Daca tot ce-am spus suna confuz, sper doar ca suna asa pentru ca alegerea este grea in prezent, nu pentru ca m-am exprimat eu incoerent.

Ideea e cam asa: ia-ti cu tine un ps3/ bluray player cu filmul preferat (neaparat ceva cu scene intunecate, cu multe tonuri intermediare si griuri) si/ sau un material similar pe un stick usb/ hdd extern si ruleaza-l in magazin.

1. As incepe prin a ma hotara daca e important 46' sau m-as multumi cu 40'. Spun asta pentru ca este greu sa gasesti ceva suficient de nou si multumitor cu bugetul de 4000 lei;

2. Din pacate (sau din fericire, pentru ca parametrii alegerii tale se restrang putin) nu vei putea alge altceva decat LED. Modelul de LCD pe care-l am eu, lansat in 2010, nu se mai gaseste demult pe niciunde si nici nu cred ca vei mai gasi un LCD demn pe undeva.

3. Apoi as limita alegerea la Sony si Samsung (LG au prea multe probleme, mi-e teama sa ti-i recomand, despre Sharp n-am nici cea mai vaga idee despre tv-urile lor, Philips au un mod cel putin interesant de a scala semnalul cu rezolutii diferite fata de cel nativ prin hdmi and so on and so forth...). Odata stabilit asta, incearca tot ce poti de la Samsung din seria 6000. Sony de 47' ar fi KDL-47W805A si 807A, insa ambele modele depasesc binisor 4000 lei.

Hope it helps...