Single post: Concurs "Gadgets Reviews"

  1. #11 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    Review Samsung Wb200f - smart camera!

    Si daca in spiritul gospodaresc am resuit sa stric vechiul aparat Sony DSC-H3 incercand sa il curat de nisipul marii din interior, am fost nevoit sa ma orientez spre o noua camera foto mai compacta (la cererea iubitei). Cautand o camera de buget si in acelas timp ok pentru pozele facute ocazional, am dat intamplator peste Samsung WB200f, un model 2013.

    Camera mica, cu un design placut, cu ceva functii din ce reusisem sa citesc si un display de rezolutie mai mare decat vechiul Sony. Asa ca m-am decis sa o achizitionez. In pachet am primit pe langa camera un incarcator cu cablu usb-mini usb detasabil, acumulatorul si o coarda pentru a o asigura aparatul de incheietura mainii. Lipseste totusi manualul pentru meniurile camerei.

    Prima impresie a fost una buna, camera fiind pe culoarea alb aratand foarte bine, nu prea usoara si nici prea grea. Display-ul este tip touchscreen si de rezolutie buna cu timp de rapspuns bun la atingere. Ca si features camera are un senzor de 14mb pixel pe un senzor de 1/2.3 inch, o imbunatatire fata de camera veche cu 8mb pixels pe un senzor de 1/2.5 inch.

    Conectivitate Wi-fi cu posibiltatea de a face back-up la poze direct pe un client de pe Pc ori de pe smartphone cu ajutorul unei aplicatii Samsung. De asemenea se pot trimite fisierele atat pe Facebook, Twitter, Picasa, Cloud cat si direct pe Email. Avem si un buton fizic in partea de sus pentru share ce poate fi programat unde sa trimita fisierele in momentul apasarii, optiunile fiind cele insirate mai sus. Prin aplicatia dedicata de pe smartphone putem vedea in timp real prin conexiune Wi-fi locala ceea ce vede obiectivul camerei si putem face poza direct din aceasta aplicatie. Alt plus ar fi acela ca, camera tine minte la ce adresa wi-fi a mai fost conectata cat si parola acesteia nefiind necesar sa alegem de fiecare data retaua sau sa introducem parola daca a mai fost folosita reteaua.

    Se poate incarca acumulatorul direct in aparat, nefiind necesar sa il scotem pentru al pune la incarcat intr-un dock separat. Pur si simplu se conecteaza incarcatorul la aparat. Totodata se poate face incarcarea si conectand cablul la orice port Usb. Pana aici am zis ca totul este minunat si ca ar fi trebuit sa fie mai bun decat camera veche model 2007 respectiv Sony.

    Primul lucru care m-a dezamagit a fost flash-ul care este ascuns in partea superioara si care trebuie scos manual apasand un buton fizic. Acesta este de tip pop out iar camera nici macar nu te sfatuieste ca ar avea nevoie de flash cand incerci sa faci o poza intr-un cadru mai intunecat. Daca acesta este deja ridicat abia atunci camera decide daca e nevoie sau nu de el.

    Comparativ cu Sony-h3 puterea flash-ului este mai slaba nefacand fata la cadrele cu subiect ceva mai indepartat. Deasemenea nu mai am optiunea de flash sync pentru a capta si luminile din spatele subiectului asa cum era pe Sony. Singura optiune este smart flash pe care pana acum nu l-am vazut prea "smart".

    Calitatea pozelor nu este pre multumitoare si trebui sa recunosc ca am crezut ca voi face un upgrade de la Sony model 2007 la Samsung model 2013! In principiu calitatea lor nu este una sharp, cel mai vizibil ar fi acest defect pe laturile imaginilor surprinse. Desemenea chira daca camera are stabilizator de imagine, cadrele surprinse ies blurate daca subiectul se misca, chiar si incet. Nu pot surprinde clar pisica mea daca se misca nici daca exista iluminare buna in camera.

    Culorile sunt satisfacatoare, iar imaginile au mai putin zgomot fata de aparatul vechi probabil si datorita senzorului ceva mai mare. Modul video este foarte simplu acesta fiind activat prin apasarea unui buton de recording. Filmarea se face la rezolutie de 720p si este ok.

    Meniul este oarecum restrictiv, totul fiind auto. Exista si manual doar ca deasemenea mi se pare restrictiv comparativ cu vechea camera foto. Pe display va fi afisata o iconita ce reprezinta modul de cadru pe care il sesiseaza camera, tip portret, panorama, lumanare, soare etc. Avem si smart tracking focus ce deseneaza un chenar in jurul subiectului pe care alegem sa il atingem pe displayul touch.

    In meniul exista multe optiuni de editare a fotografiilor, cat si moduri de a fotografia. Aici as vrea sa mentionez modul panoramic ce permite sa facem o fotografie panoramica tinand apasat butonul pentru captare in timp ce miscam camera pe orizontal. Putem incadra mai multe fotografii in aceiasi imagine tip colaj si avem optiunea de a face imagini tip gif in modul Motion Picture. Acesta face consecutiv mai multe cadre foto iar apoi putem selecta pe ecran prin atingere ce zone din imagine dorim sa se miste.

    Zoomul optic este de 18x, mai mult decat satisfacator pentru o camera point & shot doar ca acesta are un lag cam mare la selectare.

    Botom line, e o camera foto slaba d.p.d.v al rezultatelor. E o camera de show, frumoasa placuta dar care nu satisface prin calitatea imaginilor.
    Nu as recomanda acesta camera foto celor care dorec poze de calitate. Presupun ca este un pic peste un smartphone de actualitate la calitatea fotografiilor, nimic mai mult. Poate chiar mai putin.

    SMART CAMERA WB200F - FUNCŢII | SAMSUNG
    Attached Images Attached Images image.jpg image.jpg image.jpg sam_0349.jpg sam_0352.jpg sam_0391.jpg sam_0397.gif