Te muți într-un oraș, căruia tu îi dai și numele (eu l-am numit BaiaMare ) și începi noua "viață" într-un cort, după care când ai plătit datoria, primești o casă cu o cameră, apoi una mai mare și tot așa. Totul contra cost, dar prima dată primești casa, apoi plătești când poți.
Culegi din resursele care îți sunt date: eu am mere, alți au portocale, pere etc, scoici de pe malul mării, pescuiești, prinzi gongi și fluturi, sapi după fosile.
Toate aste le vinzi, însă poți umple muzeul (gol, inițial) cu material de expoziție.
Cumperi unelte, te apuci de grădinărit, îți consulți "secretara" să vezi care e starea orașului (doar ești primar!), călătorești în alte orașe, adică prin wifi în consolele altora, pe baza Friend Code-ului consolei 3DS. Astfel se pot face schimburi: ce am eu dau la cine nu are și ăla îmi dă ce n-am eu, te poți distra cu musafirul dându-te cu barca etc.
Posibilitățile sunt cvazi infinite, abordările multiple.
Grafica, deși pare pentru copii mici, e extrem de plăcută și haioasă. Cartoonish. Că vorba aia, acuma nu tre să arate totul absolut natural, cu oameni la care să se vadă și ultima venă de pe corp.

Eu un joc foarte captivant, plăcut, dar și relaxant.
Cine judecă jocul strict după aspect, se înșeală amarnic.