Single post: Microsoft Xbox One vs Nintendo Wii U vs Sony PlayStation 4

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Microsoft Xbox One vs Nintendo Wii U vs Sony PlayStation 4

    Voi incepe acest review prin a specifica foarte clar ca desi titlul indica a fi un versus, acesta nu se doreste a fi nimic altceva decat o prezentare a experientei personale avuta cu toate cele trei mari console next-gen. Am vrut initial sa prezint un review cu fiecare consola in parte, insa consider ca in final pentru un gamer serios conteaza mai mult imaginea de ansamblu decat o simpla "prezentare de produs". Si cand spun imagine de ansamblu ma refer la toate plusurile si minusurile care trebuiesc luate in considerare atunci cand va planificati achizitia. Practic de data aceasta voi acorda puncte pentru fiecare categorie si la final vom trage linie si vom vedea ce rezulta (sincer si eu sunt la fel de curios ca si voi de ce va rezulta).

    Totodata mentionez si faptul ca nu m-am grabit absolut deloc in a trage concluziile de mai jos si am incercat sa folosesc la maxim toate cele 3 console. Au mers si cate 3-4 zile in continuu, am avut si sesiuni de gaming serioase de cel putin 5-6 ore, am incercat chiar sa simulez o zi de vara cu temperatura ambianta pe masura. Pe partea de multiplayer recunosc ca nu stau atat de bine, dar am vrut totusi sa nu ma prinda inca un an cu review-ul neterminat. Prin urmare, imi fac mea culpa daca am omis ceva si chiar daca unii nu ma vor considera echidistant, voi fi al naibii de direct si voi taia in carne vie acolo unde este cazul. La urma urmei, consolele acestea sunt o investitie serioasa si nu ar trebui sub nicio forma introduse la capitolul "simple jucarii".

    Disponibilitate si preturi console:
    Incep prin a face un mic istoric al celor 3 console. Cea mai "batrana" dintre cele 3 este Nintendo Wii U, care pe 30 Noiembrie a implinit un an (de la lansarea din UE - voi lua in considerare doar datele pentru Europa) si este extrem de usor de achizitionat in diverse bundle-uri si pachete promotionale (de exp. eu am achizitionat Wii U Premium Pack la £174.99 plus 2 jocuri la alegere gratuite - de pe amazon.co.uk). Este urmata de Xbox One care s-a lansat pe 22 Noiembrie in UE si PS4 pe 29 Noiembrie. Atat Xbox One cat si PS4, dupa ce au reusit sa realizeze recorduri in vanzari, sunt chiar si in acest moment extrem de greu de gasit. Majoritatea celor care am reusit sa achizitionam Xbox One sau PS4 am facut acest lucru cu pre-orders de acum cateva luni.

    Partea care ne intereseaza pe noi romanii din pacate este si cea mai complicata. Mai exact niciuna din cele 3 console nu se gaseste oficial in Romania. Sony, Microsoft si Nintendo au lasat Romania pe un plan secundar. Din acest plan in momentul de fata nu se vede decat o data oficiala, cea anuntata de Sony pentru PS4: 29 Ianuarie 2014. Desi nu vreau sa par pesimist, trebuie sa spun ca avand in vedere trecutul celor de la Nintendo si Microsoft, e posibil sa nu avem niciodata Wii U sau Xbox One vandut oficial la noi in tara, cu service si serviciile aferente.

    Ca preturi, intrucat eu am achizitionat totul de pe amazon.co.uk, voi continua cu Xbox One pe care am platit £357.50 (Day One Edition cu Fifa 14 digital edition included) si cu PS4 la £320.83 (varianta cu jocul Knack inclus in pachet). Deci la prima categorie se poate spune ca Wii U iese castigatoare, cu un pret la aproape jumatate fata de cele doua concurente. Din pacate nu pot sa nu depunctez lipsa de interes pentru tara noastra.

