Quote Originally Posted by sindweller View Post
Ma tot gandeam daca sa ma implic sau nu in discutia asta, nu vreau sa mai adaug paie pe foc.

Ceea ce vreau sa spun nu reprezinta nimic altceva decat "my two cents" ca membru mai mult pasiv al acestei comunitati.

Inteleg foarte bine administratorii, am trecut si eu prin episoade din acestea cu o comunitate online pe care am construit-o si stiu ca e nasol sa vezi cum te zbati pentru site si pe restul membrilor nu pare sa ii intereseze.

Astea fiind spuse, nu mi se pare ca povestea cu platitul statusului de trader/vip/premium ajuta in vreun fel si am sa ma explic si de ce.

Marea majoritate a celor care sunt pe forumul de bazar sunt useri obisnuiti care cauta cea mai avantajoasa, ieftina metoda pentru a schimba, 1, 2, 5 jocuri o data la 3, 4 luni. pentru atata lucru nu cred ca se justifica sa isi faca abonamente, indiferent cat de scump sau ieftin ar fi. varianta imediata care rezolva problema e sa isi caute surse de jocuri in alta parte. alte forumuri, sau site-uri de publicitate unde gasesc acelasi tip de facilitati gratuit.
Bun, o sa spuneti... "good ridance" DAR cand numarul celor care fac asta e MARE!... comunitatea de trading se face praf instant... a se vedea ce se intampla momentan pe bazar... cine a cumparat vip/premium/trader? cine inca posteaza? cei care fac intr-un fel sau altul un mic profit ... cei care se ocupa cu asta, cei care mai rar cumpara si mai mult vand... si la preturi mai maricele... cei care nu fac schimburi avantajoase cu userii obisnuiti. astfel, in ultima vreme, oferta e praf pe forum, aceleasi post-uri, aceleasi jocuri, nimic "nou"....

Cred ca mai degraba o solutie ar fi intradevar reducerea traficului pe server, si din cate am inteles din thread-ul asta o MARE! problema sunt atasmentele media mari. sincer eu cred ... parerea mea e ca la asta trebuie renuntat... si nu prin scaderea calitatii atasamentelor ci prin eliminarea lor complet (apropo, eu de mult ma uit in tool-ul de upload pt o varianta de a sterge atasamente uloadate de mine de mult care nu mai au ce sa caute pe site si m-am prins cum sa o fac)... in loc de atasamente sa se foloseasca LINK-uri spre ... dropbox, google drive sau o gramada de alte astfel de servicii pentru cei care vor sa foloseasca atasamente.

Si ca sa nu fiu acuzat ca sunt unul din multii acuzati ca fiind "calici" am sa si donez acum, fara sa cumpar nici un fel de extra status. pentru ca la momentul de fata ... mi se pare inutil, pentru ca nu mai prea ai cu cine sa faci schimburi pe Bazar.

Asa cum probabil unii au remarcat multi useri deja s-au reorientat.... ar fi pacat.

Cum am zis... "Just my two cents"
In fine, cineva care e de parerea mea, pe care de altfel am expus-o si am fost imediat contracarat de "aplaudacii" deciziei. Asta e, sincer eu nu am citit niciodata partea de stiri sau review-uri, de ce sa mint, imi iau informatiile de acel gen din alta parte (de unde cred ca de fapt si le iau si "autorii" articolelor pana la urma) Iar chestia cu "noi nu suntem Mercador" e casi cu cum directorul unui mall ar spune "noi nu suntem McDonalds" cand de fapt exista si un astfel de stabiliment in mall si sunt oameni care vin numai pentru asta acolo.
Sincer, eu veneam pe forum pentru schimburi de jocuri din colectia proprie sau chiar vanzarea lor la preturi sub piata, dar care sa imi mai scoata din parleala. Caci da, in ciuda baietilor de bani gata care mai comenteaza pe aici ca suntem niste flamanzi care nu isi permit sa dea 2 milioane pe un joc nou, suntem unii, chiar multi, cu 1000 ron salariu care nu putem sa alocam sume de-astea pe un joc, totusi.

Decizia apartine administratorilor, deci sa nu mi se spuna ca daca nu imi convine sa plec, ca oricum nu am ce face si m-am reorientat, insa aici aveam deja niste prieteni cu care mai faceam schimburi de (ce sa vezi) console games Multa bafta in continuare.