Single post: Streaming Full HD catre PS3 - cea mai buna solutie tehnica?

  1. #1 SP
    VIP Member RvsS's Avatar

    Streaming Full HD catre PS3 - cea mai buna solutie tehnica?

    Salut,

    ma intereseaza o solutie prin care sa fac streaming de continut video Full HD din dispozitive conectate in retea catre consola PS3 (pe post de media center).

    Configuratia este desktop PC-ul legat prin cablu la router (Lynksis EA 6700 https://www.linksys.com/en-eu/products/routers/EA6700). Mai departe, consola PS3 este legata prin fir la acelasi router. Alternativ, un laptop in aceeasi retea, conectat wireless.

    Pe desktop PC se ruleaza PS3MediaServer care permite conectivitatea PS3 cu fisierele de pe PC. Problema intervine in momentul in care se ruleaza fisiere 1080p, transferul pe care il afiseaza PS3-ul este uneori foarte mare, peste 40 Mbps si in scurt timp apare stuttering-ul, fisierul nu mai ruleaza fluid.

    Cauzele pe care le-am identificat eu ar fi:
    a.Este foarte probabil ca acest lucru se intampla pentru ca se termina bufferul de 200 MB pe care il tine PS3MediaServer si atunci se incearca transmiterea informatiei direct, fara buffer, caz in care nu duce reteaua un transfer direct?
    b. CPU-ul desktopului nu poate sa tina pasul. Este un AMD X2 4200+, 2 GB RAM ?

    Mentionez ca am incercat acelasi transfer si prin wireless, rulat de pe un laptop (i5, 6 GB RAM) si merge destul de bine, bufferul nu scade sub 100 MB si nu apare stuttering, dar in continuare nu se poate folosi fast-forward, se blocheaza in acest mod.

    Problema este de la PC sau de configuratia retelei? In afara de a achizitiona un mini-PC spre a fi folosit in loc de PS3 ca media center (acesta este in plan pentru viitor, dar ca ultima solutie), ce variante sunt pentru cea mai buna experienta de streaming catre PS3?
    Attached Images Attached Images ps3media-server.jpg cpu.jpg