    Concluzie disponibilitate si preturi console:
    8/10 - Nintendo Wii U are punctaj mare atat pentru pret cat si pentru disponibilitate. Ar fi primit 10/10 daca ar fi fost oficial lansata in Romania.
    7/10 - Microsoft Xbox One pierde doua puncte pentru simplul motiv ca Microsoft ignora Romania si mai pierde un punct pentru ca are pretul cel mai mare.
    9/10 - Sony PlayStation 4. A pierdut un punct pentru ca e aproape imposibil de gasit (in rest castiga prin faptul ca totusi avem o data de lansare oficiala - plus ca PlayStation Eye-ul este optional, lucru care nu este valabil in cazul Kinect-ului).

    Unpacking si first look:
    Nintendo Wii U, care desi pastreaza clasicul design de la Wii, trebuie specificat ca are dimensiuni putin mai mari decat fratele sau mai in varsta. Si problema nr. 1, pe care pur si simplu nu o mai inteleg la majoritatea producatorilor: consola si gamepad-ul sunt 100% glossy. Prin urmare vor fi fingerprint si scratches magnet! Gamepad-ul de tip "tableta" pot spune ca desi este ergonomic, pierde extrem de mult datorita greutatii (vorbim de 500grame totusi - gasim tablete in ziua de azi cu diagonala mai mare si totusi mult mai usoare) si nu-l vad cu ochi buni pentru copiii. Consola poate fi asezata atat pe orizontala cat si pe verticala (stand-ul este inclus). In pachet veti gasi consola, Wii U GamePad, alimentatorul pt. consola, alimentatorul pentru GamePad, un cablu HDMI, un sensor bar (pt. Wii games), un GamePad cradle (pentru charging), un stand pentru GamePad, un stand pentru Wii U, un stylus pentru GamePad si jocul Nintendo Land (in cazul meu).

    Microsoft Xbox One-ul, atunci cand l-am primit, am crezut ca e vorba de o pacaleala si cutia este plina de caramizi. Extrem de grea (cred ca in jur de 5Kg) si de solida. Unpacking-ul a fost criminal, intrucat pana si ultimul fir a fost impachetat in folii, bureti si pungi. Trebuie sa recunosc ca mi-a placut partea aceasta, insa m-am debusolat complet cand am vazut power brick extern, plus dimensiunile Xbox One-ului (seamana cu un VCR vechi, cu marimile aferente). Bineinteles ca nici Microsoft nu putea sa nu faca o parte glossy (why?) prin urmare, avem si aici "teama" de zgarieturi si atractie la praf. In pachet veti gasi consola, senzorul Kinect, un gamepad Xbox One, un cablu de alimentare, sursa, un cablu HDMI, manualul, un sticker, un cod de achievement (pentru Day One), o casca mono si un cod pentru download Fifa 14 (in cazul meu).

    PlayStation 4 arata genial. Nu doar ca ocupa putin spatiu, dar e si ceva "alfel" care nu incomodeaza cu power bricks (asa cum o fac celelalte doua console). Din pacate, packing-ul a lasat extrem de mult de dorit, lasandu-mi impresia ca am desfacut un produs ieftin si nicidecum ceva premium. Gamepad-ul de exemplu era pur si simplu intr-o pungulita, nesigilata, fara pic de protectie (practic se "plimba" prin cutie). La fel, avem si aici o zona glossy. Se pare ca e o noua moda, si le scapa din vedere faptul ca nebuniile astea sunt pentru gameri care mare parte sunt activi, se plimba pe la prieteni cu consolele respective... nu le tin doar ca bibelouri. In pachetul PS4 veti gasi: consola, 1 gamepad DualShock 4, un cablu HDMI, un cablu de alimentare, un cablu de incarcare USB pentru gamepad, o casca mono, un card cu 14 zile de PS+ trial, un manual si jocul Knack (in cazul meu).

