bubli: fugi sa-l vezi "la lucru". Si eu pusesem ochii pe un Toshiba (55VL963G) si dupa ce l-am testat, am plecat "plangand". Artefacte, bleeding, noise aiurea chiar si de pe un BluRay player... Nu stiu modelul cautat de tine, dar nu te lua dupa reviews pe internet. Mergi si testeaza-l la "fata locului". Inarmeaza-te si cu imaginile de test pe care le-am urcat pe threadul indicat mai sus... si cu o tona de rabdare...

cryyo: masuratorile au fost facute de... aparatul de masura. Stai linistit, nu mai sari asa in sus... ca nu sunt genul sa scot cifre din burta. Un 55VT65 (de exemplu) nu degeaba are clasa de eficienta C (in timp ce un 55F8000 are A+). Mai exact, pana si Panasonic spune clar: "On mode Average Power Consumption - 238 W; Rated Power Consumption - 460 W" (si asta la ultima generatie, la care au reusit sa mai scada consumul). Ce nu specifica ei ca acel "average" la ei inseamna Eco Mode On, Brightness si contrast mult sub limitele acceptate de unul ca mine... Imagineaza-ti ca la modelul anterior mai adaugi aproximativ 100W, minus Eco Mode, Brightness si Contrast marite... si iti ies cei 400W de care te-ai speriat...

P.S. Eu folosesc un Oregon Scientific ESM80 pentru masurarea consumului. Pana acum nu a mintit

---------- Post added 30-09-2013 at 21:15 ----------

P.P.S. Babulu: In afara de ce a recomandat colegul Rasko (avsforums.com) nu uita sa arunci o privire si pe avforums.com.