Acum, nu mai compara si tu mere cu pere. un 3DS XL este de 3 ori mai greu si are o rezolutie de toata jena (4.88" in 800 x 240?!? holly crap). Nu mai vorbesc de procesor si alte alea (vorbim strict de ergnommie aici, nu de titluri). Teoretic, la ce baterie are, un 3DS XL ar trebui sa tina minim 20 de ore (daca am face o comparatie directa cu un i5).

La partea cu "iPhone 5 tine cam 3 ore si un pic... cam la jumatatea lui PS Vita care tine 4-5 ore"... cred ca le-ai inversat. Oricum 3 ore si un pic nu vor insemna niciodata jumatate din 4-5 ore, dar in fine. La mine cu brightness 50-60% i5-ul ma tine cam 4-5 ore de gaming.

Cat despre teste... nu sunt de acord sa se faca cu totul la minim si nici la maxim, pentru ca e o aberatie. Poate un device are 400nits brightness la maxim, in timp ce unul de-abia scoate 150. Asta inseamna ca primul la maxim va consuma mult mai mult, si nu e fair. La fel si la minim, unde mi se pare aiurea sa testezi, odata ce nu te joci niciodata asa (eu cel putin nici in complete darkness nu scad sub 50-60% luminozitatea la i5/iPad 4). Pentru asta se foloseste un colorimetru... stabilesti aceasi luminozitate pe toate (sau ochiometru, e bun si ala daca ai vederea buna).

Cat despre cel mai bun iPad, din cate vad ai dat un link la tomshardware unde "cel mai bun e un iPad 3"... si din cate stiu mai e si 4. Pe mine ma tine de obicei cam 8-10 ore de gaming (in functie de joc, desigur)... cu brightness la 60%, WiFi On, Bluetooth On (dau sunetul in receiver usually).