Quote Originally Posted by Dant3 View Post
Ti-as recomanda si eu un tv, cel pe care il am eu, desi nu cred ca mai gasesti, dar cu siguranţă gasesti modele mai noi, LG 47LW5500, 3D pasiv, care nu este chiar asa rau cum spun unii, e cam acelasi lucru cu 3D-ul din cinema. Bafta

PS rosu nu e siclam, verdele nu e fosforescent. Si mai stiu ca MonkY nu e de acord cu mine
Sa stii ca nu te contrazic, se prea poate ca modelul sau chiar aparatul tau sa fie in regula. In general, din pacate, LG-urile sunt reglate pe oriunde mai putin pe unde trebuie nu. Chiar daca sunt si exceptii, din pacate sunt exact acelea care confirma regula. Vorbind despre culori, stiu ca-i o chestiune subiectiva si, odata ce ai un aparat in casa, mai ales daca se intampla sa fie singurul, vei ajunge sa te obisnuiesti cu el daca nu are defecte majore, evidente. Atunci cand vine vorba de a compara si a alege cel mai mic rau, insa, mi-e greu sa recomand LG, pentru ca din pacate mult prea frecvent se intampla sa aiba probleme de tot felul (unele chiar penibile pentru zilele noastre, de genul mufelor defecte).

In general, alegerea unui TV in prezent este o loterie si, din pacate, de cele mai multe ori preturile ridicate ale modelelor de top sunt nejustificate, sunt primul care s-o admit. Doar ca in cazul LG simt ca am mai putine sanse decat in genul celorlalti fabricanti.

In ceea ce priveste 3D-ul pasiv, e mult mai odihnitor decat cel activ propus de Samsung, insa rezolutia injumatatita se traduce prin a percepe o imagine cu contururi usor zimtate (este vorba despre acele linii intercalate de fapt), fapt compensat intrucatva de un algoritm de interpunere. Ok, insa cel mai tare m-a deranjat momentul in care au pretins ca ei randeaza 1080p in 3D-ul pasiv. Poti crede despre tine insuti ca esti cat de destept vrei tu, insa de ce trebuie sa consideri ca eu sunt prost?! In fine, si Samsung si ceilalti recurg la tot felul de astfel de artificii de marketing, insa LG reusesc, in opinia mea, s-o dea de gard cel mai rau.