Accesorii si servicii:
Pe partea de accesorii, Nintendo Wii U are un mic avantaj datorita acelui backward compatibility. Practic cu ajutorul sensor bar-ului inclus in pachet, veti putea folosi orice accesoriu de Wii fara probleme. Deci veti putea folosi linistiti Wiimote-uri (le recomand pe cele cu Motion Plus), nunchack-uri, microfoane sau accesorii de fitness. Singurul lucru care lipseste in momentul de fata este Wii U Fit-ul care am inteles ca se va lansa in 2014. Pentru cineva care doreste totul gata pentru multiplayer insa, tin sa va atrag atentia ca un Nintendo Wii U devine o investitie destul de scumpa. Pachetul oficial vine doar cu acel GamePad de tip tableta... prin urmare daca doriti sa jucati la dublu ceva, veti investi in 2 Wii U Pro Controllere... 2 Wiimote-uri, 2 Nunchack-uri. Si costurile nu sunt mici deloc. Luati in calcul totusi acest lucru pentru ca o consola standard care pleaca de la 200 de lire poate ajunge usor la 400.

Ca servicii online, Nintendo Wii U vine cu Miiverse, Wii U Chat, Internet Browser, eShop, TVii si ofera anumite avantaje via Nintendo Premium Network. Din punctul meu de vedere, dintre toate cele 3, Nintendo Wii U sta cel mai prost la partea de multiplayer, neoferind servere centralizate, iCloud sau alte nebunii.

La Xbox One ca si accesorii, primul lucru de luat in calcul este noul Kinect. Mai ales ca acesta vine in orice pachet cu consola (obligatoriu). Acesta a evoluat enorm fata de versiunea anterioara si avem acum parte de 1080p la 30FPS, nightvision, un unghi de vizualizare cu 60% mai mare. Avem functii de detectie a fetei (iti poate citi ritmul cardiac doar prin detectia fetei) si o crestere enorma a detaliilor captate (acum poate cihar sa faca distinctie intre degete). Microfoanele sunt al naibii de bune (unii ar spune ca mult prea bune) fiind capabile sa faca distinctie a vocilor chiar si atunci cand se vorbeste in grup. Din pacate, multi au renuntat la comenzile vocale cu Kinect, pentru ca pur si simplu se pare ca pe multi ii cam ignora. Probabil un update va rezolva acest lucru. Ca alte accesorii, in afara de castile compatibile, inca nu avem nimic extra.

La servicii, Xbox One cred ca sta cel mai bine dintre cele 3. Xbox Live-ul a fost si ramane rege in tot ceea ce inseamna multiplayer, chat, store, servicii de cloud (Microsoft s-a laudat cu faptul ca pentru Xbox One a instalat aproximativ 300.000 de servere in toata lumea). Un alt punct in plus (care pentru Romania in momentul de fata este totusi egal cu zero) este cel legat de televiziune. Xbox One cu ale sale 2 HDMI-uri (unul de intrare si unul de iesire) a fost gandit sa fie o "interfata" intre receiv si TV, oferind functii gen Picture in Picture, informatii in timp real despre emisiunile sau filmele respective. Din pacate repet... egal cu zero pentru Romania.

Un alt serviciu interesant oferit de Xbox One este SmartGlass. Aceasta este practic o aplicatie pentru tablete si smartphone-uri prin care puteti sa controlati consola, sa downloadati jocuri, sa folositi in anumite jocuri functia de "second screen". Si bineinteles, sa nu uitam Xbox Live Gold-ul (cel atat de mult hulit pentru ca este un serviciu platit). Via Xbox Live Gold acum primiti si cate doua jocuri gratuite pe luna (pe Xbox One inca nu am primit nimic, vedem din Ianuarie).

PlayStation 4 in momentul de fata in afara de DualShock 4 nu mai ofera suport decat pentru un singur produs: PlayStation 4 Eye. Noua camera a trecut la 1280 x 800 x 2 la 60FPS, are un microfon pe 4 canale, un FOV imbunatatit. Din pacate aceasta nu mi-a ajuns inca (desi e comandata de mai bine de o luna), prin urmare experienta mea cu PS4 Eye este egala cu zero.

Ca servicii, presupun ca toata lumea stie deja ca majoritatea functiilor acum si pe PS4 sunt disponibile doar via PS+. Sincer, cred ca PS+ merita fiecare banut. Nu doar pentru ca ofera experienta multiplayer ci si pentru ca ofera titluri gratuite lunar si preturi cu discounturi serioase la anumite titluri. Partea frumoasa este ca PS+ iti ofera jocuri gratuite atat pentru PS4 cat si pentru PS3 si PS Vita, deci daca detii toate cele 3 console, ai triplu avantaj. Partea urata este ca orice joc achizitionat via PS+ devine innacesibil in momentul in care nu mai platesti.

