Eu cred ca miscarea asta cu SteamOS pe Linux a facut multi oameni fericiti (care bineinteles nu sunt din Redmond ) si va scoate in sfarsit Linuxul din "chinurile" la care s-a supus in ultima vreme. Vom vedea si noi in al 12-lea ceas drivere optimizate pt. Linux, pt. ca pana acum a fost o gluma (e si normal, ce producator s-ar chinui sa optimizeze pentru un OS cu "o mana" de jocuri?).

Faptul ca Valve impinge Linux-ul de la spate eu il vad ca o miscare extrem de bine calculata. Au vazut ca MacOS-ul prinde teren, ca Windows-ul pierde, asa ca au mers cu o a treia tabara. In final vom castiga noi, pentru ca va fi o concurenta "perfecta": MacOS vs Windows vs Linux la un nivel care nu s-a intamplat pana acum (Linux si MacOS fiind defavorizate de lipsa jocurilor in special). Daca aruncam in ecuatie si device-urile cu iOS, Android si mixam cu consolele, cum sa zic... "viitorul suna bine". E perfect cand exista astfel de competitie pe piata.

SteamBox-ul in sine va fi un fail... pt. ca Valve nu va controla mai nimic (ci doar va pune un fel de "recomandari"). Prin urmare de acum inainte vom vedea mii de producatori de pe piata care vor lansa SteamBox-uri in loc de PC-uri. "Rebranduirea" asta se face si pentru ca PC-ul e in cadere libera la vanzari (asta in raport cu cresterea numarului de utilizatori). Cu alte cuvinte, PC-urile pe care le vedeati de la Alienware (Dell, de exemplu) de acum inainte le veti putea achizitiona si cu sigla Steam pe ele, si datorita Linuxului, veti plati probabil cu aproximativ 50-100 USD pt. licenta. Si cam atat.

SteamController-ul iarasi mi se pare o aberatie. Daca nu ar fi suportat totusi gamepad clasic (de Xbox sa zicem) sau tastatura+mouse, ar fi fost un fail total. Nu stiu cine a fost inteligentul care s-a gandit ca niste stick-uri analoage vor fi mai bine inlocuite de touch... dar nu cred ca s-a gandit prea mult. Indiferent cat de inovative ar fi si cat de bine realizate, din punct de vedere ergonomic vor fi sub nivelul oricarei solutii gen gamepad clasic sau mouse. Dar, probabil au venit cu solutia asta in ideea ca in ziua de azi din ce in ce mai multi sunt obisnuiti cu "touch screens". Well, not on PC!