Single post: Concurs "Gadgets Reviews"

  1. #3 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Review Xbox 360 - Jump In!

    Tehnologia. Creste atat de repede in jurul nostru fara ca noi sa putem face ceva. Fie ca vrem, sau nu, tehnologia aceasta ne acapareaza vietile noastre normale si monotone si ni le transforma. In unele cazuri in bine, in altele in rau. Fiecare om este inconjurat de tehnologie care il ajuta si de care nu se poate lipsi. Totusi printre toate aceste necestitati ale omului se mai strecoara din cand in cand cate ceva special. O oaza de liniste si relaxare. Pentru mine aceasta vine sub numele de Xbox 360. De mult timp tanjeam sa am una dintre aceste console. Undeva in iarna anului 2011, am primit si eu una. Era modelul Slim cu HDD de 250GB. A fost dragoste la primul pixel, asa ca mai jos am sa expun cateva dintre parerile mele cu privire la aceasta cutie care atat m-a fascinat.

    Ati fost la ora de istorie? Daca nu, am sa va zic eu cum sta treaba cu aceasta jucarie magica. In 2001, Microsoft au lansat primul lor element hardware. Si ce mai element. Au lansat Xbox. Platforma era incredibila la acel moment si concura cot la cot cu PlayStation 2. Vremea, insa a fost neiertatoare cu saracuta cutie X si aceasta ajungea sa fie cumparata de foarte multi pentru a fi folosita pe post de media player. Asta trebuie sa se schimbe. In 2005, dupa 2 ani de dezvoltare, Microsoft au lansat Xbox 360. Era alb, frumos, impunator. Venea din viitor si atunci avea sa se nasca noua generatie. Xbox 360 a fost un salt major al tehnologiei. Aveam in premiera o componenta online stabila, grafica HD, controller fara fir si multe alte nebunii din astea extraterestre. Chiar daca la inceputuri, Xbox-ul nostru de toate zilele se mai inrosea si trebuia reparat, asta nu a oprit mari fani ai consolei sa cumpere cate 6-7 numai pentru ca acestea se stricau. In 2009 deja incepeau sa dispara aceste probleme odata cu aparitia modelelor Jasper, iar in 2010 acestea aveau sa dispara complet odata cu anuntarea modelului Slim. Era mai suplu, mai stralucitor, mai stilat si venea si cu Kinect. Da, Kinect, acea pisicuta cu 3 ochi care urmarea prin camera cum te zbengui si transmitea si pe ecranul televizorului ceea ce vedea. De atunci a mai aparut si Xbox 360 E, dar despre el nu sunt multe de zis. El este mezinul familiei. Nu a experimentat prea multe deci nu avem amintiri cu el. Da' lasati ca o sa creasca el mare.

    Ca tot l-am laudat atata, oare ce l-a facut asa popular? Ce configuratie era capabila sa ruleze acele jocuri fara sa dea rateuri? Ce se ascunde oare sub carcasa cutiei X la 360 de grade? Multi spun ca ar fi o intreaga fabrica de piticuti care se chinuie sa faca jocurile noastre de toate zilele sa ruleze, altii spun ca ar fi o inima de leu care bate neincetat. Eu zic ca sunt cateva componente speciale care ne fac fiecare zi mai buna. Consola, la momentul lansarii nu era chiar asa avansata. Cu un procesor IMB cu 3 nuclee tactate la 3,2 Ghz si o placa video ATI Xenos de 512Mb, consola putea fi intrecuta usor de un calculator next-gen. Avea putin RAM, doar 512Mb, toate lipite de o placa de baza PowerPC de la IBM. Nu parea sa fie animalul feroce al gamingului, dar cu timpul avea sa isi castige aceasta reputatie si sa lupte pentru ea din greu cu rivalul sau de moarte, PlayStation 3.

    Ca tot v-am zis ce are Xbox 360 la interior, acum sa trecem la sufletul acestuia. Cand deschizi consola esti intampinat calduros de dashboard. Aceasta interfata magica care iti permite sa faci absolut tot ce doresti cu consola ta. Poti sa te joci, sa asculti muzica, sa te uiti la filme, sau sa navighezi pe internet. Posibilitatile sunt nelimitate. Sa nu mai spun ca poti sa il personalizezi cu teme. Tot din dashboard face parte avatarul. Acesta este un omulet pe care poti sa il personalizezi si sa il croiesti avand ca model propria persoana. Poti sa il imbraci, sa ii dai jucarii si poti chiar sa te joci cu el. Nu sunt foarte multe de spus despre acest Dashboard. La inceput era mic si plapand dar acum s-a marit. Este mai frumos, mai dezvoltat si pe viitor vrea sa creasca si mai mare. Vom trai si vom vedea.

    "Pai bine d-le. Ne-ai umplut capul cu piese si sisteme de operare, da' cu consola asta ce putem sa facem? Ce putem sa ne jucam pe ea?"
    Ok, am ajuns si la partea asta. Puteti sa va jucati o gramada de jocuri bune. Aveti si exclusivitati ca Gears of War, Alan Wake si Forza Motorsport. Acestea imi vin acum in minte. Sa nu uitam si de jocuri care se concentreaza pe multiplayer. Avem Call of Duty, Battlefield, Fifa si lista poate sa continue. De asemenea puteti sa va jucati si jocuri Arcade. Sunt multe si bune. Shadow Complex, Braid, Limbo. Si acestea sunt doar cateva. Aa si nu uitati jocurile Indie. Si aci' sunt cateva de mentionat dar nu am sa fac aici pomelnic. Le descoperiti singuri prin magazinul de jocuri virtual. Multumiti mateloti?

    Ei si am ajuns aici. Finalul calatoriei noastre. Este timpul sa lasam povestile la o parte si sa trecem la treburi serioase? Cum facem noi cu consola noastra draga? Eu i-as da si 11 din 10, dar ea nu ma lasa. Tot se blocheaza si mai da cate un RRod de ma scoate din sarite. Si cu Xbox Live-ul asta ce mi-e ca tre' sa il platesc lunar. In aproape 2 ani de utilizare, am capatat cateva amintiri frumoase si cel mai important, multi prieteni buni, deci pentru asta cutiuta magica nu este de uitat.

    Nota mea pentru Xbox 360 este 90/100.
    Attached Images Attached Images xbox_360_slim.jpg