Tot legat de PS4 avem si noua aplicatie denumita PlayStation App, care in momentul de fata nu pare a fi mai mult decat o interfata pentru pagina web, care insa promite sa se apropie de SmartGlass. Si in final, pentru cei care detin un PSVita, PS4 ofera functia Remote Play... functie prin care va puteti juca pe PSVita orice titlu de PS4 (Sony a facut obligatorie aceasta functie pentru orice joc nou de PS4).

Concluzie accesorii si servicii:
7/10 - Nintendo Wii U pierde un punct pentru Store-ul incredibil de lent. Mai pierde un punct pentru lipsa multiplayer-ului serios si inca unul pentru lipsa unei aplicatii gen SmartGlass sau PlayStation App.
8/10 - Xbox One pierde un punct din cauza lipsei accesoriilor si inca un punct pentru ca toate functiile de TV sunt inutilizabile in Romania.
8/10 - PS4 pierde un punct din cauza lipsei accesoriilor si inca un punct din cauza faptului ca orice titlu cumparat via PS+ nu mai poate fi accesat daca nu platesti.

Punctaj final:
Well, am ajuns si la partea in care si eu sunt al naibii de curios ce punctaj va primi fiecare consola. Inca odata va repet, nu luati totul atat de matematic si bazati-va pe ceea ce va atrage mai mult la fiecare consola. Dar, intrucat pentru multi e mult mai simplu sa mearga pe aceasta metoda, here we go:

Nintendo Wii U cu 53 de puncte (din 70)
Microsoft Xbox One cu 52 de puncte (din 70)
Sony PlayStation 4 cu 50 de puncte (din 70)

Wow! Ma asteptam ca scorurile sa fie apropriate, dar nici chiar atat de mult... Dupa cum se poate vedea insa, niciuna din console nu a ajuns prea aproape de scorul perfect, cel de 70 de puncte. Ma uit la PS4 si ma gandesc ca daca ar fi venit fara HDD busit, acum ar fi fost la egal cu Wii U-ul, si am fi avut 3 console cu punctaj extrem de apropiat. Prin urmare, calculul acesta matematic nu a facut altceva decat sa arate ca in final preferintele voastre conteaza cel mai mult.

Concluzie:
In sectiunea aceasta sunt sigur ca multi vor intreba: bun, si eu atunci ce consola sa aleg? Sincer, dupa cum se poate vedea in articolul pe care am incercat sa-l fac cat mai concret si cat mai corect, fiecare consola are plusurile si minusurile sale. Iar eu unul, aruncand o privire asupra exclusivitatilor de pe fiecare consola, nu pot face decat o singura recomandare: luati-le pe toate! Stiu ca este o nebunie pentru buget, insa nu trebuie sa luati totul odata.

Personal v-as recomanda sa incepeti cu Wii U pentru ca are cele mai multe titluri disponibile, plus exclusivitati, plus backward compatibility. Daca insa doriti performanta maxima, incepeti cu PS4. Vreti neaparat sa jucati Forza Motorsport 5 sau Ryse? Atunci incepeti cu Xbox One.

Conteaza si din ce "ecosistem" ati facut parte pana acum. Daca ati avut un Nintendo Wii si va plac foarte mult jocurile Nintendo, atunci e foarte clar ca veti merge pe un Wii U (si puteti vinde linistit batranul Wii). Daca de exemplu aveti PS3 cu PS+ si eventual PS Vita, atunci nici nu mai exista indoiala: urmeaza PS4. La fel cum, daca aveti Xbox Live Gold, Xbox One-ul este pasul corect de facut.

In cazul in care doriti sa mergeti pe un setup cu "primary + secondary console", v-as recomanda sa alegeti Wii U ca fiind "secondary" si oricare dintre cele 2 console next-gen: PS4 sau Xbox One. Nu uitati ca in final nu cumparati o consola pentru look-ul sau, pentru performanta sa... ci pentru jocurile sale.

Un alt factor extrem de important pe care trebuie sa-l luati in calcul la achizitia uneia dintre console, este raspunsul la intrebarea "si eu cu cine ma joc?". Exceptand faptul ca ati putea fi genul care vrea sa fie "lup singuratic" si sa joace doar single player games, cred ca va trebui sa va indreptati spre consola unde aveti cei mai multi prieteni. Astfel veti putea face schimburi, veti putea juca in multiplayer, va veti putea compara scorurile si achievemnturile (sau trophees), puteti juca co-op sau split-screen. Nu va recomand sa luati ceva complet diferit doar pentru ca toti prietenii au consola X.

Acestea fiind spuse, va multumesc pentru atentia acordata si rabdarea de a parcurge toata polologhia asta (cu mentiunea ca am scurtat cat de mult am putut), si va doresc un sincer La Multi Ani! Ne vedem in 2014, cu cat mai multe titluri bune, lansari oficiale in Romania si exclusivitati impresionante!