    Concluzii unpacking si first look:
    8/10 - Nintendo Wii U pentru ca a venit "blindat" cu de toate. Pierde 2 puncte pentru glossy-ul criminal, care nu e doar pe consola cat si pe gamepad-uri.
    8/10 - Microsoft Xbox One pentru un packing excelent. A pierdut un punct pt. zona glossy si unul pentru power brick. Desi trebuie sa recunosc ca ideea de power brick extern nu este atat de rea (poti sa schimbi mult mai usor sursa in cazul in care se arde).
    7/10 - Sony PlayStation 4 pierde 2 puncte pentru un packing mediocru (initial am zis ca am primit o consola folosita - dar nu e cazul). A mai pierdut un punct pentru zona glossy.

    Calitatea constructiei, design si ergonomie:
    Din start recunosc ca PS4 e mai deosebit asa ca voi incepe cu el. E deosebit in special datorita formei si a led-ului de stare care desparte zona glossy de zona matte. Insa totul pare "firav" la PS4. De la butoanele de tip sensitiv pe care nu stii daca le-ai apasat sau nu (mi s-a intamplat de cateva ori sa apas de mai multe ori, just to be sure), pana la faptul ca daca-l apesi in partea stanga (in pozitie orizontala) acesta se "clatina" si iti da feeling-ul ca Sony a uitat sa mai adauge un "piciorus" or something. La fel, in momentul in care am desfacut cage-ul pentru a schimba HDD-ul, am intalnit niste distantiere care practic ti se sfarama in mana, de o calitate extrem de proasta.

    Insa trebuie sa spus ca sunt happy pentru gamepad. In sfarsit cei de la Sony mi-au ascultat plangerile legate de DualShock (care dupa cateva ore de gaming imi da niste dureri groaznice la degete si incheieturi) si au schimbat design-ul. E un pic mai mare si mai ergonomic acum. Si mai mult, triggerele (L2 si R2) nu mai au nevoie de addon-uri, fiind perfect utilizabile. Imi place si materialul folosit pe spatele gamepad-ului, insa as fi preferat sa fie ceva mai aderent. Si trackpad-ul este genial, iar acolo unde l-am putut folosi, s-a dovedit a fi extrem de ok (ma asteptam ca functionalitatea si senzitivitatea lui sa lase de dorit). Din pacate insa pozitionarea trackpad-ului nu e cea mai fericita si este cam incomod sa ajungi la el.

    Ce nu-mi place deloc este faptul ca butoanele Share si Options sunt atat de bine ascunse incat de obicei le apesi "pe incercate" in timpul unui joc. Si mai grav la DualShock 4 (si probabil lucrul pentru care-l voi depuncta maxim) este durata de viata a bateriei, care dupa 5-6 ore e adios. Initial am crezut ca e gamepad-ul respectiv de vina, dar din pacate la fel se comporta si cel de al doilea. Imi pare rau sa o spun, dar un gamepad care sa reziste mai putin decat o face un smartphone sau o consola portabila (care totusi au si un ecran de alimentat plus alte nebunii), e jenant. Nu stiu daca de vina este led-ul de pe gamepad (care btw, mie nu mi se pare atat de deranjant - multi se plang ca se reflecta din TV insa eu nu am reusit sa-l fac sa lumineze la 20cm distanta, daramite sa ajunga la TV-ul de la 2-3m) sau e o problema de optimizare, insa e o problema serioasa. Mai ales avand in vedere cablul inclus care nu-ti permite sa te joci de pe canapea (e prea scurt).

