Single post: iPad Air Review

  1. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Un alt aspect extrem de important pentru un utilizator este anduranta bateriei. Multi s-au agitat in momentul in care au vazut ca Apple a scazut extrem de mult dimensiunile, reducand si capacitatea bateriei. Astfel, daca in cazul unui iPad 4 aveam o baterie cu 3 celule si un total de 42.5Whr, pe iPad 3 avem o baterie formata din 2 celule si un total de 32.4Whr. Veti spune ca asta inseamna o autonomie mai mica. Well, nimic mai gresit. Nu doar ca noul iPad Air atinge acelasi "Upto 10 hours of surfing web on WiFi, watching video, listening music, etc..." dar in general la normal usage nu l-am vazut sa tina mai putin de 12 ore. Ba chiar am avut perioade in care a sarit la 15 ore! Probabil este strict legat de eficienta noului A7 secondat de co-procesorul de miscare M7 (caruia eu unul nu-i vad sensul in o tableta, dar asta e) si cel mai sigur panoul de tip IGZO isi arata avantajele de consum. Ba mai mult, acum avem un extra avantaj. Fiind bateria mai mica, cu acelasi charger Apple de 12W, iPad Air se incarca de la 0 la 100% in aproximativ 4 ore (fata de 5 ore jumatate la iPad 4).

    Printre imbunatatirile aduse noului iPad Air, nu putem ignora si faptul ca acum tableta are dual speakers (stereo), dar care din pacate sunt amplasate doar pe o parte a tabletei (as fi preferat pentru spatialitate modalitatea aleasa de Google cu Nexus 7 2013). Sa nu va asteptati ca datorita faptului ca iPad Air are 2 speakers, sa aveti volum de 2 ori mai mare decat la generatiile anterioare. Nope! Volumul este aproximativ la fel, dar claritatea e mult mai OK si se simt mult mai bine joasele (as putea spune ca prea mult, incat la ceva basi ai impresia ca exista si un motoras de vibratii inside - bun pt. gaming). Din pacate, asa cum am spus, nu-mi place pozitionarea boxelor... si nu doar pentru ca sunt pe o parte, dar le poti acoperi cu usurinta cu mana atunci cand te joci in landscape (iar in portrait pot ajunge sa fie acoperita in partea de jos). Din fericire, se aud mult prea bine pentru a le putea face sa "taca" de tot. Indraznesc sa spun ca fata de un PlayStation Vita se aud de 10 ori mai bine si mai puternic.

    Un mic bonus, in special pentru cei care folosesc tableta pentru conferinte si videochat, este extra microfonul inclus (acum are 2) care ajuta la suprimarea zgomotului de fond. Ca si camere, iPad Air-ul nu aduce nimic indraznet din partea celor de la Apple. Sincer, eu sunt genul care sunt impotriva folosirii camerelor la tablete (in special in public, gen concerte, filme, etc.). Ba chiar le-as interzice... dar, sunt bune cand ai nevoie de facut ceva rapid. Ce se poate spune e doar ca au trecut la un senzor iluminat din spate si optica are acum un unghi mai wide (3.3mm cu f/2.4 la iPad Air fata de 4.3mm cu f/2.4 la iPad 4).

    In rest, avem acelasi lightning port (pe care-l iubesc, aceasta fiind singura mufa cu adevarat inovatoare - poate fi introdusa indiferent pe ce parte dorim - perfect atunci cand faci chestia asta in "blind mode" sau pe intuneric). Ca si design, iPad Air poate fi achizitionat in varianta Space Grey (care are fata si bara de LTE in negru) si Silver (cu toate cele pe alb).

    Ca preturi oficiale, iPad Air este disponibil din 1 Noiembrie 2013 (worldwide) in urmatoarele variante: WiFi 16GB la 499$, WiFi 32GB la 599$, WiFi 64GB la 699$, WiFi 128GB la 799$, WiFi + Cellular 16GB la 629$, WiFi + Cellular 32GB la 729$, WiFi + Cellular 64GB la 829$ si varianta de top WiFi + Cellular 128GB la 929$.

    Personal, toate testele le-am efectuat pe propriul iPad Air (varianta Space Grey WiFi + Cellular de 128GB). La fel s-a intamplat si cu rezultatele pentru iPad 4, iPhone 5, Nexus 7. Concluziile le-am tras dupa 3 saptamani de folosire intensa, si nu pe baza unor impresii de pe internet. Ca sa va faceti o idee, iPad-ul meu mai are 20GB liberi (trebuie sa fac un pic curat, recunosc)... si pe el fac mare parte din munca mea, dar recunosc ca o buna bucata din timp il folosesc pentru web browsing, magazines, manuals, books, comics... si bineinteles, gaming!

    Ca sa va faceti o idee mai buna asupra modului in care chiar folosesc o astfel de tableta, voi da cateva exemple: eu imi controlez HTPC-ul prin iPad (cu remote control pe XBMC)... folosesc iPad-ul ca extensie de monitor (cu iDisplay)... imi controlez receiverul Yamaha prin tableta, TV-ul este legat de Air si pot face streaming si dinspre TV si inspre TV (via Airplay). La naiba, sunt atat de maniac incat pana si timerele de la acvariu sunt setate pe tableta, si e pe drum un set de becuri cu LED care la fel se pot controla prin iOS (de la culori pana la intensitate). Camerele de supraveghere la fel, le controlez prin jucaria asta... reteaua e complet accesibila prin el. Pana si serverul CG e administrat via iPad. Nu mai vorbesc de servicii gen HBO Go si Voyo.ro sau de conexiunea cu Xbox-ul via SmartGlass sau cu PS3-ul via PlayStation app. Avand o cartela de RDS cu net nelimitat (si free - o puteti primi gratuit la abonament fiberlink de 39 RON sau mai mare), i'm a happy man.

    Trebuie sa spun ca achizitia din Romania unei astfel de tablete a fost o adevarata aventura. Am facut precomanda cu mult inainte de lansare la cei de la iStyle, Noumax, Apcom, emag, and so on... Primii (si singurii) care au avut bunul simt sa ma sune dupa cateva saptamani si sa imi livreze iPad Air-ul comandat au fost cei de la emag. Acesta a fost exact produsul. Ceilalti m-au ignorat complet. Probabil pentru ei o fi un produs prea ieftin si au prea multa treaba.

    Mentionez aici ca exista nenumarate accesorii oficiale pentru iPad Air. De la husele clasice iPad Air Smart Case si iPad Air Smart Covers, pana la dock-uri si adaptoare (gen Lightning to SD Card Camera Reader, Lightning to USB Camera Adapter, Lightning to VGA Adapter, s.am.d.). In materie de accesorii, nu cred ca exista pentru nimic mai multe optiuni pe lumea asta decat pentru produsele Apple.

    Ca si concluzie, cu bune si cu rele, pentru mine iPad Air-ul acesta mi se pare tableta perfecta. Recunosc ca mi-as dori sa fie ceva mai ieftina, dar avand in vedere ca totusi de fiecare data am reusit sa fac upgrade platind doar diferenta de pret, eu unul sunt extrem de multumit. Daca ar trebui sa-i dau o nota, iPad Air are din partea mea nota 9.5 din 10.

    Multumesc pentru rabdarea acordata si imi cer scuze anticipat pentru micile scapari sau greseli. Fata de altii, va promit ca voi updata, revizui si repara review-ul. Mai mult, voi adauga mai jos detalii, imagini si clip-uri de prezentare cu produsul din review. Pentru mai multe discutii legate de iPad Air, va astept pe threadul dedicat.
    Attached Images Attached Images ipad_air2.jpg