Cam asta ar fi topul oficial:




*Sursa vgchartz.com

Parere personala - Wii a fost mediatizat la inceput ca fiind o "Revolutie" si apoi a mers in inertie ( a avut un "momentum urias" ) jocurile aparute au fost suficient de interesante si au spart toate topurile (2 jocuri din primele 3 clasate considerate cele mai bune din toate timpurile conform gamerankings.com).

Faptul ca nu a prins la gamerul "shooter" si "western-RPG" este cu totul altceva - insa diversitatea exista (sunt lejer cateva sute de titluri care merita jucate).

Ce imi place mie la Wii - au reusit sa sparga tiparul "multiplatform" - avand multe titluri unice, cred ca in razboiul exclusivitatilor Wii se claseaza DETASAT pe primul loc.

Ce nu imi place - incapatanarea japoneza de a adopta "stilul de consola" vestic, desi acesta reprezinta preponderent targetul lor (~ 80 mil console vandute in EU si US / doar 12 mil in Jap + 20 restu lumii) (aici ma refer la lipsa multiplayer, lipsa servicii online, lipsa functii multimedia etc).

Eu sincer sper sa depaseasca consola Playstation la vanzari, pentru ca Nintendo merita, Wii a fost si va ramane o "REVOLUTIE".