Single post: Unde va faceti asigurarile RCA?

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Unde va faceti asigurarile RCA?

    Ei bine, eu sunt plin de nervi momentan. Acum 4 ani plateam in jur de 700RON pe an, acum am ajuns la 2300RON pe an pentru un RCA. Si vorbesc de cea mai simpla optiune, nu vorbesc de Generali, ING & Co.

    La inceputul anului trebuie iar sa imi reinnoiesc asigurarea si am ajuns la un stadiu in care chiar ma gandesc sa imi bag picioarele in sistemul romanesc si sa imi mut masina la bulgari, pentru ca mi se pare exagerat. Ma deranjeaza mai mult decat suma in sine faptul ca nu e justificata majorarea absolut deloc. In plus de asta, nimic nu are logica in calculul RCA.

    Dimensiunea motorului influenteaza cel mai mult, dar nu mi se pare normal. Un motor de peste 2000cmc poate polua mai putin decat o Dacie veche cu motor de 1300cmc. Unde e logica? Dar si daca nu bagam poluarea in calcul, desi macar la impozite ar trebui luata in calcul, dimensiunea motorului tot nu are logica in calcul. Cu cat e mai mare motorul cu atat ai mai multe sanse de un accident? De ce, pentru ca e mai puternica masina? Nu neaparat. Imi vine in minte acum un Opel Astra cu motor de 1,6 care are undeva pe la 180cp. Mult prea fericitele Audi A4/ VW Passat, care sunt pe toate drumurile la noi, cu motoare de doua mii tedeii, nu au aceasi putere, sunt mai slabe, dar totusi au politele mai scumpe. Nu asta conteaza, cat de rapida e masina?

    In concluzie, daca poluarea nu o luam in calcul, nu luam nici puterea masinii (care poate e cel mai mare factor care poate influenta sansele de a face un accident) in calcul, care e logica din spatele calculelor pentru o polita RCA?

    Eu chiar sunt curios daca sunt chiar singurul deranjat de majorarile astea constante. Accesez un singur forum despre masini, dar nici acolo nu se plange lumea prea mult.

    Voi unde va faceti asigurarile? Ati simtit ceva cresteri in ultimii ani?
    Attached Images Attached Images asigurari_rca.jpg