pai ele sunt negre sau maro SUB key-cap, sub capacelul tastei....vezi poza atasata.

anyway, impartirea pe elitekeyboards e simpla. ei au 4 tastaturi in oferta acum. 2 cu 104 taste si 2 cu 87.

cele 2 cu 104 taste au acelasi tip de taste (maro ca in poza de mai sus). diferenta dintre ele este ca una are N-key rollover si alta nu. N-key rollover nu se refera la un buton anume, lol, ci la faptul ca poti sa apesi concomitent cite taste vrei si ti le inregistreaza pe toate, chestie pe care tastaturile normale nu o fac..fa testul din primul post si te lamuresti.

cele 2 cu 87 de taste au taste diferite. FKBN87M/EB Tactile Touch are maro, iar FKBN87ML/EB Linear Force negre. again, nu capacelul tastei e maro sau negru, ci partea superioara a mecanismului tastei peste care vine capacelul. diferenta intre brown cherry si black cherry o gasesti in linkurile din primul post si am si explicat eu (tactile vs linear force). ambele tastaturi cu 87 de taste au N-key rollover.

din cite am inteles, elitekeyboards va avea dupa 15 mai si tastaturi Filco cu taste de tip blue cherry (ca Das Keyboard) care fac zgomot. ca feeling tactil (din cite am inteles din ce am citit pentru ca nu am pus mina) aceste taste albastre se apropie de cele maro, nu de cele negre, doar ca fac muuuult zgomot, la fel ca tastaturile vechi pe arc. some ppl dig that....

toate aceste tipuri de taste (black, brown, blue) fac parte din seria MX mechanical switches de la Cherry care se caracterizeaza prin 4mm travel si 50mil apasari.

stiu, te chiaunesc de cap la inceput atitea tipuri de taste, insa daca le iei la puricat si intelegi cum se comporta fiecare poti sa iti dai seama ce ti se potriveste sau macar ce ti-ai dori.

---------- Post added at 05:50 PM ---------- Previous post was at 05:08 PM ----------

avind in vedere ca nu exista nici un showroom la noi, da, iti asumi un risc. eu initial am vrut das keyboard. cind m-am lamurit cit de zgomotoasa e, m-am uitat la steelseries. cind am inteles ca nu are nici urma de tactility am scos-o si p-asta de pe lista. mi-a mai placut si Matias Tactile Pro 2, o tastatura facuta de canadieni care foloseste un tip de taste patentat de ei insa se pare ca sunt probleme destul de mari cu ea. so, din floare in floare am ajuns sa aflu de Filco, Realforce, Happy Hacking, Unicomp, etc... si mi-am luat de citi bani am avut si ce am crezut ca mi se potriveste.