solaru: next-gen nu inseamna numai fps-uri mai multe. Pe mine unul de exp. ma deranjeaza enorm loading time-ul. Cateodata joc Skyrim si cand am de trecut prin diverse camere, am impresia ca mai mult stau in loading decat in jocul actual. Si asta cu jocul instalat pe HDD... cred ca daca ar fi direct de pe DVD, ar fi crima si pedeapsa. Cu tot story-ul si atmosfera lui, devine plictisitor din cauza asta.

Vezi tot felul de trucuri facute in asa fel incat sa nu-ti dai seama ca a ta consola nu mai putea de fapt. Gen daca te invarti repede, ti se "blureaza" imaginea (si se intuneca), pentru a nu observa ca inca nu s-au incarcat texturile.

Cand am trecut de la Xbox la Xbox 360, cel mai mult m-a incantat gamepad-ul, dupa care a urmat faptul ca in sfarsit voi avea FullHD (well, sa fiu sincer, initial vroiam doar 1080i). Si mi s-a destramat visul cu FullHD pentru ca nu stiu daca sunt in 8 ani de zile mai mult de 5-10 jocuri FullHD, si acelea arcade-uri.

Cu alte cuvinte, de la Xbox-ul din 2001 pana la Xbox One din 2013... in 12 ani sa nu fii capabil sa treci la FullHD, mi se pare aberant. Daca e sa fac o comparatie la absurd (stiu ca-mi vor sari in cap diversi ca am ceva cu tabletele), de la primul iPad (in 2010) la iPad 4 (in 2012)... in 2 ani de zile, au reusit sa faca un device MOBIL capabil sa randeze de la 1024x768 la 2048x1536 (nici nu vreau sa ma gandesc la iPad 5 care e pe drum... sau la un Nexus 10 care are rezolutie de 2560×1600). Stiu ca INCA nu sunt multe jocuri care sa se compare, dar odata cu introducerea de OpenGL ES 3.0 pe device-uri mobile... diferenta o sa devina cam egala cu zero (ca idee, PS3 inca foloseste OpenGL ES 2.0).

Culmea e ca eu nici macar nu cred ca hardware-ul nu e capabil de FullHD. Insa din pacate Microsoft aloca probabil mult prea multe resurse OS-ului si functiilor de DVR, TV, Skype, Kinect si mai stiu eu ce. Daca am face abstractie de jocurile de 2 lei disponibile, as putea zice ca OUYA este mult mai consola decat Xbox One. Ouya nu stie decat gaming si atat, chiar daca este pe Android.

In fine, vom trai si vom vedea. Daca vor reusi cumva sa o scoata la capat consolele precum Xbox One si PS4, acest lucru se va intampla doar datorita exclusivitatilor... indiferent ca vor fi randate si vor arata mult mai prost decat pe orice altceva. Numai ca ma tem de faptul ca in timp, numarul de exclusivitati va deveni din ce in ce mai redus (vezi Epic si EA ca exemplu, care scot mai multi bani din mobile decat din PC si console).