tastatura de la steelseries are tastele de tipul linear force ceea ce inseamna ca tre sa apesi pina jos si tasta opune rezistenta all the way. din cauza asta tastele sunt un pic mai greu de apasat, insa pentru unele persoane tocmai acest lucru confera o senzatie de siguranta. ar fi bine sa o testezi undeva daca te decizi sa o iei. eu iti spun cum se comporta din ce am citit pentru ca nu am pus mina pe ea.

ca si feeling uite aici o descriere

When pressing a key on a tactile keyboard you can feel with your finger the point where the keystroke is registered. At that point there's a sudden drop in force against your fingertip and it feels like the key "gives away". If a switch has absolutely no tactility it's called linear. Most people prefer at least some tactility.

Different switch types have very different amounts of tactility, from strongest to none:
buckling springs > Alps > blue Cherry > brown Cherry > Topre > black Cherry

steelseries are taste de tip black Cherry (si este de fapt o Filco rebranded)

Realforce sau Happy Hacking = Topre capacitive switches (cele mai scumpe)

Filco (modelul meu si al lui Alex) = brown Cherry (Filco are si tastaturi bazate pe black sau blue Cherry)

das keyboard=blue Cherry (design original, tastele suna un pic diferit de alte tastaturi cu blue cherry, fiind un sunet mai pitzigaiat sau cel putin asa mi se pare mie, insa sunt blue Cherry inauntru, asta e sigur)

ALPs sunt niste taste folosite in niste tastaturi mai vechi. firma care facea tastele astea a murit. mai nou sunt unii care fac 'ALPs copies', niste clone ale tastelor originale. asemenea taste (clonele) se gasesc de ex in ABS M1

buckling springs= arc = Unicomp USA (link in primul post) daca vrei ceva nou sau IBM model M daca vrei vechi.


PS nu-mi zi de razer. mie tre sa imi vina mamba sapt viitoare si un steelseries sx.