    Trec la Xbox One si daca tot vorbeam de DualShock 4, hai sa vedem cum se comporta si gamepad-ul sau. Prima impresie a fost ca mi s-a "mulat" in mana. E atat de ergonomic incat il poti tine intr-o singura mana de parca ai tine un pistol echilibrat perfect. E practic vechiul gamepad de Xbox 360 (pe care-l consideram genial) dus cu un nivel mai sus. Triggerele cu force feedback sunt un mic atu si chiar fac diferenta (in special in jocurile la care conteaza feedback-ul). Iar ca baterie, trebuie sa-i felicit pe cei de la Microsoft ca nu au mers pe baterie integrata si accepta in continuare acumulatori/baterii. Cu 2 acumulatori de 2700mAh, de-abia dupa 2 saptamani am reusit sa le consum. In plus, aici trebuie laudat efortul de a "ascunde" compartimentul bateriilor in interior.

    Si pentru a nu se crede ca totul e perfect, daca as avea ceva de reprosat la gamepad-ul de la Xbox One, ar fi doua issues. Primul issue este legata de imbinarea intre cele doua parti (fata si spate) unde dupa ceva timp incepi sa simti "muchia" respectiva (care la Xbox 360 era mult mai rotunjita). Presupun ca in timp te obisnuiesti cu "forma respectiva". Iar a doua este legata de led-ul acela idiot (a se citi alb). Led care desi nu deranjeaza, mi se pare extrem de urat. Si care este si pe Xbox One, si pe Kinect si pe sursa (again, why?)!

    Sarind peste gamepad si ajungand la constructia lui Xbox One, eu unul am ajuns la urmatoarea concluzie: daca rusii ar fi lansat vreodata o consola, aceasta ar fi fost Xbox One. E construita ca un tanc, iar cablurile incluse au grosimi impresionante. Ai spune ca Microsoft a suflat si in iaurt dupa problema cu ciorba de la Xbox 360 (a se citi RRoD). Si acelasi lucru se vede si la partea de racire. V-am aratat in teardown ce monstru de radiator si ventilator a folosit Microsoft. Well, pe langa asta toata partea dreapta este o mare grila de aerisire (atat deasupra cat si pe lateral). Vom vedea in timp cat de bine gandita e solutia, avand in vedere ca totusi va intra ceva praf prin acea grila. Un minus al consolei este acela ca nu poate fi folosita decat in pozitie orizontala.

    La Wii U, ce pot spune? Ca prima impresie este ca ai primit si o tableta bonus. A carei ergonomie (daca trecem cu vederea greutatea) este excelenta. Nu credeam ca voi putea juca atat de ok pe o "tableta", chiar daca al sau ecran este de tip rezistiv (si nu capacitiv ca la majoritatea smartphone-urilor). Desi in multe situatii trebuie sa folosesti stylus-ul, in marea majoritate a timpului te poti descurca decent si fara el. Personal va recomand achizitia unui gamepad Pro de Wii U (care are o ergonomie incredibila - seamana extrem de mult cu cel de Xbox 360) dar tineti cont ca si acesta este de tip glossy (criminal, nu altceva). Bineinteles, la Wii U veti putea folosi si wiimote-urile si nunchack-urile de Wii.

    Wii U-ul ocupa cel mai putin spatiu si are avantajul ca poate functiona perfect si pe orizontala si pe verticala. Ca dimensiuni, din punctul meu de vedere, acestea sunt perfecte pentru o consola. O fac si extrem de portabila si consuma si foarte putin spatiu (mai ales pe verticala). Din pacate, o strica enorm power brick-ul si faptul ca e atat de glossy incat ai impresia ca trebuie sa o atingi numai cu manusi.

    Concluzii la calitatea constructiei, design si ergonomie:
    7/10 - Nintendo Wii U a pierdut 2 puncte pentru gamepadul prea mare totusi si un punct pentru power brick.
    8/10 - Microsoft Xbox One pierde un punct pentru power brick si unul pentru "luminite".
    6/10 - PS4 pierde 2 puncte pentru bateria extrem de slaba a gamepad-ului, unul pentru "instabilitatea" pe orizontala si unul pentru calitatea dubioasa a materialelor folosite).
    Attached Images Attached Images xbox_one_vs_ps4_vs_wiiu.jpg