Guys, stie cineva Objective-C ?

Eu nu am nicio treaba cu programarea (de niciun fel) dar m-am apucat de niste tutoriale si carti despre programare prin SDK-ul Apple.
Vreau sa fac un joc (pentru inceput) care sa-l dau free, dar cu iAp (no in app purchases ca nu le sufar )

Ma gandeam initial sa cumpar un template de undeva si sa-l modific dupa bunul plac, dar pentru asta am nevoie de anumite cunostinte de baza.

Initial m-am apucat de un tutorial pentru ceva asemanator Mario, dar lovindu-ma de niste erori ce nu erau specificate in tutorial, m-am blocat si am pierdut mai mult timp cautand despre ele decat pe scrierea si invatarea liniilor de cod. Tocmai din acest motiv m-am apucat de invatat baza.

Ideea este ca as avea nevoie de ajutorul cuiva, nu neaparat pentru realizare, cat pentru aprofundare cunostinte.

Am un prieten impreuna cu care vom realiza grafica, sunete gasesc free pe anumite site-uri, de poveste si tot tacamul ma voi ocupa tot eu, dar nu vreau sa incerc sa fac absolut tot, intrucat sunt mai mult ca sigur ca daca ma impart in toate partile, nu o sa iasa nimic perfect (cum imi doresc) asa ca prefer sa caut ajutor (pro-bono pentru incepu iar cand si daca vor incepe sa vina banii, vor veni pentru toata lumea ).

So...daca stiti pe cineva care ar avea timp de asa ceva sau daca va pricepeti voi si-mi puteti da o mana de ajutor, v-as ramane recunoscator.

Nu vreau sa fac asta pentru bani ci pentru experienta mea, avand foarte multe idei si ma gandesc logic ca daca totul vine din pasiune, trebuie sa iasa bine.

Daca aveti intrebari sau sugestii, let me know.