Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
Ce decizie tampita..cum ar fi sa opreasca sony sau ms productia la ps3 respectiv xbox...e si lipsa de respect fata de publicul lor..
Au luat decizia asta pentru ca au mari probleme cu Wii U... Si au observat un trend ascendent pe Europa la vanzari. Probabil spera ca odata cu oprirea lui Wii sa inceapa cresterea la Wii U.

Ei s-au lovit de urmatorul lucru: intra mamica cu copilul de 6-7 ani de mana... stie ca trebuie sa-i ia un Nintendo... se duce la raft si vede 2 Wii-uri. Un Wii la 150$ si un alt Wii (cu U in coada) la 300$. Ca si necunoscatoare, ce credeti ca-i va cumpara puradelului? Va spun eu... un Wii la 150$. Nintendo a gresit nefacand o mai mare diferentiere intre cele doua. Pentru multi un Wii U nu este altceva decat un Wii cu o tableta pe post de controller. Chiar m-a distrat un amic care intelesese (gresit, desigur) ca pe Wii U nici macar nu poti sa folosesti Wiimote-ul. Asta pentru ca deh, Nintendo vinde Wii U cu "tableta" plus un controller-ul Pro.

Ah, si mai e o alta duda. Asa, de curiozitate... ati facut vreodata un calcul la cat va duce un Wii U normal? (normal pentru mine la o consola insemnand consola premium + accesorii pentru 2 players, cu aceleasi gamepad-uri si metode de control, plus macar 2 jocuri). Well, eu dupa ce am pus un premium, 2 Wiimote-uri, 2 nunchack-uri, inca un pro... m-am luat cu mainile de cap. Pai cum sa dai aproape 30 de milioane pe asa ceva? Cand de banii aia iti cumperi un Xbox 360, un PS3... si o tableta!

P.S. Recunosc ca nu am mai refacut calculul dupa ce au scazut un pic pretul... dar... mai scadeti 200 RON or so...