Pentru mine, a fost cel mai important eveniment Apple de anul acesta :


Mavericks : Superb, mi se par bestiale optimizarile pentru baterie si procesor si mai mult decat atat, e gratis.

MacBook Pro : Am ramas impresionat si foarte placut surprins sa vad ca sunt cu 200$ mai ieftine decat generatiile anterioare. Toata lumea astepta Haswell. De asemenea, observ ca variantele non-retina nu au primit actualizari, ceea ce mi se pare un mare pas inainte. Doar ecrane cu Retina si memorie flash pentru laptop-urile profesionale.

Mac Pro : Powerhorse in toata regula, la un pret pe masura. Aviz celor care sustin ca Apple nu mai da doi bani pe power useri. Nu neg faptul ca s-au concentrat mult mai mult pe iChestii in ultimii ani, dar nu au uitat de celalalt tip de utilizatori.

iPad : Si eu cred ca Mini va aduce concurentei serioase probleme, dar Air ma pune pe ganduri ( ma simt de parca as vorbi despre Mac-uri din cauza denumirilor ). Nu imi place deloc numele asta. In vorbirea curenta, tot iPad 5 o sa ii spun, la fel cum si lui "new iPad" i-am spus iPad 3. Apropo de asta, am impresia ca lipsesc unele feature-uri care ar fi putut fi implementate, dar ele vor exista la un update care va avea loc, sa zicem, peste 6 luni ? ... Touch ID. Nu ca simt nevoia in vreun fel de asa ceva pe iPad, dar... why not? Nu e ca si cum si-ar canibaliza iPhone-ul. In orice caz, data fiind noua denumire si zvonurile din ultimele luni, presimt ca peste jumatate de an va aparea ceva iPad Pro cu ecran de 12,9". E o nedumerire legata de viitorul mai apropiat, in niciun caz o nemultumire. In momentul asta, iPad Air mi se pare o bestie din punct de vedere hardware cu un design fabulos.


Asteptam sa vad update-uri si la Mac Mini sau la display-urile Thunderbolt. Ma bucur sa vad ca incet se renunta la HDD-uri in Mac-uri. Desi nu mi-a placut sa vad ca noul iMac, cel cu Haswell, vine standard cu HDD de 1TB. Drop it, Apple. Bagati un SSD in chestia aia.

Produse mai ieftine, o tona de software gratuit...way to go. A fost un an bun.