Me, me, me first (asta pana nu ne prinde MonkY si ne ciufuleste pe amandoi )!
S-o luam cu inceputul: cat de pretentios esti? Ai sau ai mai avut un tv cu retroiluminare cu LED?

Explic: eu am doua tv-uri, unul cu "neoane", lcd clasic cu CCFL, altul care este un 46f8000, LED. Ambele cu 3D.
Primul, cel clasic, are o uniformitate incredibila, insa 3d-ul este destul de crappy, destul de mult crosstalk, adica imagini destinate doar ochiului stang care ajung sa fie vizibile si pentru ochiul drept, efectul este ca percepi contururi usor dublate sau cu un soi de "umbra" fantomatica. Unghiurile de vizibilitate insa sunt comparabile cu cele ale unei plasme, adica foarte largi (cel putin pe orizontala).

La cel LED, 3d-ul este incredibil de bun, crosstalk aproape deloc, insa o usoara lipsa de uniformitate (torchlight corners, niste zone ceva mai luminoase in partea de jos asemanatoare unor fascicule de lanterne) face sacaitoare vizionarea materialelor letterboxed (cu benzi negre sus si jos). Unghiurile de vizibilitate sunt ingrozitor de stranse, daca misti capul la stanga sau la dreapta fata de perpendiculara la suprafata negrul devine albastrui. In 2d in schimb uniformitatea este foarte buna, contrastul si culorile sunt foarte echilibrate. Atentie insa, pana la seria 7000 din cate inteleg, clouding-ul (zone difuze ca niste "norisori" - hence the nickname ) era o problema frecventa. Daca se intampla sa ai o astfel de problema si esti pretentios, o vei observa si in scenele luminoase, nu doar in cele intunecate (cum ar fi exemplul "tortelor" mele).

Din pacate insa, concurenta pare si mai prost pregatita. Panasonic n-a facut niciodata LCD-uri foarte bune, Sony au aparent displayuri mai bine calibrate out of the box insa sunt mult mai scumpe, au probleme de uniformitate/ clouding cel putin la fel de importante ca cele ale tv-urilor Samsung si un 3d chiar mai slab. Despre LG nici nu vreau sa discut (rosul e siclam, verdele este fosforescent. Punct).

Mai mult decat sa te invit la mine la un pahar de vin si sa-ti arat despre ce vorbesc n-am ce sa-ti fac altceva .