Astea sunt probleme? Phew... sa vedeti ce tare e Androidu, cand te suna cineva si nu ai niciun buton de answer pe ecran. Nimic! El doar suna. Sau ultima oara (acum 2 zile or so), cand ma suna cineva si mie imi arata wallpaperul. Si atat! Nu am reusit nici macar sa fac Power Off - a trebuit sa astept sa termine de sunat, ca sa se intoarca in launcher.

Mai fun e ca am card de 64GB si nu-l pot accesa. Pentru ca deh, Google a decis ca nu-mi trebuie mie acces la el, ci doar pt. aplicatii gen Camera.

Safari are probleme de afisare? As da orice sa am Safari pe Android. Pana acum cred ca am testat 50 de browsere, unul mai prost ca altul. Culmea, Chrome-ul e unul din cele mai proaste, desi e facut de Google. Da bine in benchmarks si cam atat. Cel mai apropiat e Opera, dar n-are nici cea mai mica legatura cu viteza de pe Safari.

Mailul de pe iOS e prost? Incercati orice alt client de POP3/IMAP pe Android... si o sa va doriti un client ca pe iOS. Eu am ajuns la K-9 Mail... la care stau 5 minute sa-mi verifice vreo 10 conturi de mail. Lucru care pe iOS dureaza maxim 30 de secunde (si asta pe un amarat de i5).

Nu va place i5S-ul cu a sa camera? Sa vedeti ce bull**** face S4 si Note 3-ul. Eu din 10 poze (de interior), 8-9 le am blurate. Sta 3 secunde sa focalizeze o imagine, pe quad core-ul lui peste... timp in care cu i5S-ul faci 10 poze. Sincer, eu nu am reusit sa fac o singura poza sa-mi placa (repet, la interior). In timp ce pana si i5-ul era bestial. M-am facut si de cacao la ultima intalnire cand am "incercat" sa fac poze cu Note 3-ul.

Nu tine bateria pe i5S daca-l folositi in draci? Incercati in aceleasi conditii (aceeasi luminozitate, 3G, WiFi, etc...) pe un Note 3 sau S4... si o sa plangeti. Al meu Nexus 7 2013 nu mai tine nici 8 ore in IDLE de la ultimul update. Pur si simplu vezi la battery stats - 90% usage in idle. Si asta cu 10 minute de screen on. Si cu totul oficial, fara root si fara tone de apps & tweaks.

x2z: te plangi ca nu-ti merge alarma? Eu am ratat o intalnire importanta pentru ca al meu android era in "Unfortunatelly the Clock has stopped". I was like WTH? N-am vazut niciodata asa ceva pe iOS.

Da, are si 5S-ul bubele sale... din punctul meu de vedere nu exista telefon perfect. Dar, daca-l compari cu alternativele, incepe sa-ti placa din ce in ce mai mult. Mie unul deja imi pare rau ca am renuntat la i5, mai ales ca via jailbreak puteam sa-i modific absolut tot ce nu-mi placea la iOS7.

Deci repet, daca s-a saturat cineva de i5S si vrea Note 3... let me know. Doar sa nu fie alb/gold si sa fie cu minim 32GB.