Single post: Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005) Experience

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005) Experience

    Well, contrar asteptarilor celor care ma considera Apple fanboy, mi-am tras si eu un Android pt. daily use. Acesta va lua locul unui iPhone 5 (care dealtfel merge perfect inca, dar mi-a fost luat "prizonier" de catre cealalta jumatate a mea) si va trebui sa reziste cu brio la toate incercarile... cel putin pana va iesi un nou smartphone care sa ma atraga.

    Acum, probabil ma veti intreba de ce nu am postat in threadul dedicat: http://www.consolegames.ro/forum/f11...laxy-note-3-a/ sau de ce nu am facut un review in sectiunea speciala? Well, pentru ca vreau sa tin un mic "jurnal" aici cu ceea ce descopar si cu problemele si solutiile proprii... fara a deranja pe ceilalti. Considerati-l un mic "mini-review"... sau luati-l ca pe un mic "ghid de folosire" pe care un maniac de tehnologie il va supune la toate cele. Sorry, sa nu va asteptati sa vedeti teste in blender sau cat de repede se sparge ecranul... ci mai degraba teste personale, recomandari, tweak-uri, etc...

    Sa incepem cu inceputul: De ce am ales o astfel de "paleta" (aka phablet)? Raspunsul e un picut complicat, dar pe scurt am avut nevoie de un smartphone care sa raspunda la urmatoarele puncte:
    1. Sa aiba diagonala mai mare si sa pot seta totul mai mare (am probleme momentan cu vederea - sper ca este o problema temporara)
    2. Sa aiba butoane hardware (nu imi place deloc ce se intampla pe Nexus-uri si toate device-urile care au renuntat la butoane hardware)
    3. Sa fie cel unul din cele mai rapide device-uri cu Android (pt. ca deh, nu am chef sa pierd timpul pe smartphone iar experienta cu fostele device-uri cu Android nu pot spune ca a fost prea placuta)
    4. Sa fie mult mai ieftin decat i5S (1000 RON mai putin aveam ca target pentru diferenta)
    5. Sa fie cat mai stabil si fiabil cu putinta

    Presupun ca stiti ca in trecut nu am fost deloc impresionat de device-urile cu Android. A se vedea problemele legata de Galaxy Note N7000 - Note 1, de Galaxy Tab 7.0, S4 si Nexus 7 2013... plus multe alte jucarii cu Android de care ma lovesc in fiecare zi (am Android pe TV, am Android "on a stick", and so on)...

    Insa odata cu KitKat si trecerea la procesoare puternice, plus cei 3GB RAM... pot spune ca jucariile Android au inceput sa se "simta bine". Mai sunt mici hiccups, fragmentarea e la ea acasa, inca dai de aplicatii incompatibile, Play Store-ul inca pare a fi administrat de niste pusti... dar, sa le luam pe rand.

    In primul rand, de cand am trecut de la plasma la un TV cu LED, am dus dorul unui device care sa fie capabil sa-mi afiseze un negru perfect. Si pe langa motivul cu butoanele hardware, trebuie sa recunosc ca S-AMOLED-ul de la Samsung m-a atras cu acest lucru. Nici-un LCD/LED nu e capabil sa afiseze un astfel de negru datorita tehnologiei... Niciodata nu se va intampla asta (e si motivul pentru care urmatorul meu TV va fi clar un OLED).

    Dupa butoane harware si ecranul capabil de un negru perfect (imens 5.7" in 1920 x 1080), trebuie sa recunosc ca e primul telefon de la Samsung la care mi-a placut designul. Initial am crezut ca marginile sunt din metal si spatele din piele. Din pacate insa, nu va luati dupa aparente. Atat spatele cat si marginile sunt din plastic. Un plastic extrem de cheap din pacate. Am ajuns sa folosesc bumper pentru asta (dar vom vorbim mai incolo despre accesorii and co.).

    Si unul din cele mai importante puncte... a fost cel legat de fluiditate/viteza. Daca S4 nu m-a satisfacut cu al sau Snapdragon 600 si cei 2GB RAM (puteti vedea aici ca l-am vandut pe forum dupa aproximativ 2 saptamani de usage), pot spune ca Note3-ul e deja in alta categorie. Poate ajuta si KitKat-ul, ajuta si CPU-ul/GPU-ul mai puternic... cert este ca nu s-a supraincalzit asa cum o facea S4, si ca performante e OK.

