Fascinant eveniment... 80% din participanti JUR ca erau minori.

Am luat si eu un (singur) bilet, ca orice om de bun simt. Am avut ocazia, totusi, sa observ doua tactici folosite de multimea de oameni.

1. varianta "iau 20 bilete consecutive, ca poate am noroc". Folosita de cei tineri, estimez varsta intre 13 si 17 ani. Am observat si oameni cu mai mult de 20 de bilete in mana.

2. varianta "iau 20 bilete, dar las spatiu intre ele, ca sa obtin cat mai multe serii". Metoda folosita de cei experimentati, trecuti prin viata. Oamenii aveau in mana de la 4 bilete in sus. Un bilet cu 20, altul cu 140, 260, etc.

Este EVIDENT ca nu au fost 500 de participanti la eveniment (cum s-ar putea crede, in urma biletelor de participare). Ar fi fost fizic imposibil sa existe atatia participanti in spatiul (totusi) mic al sectiunii TV in care au fost ingramaditi participantii.

Eu am un singur regret... ca nu am fost nesimtit si eu. Planuiam sa ma duc in regie in pauza lunga dintre descrierea jocului si decernarea premiilor pentru a printa NUMERE pe hartie, exact cum au fost oferite participantilor, si sa iau TOATE premiile eu, ca o critica pentru proasta organizare.

Vorbim totusi de un concurs organizat prin loterie clasica cu numere scoase la imprimanta, in conditiile in care evenimentul s-a organizat intr-un complex MEDIA PLIN DE STATII DE CALCUL INTERCONECTATE, care ar fi permis o mai clara clasificare (unica) a participantilor...