Da, tocmai, ca m-am uitat. Am cunostinte prin UK sau Germania care sunt abonati la providerii mentionati anterior. Pai, jumatate din pretul abonamentului este telefonul, deoarece e un fel de rata. De exemplu: Iphone 5 la lansare costa 100 avans cu abonament lunar (nelimitat in toate retelele germane, cu cel putin 2GB 4G, asigurare, etc) 35 euro/ 35 telefonul. Un prieten a sunat la un operator (1&1) si le-a spus ca e nehotarat ce sa aleaga la abonament galaxy s4 sau iphone5. L-au taxat cu 20 euro de pe card reprezenatand o luna de abonament si i-au trimis un Iphone 5 la adresa mentionata, fara contract sau ceva. Mai dadeau romanii telefonul inapoi?! In UK la lansarea lui Xperia Z sau Z1, primii 1000 de abonati, primeau cadou o pereche de casti Sony, produs premium (200) euro, iar restul un speaker mobil (70-100 euro) si telefonul 20-30 lire. Cand o sa vezi asta de la un operator roman in Romania?! Preturile la abonamente sunt similare (are rost sa vb despre salarii?), doar ca saracii astia de romani mai vor si preturi nesimtite pt deviceuri. Am lucrat la operatorii din Rromania, nu ma trezesc vorbind. Beneficiile le fura sefii (team building, marire de saliaru, etc) . Aplica regulile impuse de investitorii straini si procedeele de lucru, doar cand vin in inspectie (audit). In rest, D-zeu cu mila. Singurul lucru bun vis-a-vis de internet la noi, e cel prin fibra, ca este ieftin. ce mobil e mai scump si mai prost decat dincolo. Ca sa nu mai zic ca Vodafone RO facea teste "4G" pe banii clientilor ) O tara de "tigani". Daca ma impacam cu limba germana, nu mai veneam nici daca mancam de pe jos. Cheers

LE: faza aia cu redirect pe yahoo.de, sau restrictiile de pe youtube sunt enervante. Anul trecut m-a amuzat stirea aia, cum ca utilizatorii FB vor fi obligati sa-si foloseaca numele real.