Ideea e foarte buna si in teorie totul e minunat. Dar sunt gata sa pariez oricat ca in practica nu va merge deloc. Dau un singur exemplu: PC-ul. Are in spate decenii intregi, nu cativa ani ca si smartphone-urile.

Si in teorie iti iei un PC si-l upgradezi mai tarziu. Teoretic e minunat, totul merge struna, dar in pactica e mult mai complicat, de cele mai multe ori nu merge deloc. Ai luat PC-ul si dupa 2-3 ani vrei un procesor mai rapid? Ghinion, procesoarele actuale folosesc alt socket, iar daca mai gasesti in magazine procesoare pentru socketul dorit sunt prea scumpe si sunt doar un pic mai rapide decat ce ai deja (daca n-ai luat cumva cel mai tare procesor atunci). La fel si pentru memorie.

La placa video e mai bine, dar daca prinzi si acolo fix schimbarea de slot te-ai fript, eu am patit-o personal la trecerea de la AGP la PCI Express. Si poti pati asta si la HDD (IDE la SATA) si cam la orice.

Si la un telefon ar fi si mai rau. Imi place in reclama ce frumos e totul. Vrei ultimul model de ecran (Full HD)? Pui un alt ecran. Ce frumos, nu? Dar procesorul grafica din telefon va reusi sa tina pasul cu noua rezolutie? - asta nu au mai zis. Sau zic eu altceva: vreau un ecran mai mare, ce naiba fac? (presupunem ca n-am luat la inceput un ecran de 3" pe o baza de 5", ci am luat maximul posibil pentru suprafata aia).

Si pana la urma chiar daca ai putea schimba ceva la telefon tot n-o sa fii satisfacut, sunt 100% convins de asta. Degeaba iti schimbi procesorul grafic sa ruleze cele mai noi jocuri. Daca nu schimbi si procesorul si nu pui si mai mult memorie tot n-o sa fie ok. Si chiar daca schimbi si alea, ba schimbi chiar si ecranul o sa constati ca bateria nu face fata la noile componente, mai ales ca e uzata deja. Si schimbi si bateria.

Si cu atatea schimbari si cu un pic de ghinion cedeaza placa de baza. Si o schimbi si pe aia. Si apoi te uiti ca ai un telefon practic nou, dar care arata tot vechi ca "designul" e vechi si carcasa e si ea uzata de timp