Va multumesc pentru informatii. Configuratia este putin mai complexa. Exista 2 camere pe care as dori sa le tin separate din punct de vedere al amplasarii dispozitivelor:
a. Camera 1 - contine desktopul si laptopul. Este o zona desemnata pentru lucru, as dori sa mentin PC-urile acolo.
b. Camera 2 - contine sistemele de entertainment. Aici, toate inputurile (PS3, receiver TV) intra intr-un receiver (Onkyo) si de acolo mai departe intr-un proiector. Din cate stiu, acesta nu cunoaste Widi, deci nu as putea folosi solutia 2. Practic TV-ul nu prea exista in aceasta ecuatie, nu este folosit.

Nefiind in aceeasi camera si distanta fiind relativ mare, nu as putea sa conectez direct (prin fir) PC-ul la receiver. Nici mutarea in fiecare moment a laptop-ului in alta camera pentru conectare directa nu este o solutie.

De aceea, ma intereseaza sa gasesc o solutie de streaming. Una dintre ele ar fi direct din router. Acesta are USB 3.0, prin montarea unui stick sau hdd acolo este recunoscut in retea si poate transmite informatia prin streaming catre PS3. Voi mai testa aceasta varianta, momentan merge bine cu fisiere mici, trebuie sa vedem cum se va descurca in viitor cu volum mare de informatie.

Solutiile 3,4 si 5 implica achizitia unui dispozitiv suplimentar. Este o solutie, dar am lasat-o pe ultimul loc momentan. In primul rand acest lucru se intampla pentru ca receiver-ul are 3 porturi HDMI care sunt ocupate. Prin urmare, trebuie gasita o solutie mai putin eleganta pentru a conecta si acest nou dispozitiv in receiver. In al doilea rand, se complica cu inca un controller sistemul (tastatura wireless, telefon sau tableta in functie de aplicatie) pe langa telecomanda receiver, 2 controllere, telecomanda receiver TV. Devine deja prea mult. Ideal ar fi ca PS4 sa poata face din punct de vedere media ceea ce poate PS3 acum (sau mai mult), dar momentan nu face cam nimic. Speram intr-un update, dar nu se stie nimic despre acest lucru.

Sunt multumit de felul in care PS3-ul se descurca, de modalitatea de control prin controller Dualshock, deci momentan am nevoie doar de o solutie de streaming catre acesta, daca exista una mai buna decat ceea ce fac momentan. Voi retine XBMC pentru viitor, multumesc.

Daca nu exista alte solutii si nu gasesc o rezolvare, voi achizitiona un Mini PC - ma gandeam la varianta ASUS VivoPC - VivoPC VC60.