    Acum, dupa atat de multe chestii de bine, sa trec si la partile negative. Sarind peste plasticul ieftin si faptul ca pentru aproape orice operatiune ai nevoie de 2 maini pentru a-l folosi, sunt un pic dezamagit de performante. Cu un iPhone 5 side by side (atentie, nici macar un iPhone 5S), cam la toate operatiunile Note3-ul a mancat bataie. Bineinteles, veti spune ca Note-ul trebuie sa afiseze mai multi pixeli, e mai customizabil, etc... Well, pentru cineva care doar foloseste un smartphone, chiar nu conteaza. El vede/simte lucrurile astea, si probabil se intreaba cum Dzeu Google si Samsung nu poate optimiza un procesor quad core la 2.3Ghz si 3GB RAM astfel incat sa "distruga" un amarat de dual core la 1.3Ghz si 1GB RAM.

    E mare pacat ca desi am avut la dispozitie vreo 20 de browsere, o diagonala si o rezolutie mai mare, nu am reusit sa fac sa se vada la fel de bine site-ul CG (de exemplu), asa cum o face "amaratul" de Safari. De viteza iarasi nu mai vorbesc... cum reuseste Safari sa fie atat de bine optimizat, cand Google e atat de ok cu al sau Chrome pe partea de desktop.

    Anyway trecem peste si ajungem la o alta duda care m-a omorat pur si simplu si care m-a lasat fara cuvinte. Eu am un TV Samsung (F8000), care e "smart" si pe care ma pot conecta cu tableta sau smartphone-ul si controla programele and stuff like that. Dar cel mai important este ca pot sa ma duc in alta camera si sa ma uit la TV cu ajutorul aplicatiei SmartView de la Samsung. Aplicatie care merge perfect pe iOS (pana si pe iOS 6 pe iPhone 4) dar pe care daca incerc sa o descarc pe Note 3 (care totusi e propriul lor device) primesc un "your device isn't compatible with this version". How ****ed up is that? Le-am scris, dar inca nu s-a obosit nimeni sa-mi raspunda.

    O alta "minciuna" frumoasa este legata de faptul ca Note 3 are 802.11ac. Intrucat am un Asus AC66U, m-am bucurat ca in sfarsit am si eu un device cu care voi putea folosi la maxim WiFi-ul. Din pacate, Note 3 cu 802.11ac nu a fost in stare nici macar sa se apropie de ce a reusit un iPad Air cu 802.11n. Nu am un iPhone 5S sa testez, dar din cate am vazut, foloseste acelasi chip si antene ca si iPad Air-ul, deci performantele sunt asemanatoare. Pacat... mare pacat.

    Dupa cum bine stiti, Samsung merge pe al sau Note 3 cu shell-ul denumit TouchWiz. Desi a primit ceva imbunatatiri de-a lungul timpului, a ramas cu niste "sechele" pe care eu unul chiar nu le inteleg. Adica, pe o asemenea diagonala si rezolutie, sa nu poti sa ai mai mult de 5 icoane pe rand, si maxim 4 coloane, mi se pare penibil. Cineva ar trebui sa angajeze un om capabil la Samsung, pentru ca e ca si cand ai vinde ultimul model de BMW dar pe care pui un bord de Dacie. Prin urmare am inceput sa testez vreo 20 de shell-uri, si in final am ramas pe Apex Launcher Pro. Dar asta inseamna ca vreau nu vreau, TouchWiz-ul cu ale sale tone de framework-uri, ruleaza in background, fara posibilitatea de a-l opri (fara custom ROM).

    End of part I - Cam atat momentan, revin cu mai multe detalii si impresii imediat
    Attached Images Attached Images galaxy_note_3_01.jpg galaxy_note_3_02.jpg galaxy_note_3_03.jpg galaxy_note_3_04.jpg galaxy_note_3_05.jpg galaxy_note_3_06.jpg galaxy_note_3_07.jpg galaxy_note_3_08.jpg galaxy_note_3_09.jpg galaxy_note_3_10.jpg