@naz, atunci poate am inteles eu gresit ce vrei tu de fapt. Daca portabilitatea e cea mai importanta pentru tine, ti-as recomanda ceva de la Lenovo, gama IdeaPad. Sunt foarte interesante si sunt cu putin peste bugetul tau, era oferta pe amazon.co.uk sau .de si iesea pe la 2700RON. Altfel, te mai poti uita la Acer Aspire S3. Mai e si HP cu seria Envy. Daca graba nu e mare, poti gasi o reducere fie pe amazon, fie pe la noi incat sa te incadrezi, sau poate sa depasesti bugetul cu maxim 100-200RON.

Vei putea face editare video cam pe orice cu un minim de i5 la 1,8Ghz si 4GB RAM si un Intel HD4000. Eu am spus doar ce ti-ar trebui ca sa nu ai probleme. Gandeste-te daca vrei neaparat portabilitate extrema, adica un ultrabook. Daca asta vrei, m-as uita serios la Acer Aspire, am citit doar laude la adresa lui. Daca nu te derenjeaza marimea laptopului si greutatea, ai Asus-ul de mai sus si poti gasi si altele poate mai convenabile. Gandeste-te doar ce vrei in mod principal.

Also, Macbook Air se descurca prost la editare video si la orice il face sa proceseze mai multe date. Se incalzeste si turuie in draci, nu recomand pentru chestii serioase.