typing, insa se descurca fff bine si la gaming (iar alex poate sa confirme asta in urma experientei dobandite aseara). datorita mecanismului care nu mai opune rezistenta dupa ce ai trecut de jumatate, poti sa te joci cit vrei fara nici o problema. in plus, produc in zgomot gen click-clack fff placut si deloc siciitor gen das keyboard.

    tenkeyless=fara numpad, asta fiind motivul pentru care are 87 de taste. eu am modelul asta iar alex are modelul asta.

    nu am Realforce. imi doresc una. nu am bani. balesc la poze.

    eXist, da aceste tastaturi au tastele mai inalte pentru ca se adreseaza celor care vor ca tasta sa aiba un traseu mai lung. daca asta reprezinta o problema, se rezolva usor cu un pad.

    alex, stii ca tre sa platesti royalties din shaorma aia, nu?
    Attached Images Attached Images fla_3078.jpg