MonkY, nu o lua in nume de rau, hai sa-ti prezint situatia cum o vad eu:
Intr-adevar am vazut si cunoscut multe lucruri si persoane de-alungul anilor petrecuti in aceasta comunitate. Suntem jucatori si oameni pasionati de console; din punct de vedere al gamingului jucatorii de PC ne numesc conservari... ne strangem intr-un grup unde fiecare isi imparte acest hobby dar nu putem sa stam impreuna fiindca mai multi sunt dependenti de marca, "fanboy"-ismul este la mare moda. Ok, hai sa ne destramam si mai mult, dar iarasi bariera, sunt gameri care se joaca , altii se uita mai mult la configuratia unei console (ca un elitist de PC), o parte numai colectioneaza, o alta parte nu cunoaste notiunea de joc original. Impresia mea despre comunitatea noastra este ca ne place foarte mult sa ne marginalizam, sa fim cat mai separati de altii... poate si instinctul omului de a se simte special e factorul important aici. In viziunea mea noi, consolistii de toate felurile ar trebui sa ne adunam si sa convietuim in domenuil virtualului, nu sa alcatuim fiecare culcusul nostru si sa domnim peste cativa care ne impart gandirea. Din punct de vedere gramatical ai dreptate si nu prea. Nu poti trece cu vederea cand un user macelareste limba romana dar cu ce ajuta sa facem misto de om, sa-l trimitem la scoala sau radem de el? Asta nu-i motivatie, asta se numeste batjocura sau lipsa tolerantei. Ai dreptate fiindca a scrie gresit nu ar trebui sa fie un nou standard al forumului dar in acelasi timp cu atitudinea descrisa initial instrainam oamenii, desi stim cu totii ca avem nevoie de ei!. Poate printre valurile multe de tineri care sunt in razboi cu limba romana sunt cativa care, cu timpul s-ar putea adapta, deveni utili noua si in acelas timp ajuta pe altii cu experientele acumulate. In fine, nu vreau sa ma leg de toleranta voastra (desi am facut-o deja ), as dori doar sa propun o altfel de abordare.

In privinta declaratiei mele "amandoi ati gresit" ma refeream la tine si la userul care se presupune ca ar conduce firma cu licenta de Xbox. Cred ca ar fi fost beneficiul tuturor daca discutiile ar fi decurs in alt ton si in privat. Din cele scrise de voi (cele doua parti), userul de rand (eu) inteleg ca atat consolegames cat si societatea respectiva sunt deschisi la o eventuala colaborare in privinta organizarii diferitelor concursuri si castigare de premii. Acum s-ar putea sa fiu eu mai putin intelept dar ce va opreste? Ca nu are licenta firma respectiva? Ca nu-i vezi cu ochi buni cum isi desfasoara activitatea? Ca are atitudine omul si tu ai raspuns cu aceasi moneda? Cred ca ati uitat de ce ati construit ceeace conduceti astazi. Atat site-ul cat si sala de jocuri sau ce o fi au ca scop promovarea si integrarea consolelor in viata oamenilor. Educarea lor si hai sa-i zicem... distractie. Schimb de experiente, socializare, un mod de a scapa de stres si de a zambi.
Voi ar trebui sa ne aratati un exemplu cum se promoveaza consolele si o data cu o intelegere amiabila ne aratati o alta cale in lumea oricum prea fragmentata a consolelor. Just my two cents.